Mutlaka Okumanız Gereken 10 Klasik Kitap

dunya-klasikleri


Dünya klasikleri dediğimiz, artık klasikleşmiş ve ölümsüz olan bazı kitaplar var. Bunları okumak belki şart değil ama iyi bir okura çok şey kattıkları da inkar edilemez. Okumak istiyorum ama nereden başlasam diyenler için bugün 10 kitaplık bir liste hazırladım. Dünya klasikleri bir listeye sığmaz tabii ama bu listeleri bir seri halinde devam ettirmek ve bunun için ayrı bir kategori açmak istiyorum. 

Ben henüz lise yıllarında pek çok klasik kitabı okuduğum için kendimi çok şanslı kabul ediyorum. Bunu da kitap fuarında sadece kitap karşılığında çalışmama borçluyum. Bu sayede elime pek çok klasik kitap geçti. Ancak aradan yıllar geçince insan unutabiliyor, özellikle de benim gibi unutkan bir insansanız 👀😀. Brn de zaman zaman bazı kitaplara dönüp yeniden okuyorum. Bazıları genç yaşta daha güzel gelirken, bazılarını da ancak bu yaşımda tam olarak anlayabiliyorum. 

Mutlaka okumanız gereken 10 klasik kitap

İşte sizler için hazırladığım 10 kitaplık ilk liste:

"Don Kişot" - Miguel de Cervantes:

 İspanyol edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Don Kişot, sahip olduğu mizahi ve derinlikli karakterlerle unutulmaz bir maceraya atılıyor. Geçenlerde kütüphanenin ücretsiz dağıttığı kitaplar arasında bulunca aldım tekrar okuyacağım:)

"Anna Karenina" - Lev Tolstoy: 

Rus edebiyatının başyapıtlarından biri olan bu roman, aşk, ihanet, toplumsal normlar ve bireysel özgürlük gibi temaları ustalıkla işliyor.

"Madame Bovary" - Gustave Flaubert: 

Realizmin öncülerinden olan Flaubert, bu eserinde sıradan bir kadının iç dünyasını incelerken toplumun normlarına ve bireyin özgürlüğüne dair derin sorgulamalar yapar.

👉Madame Bovary-Bir Mutsuzluk ve Çaresizlik Hikayesi

"Yüzbaşının Kızı" - Alexander Pushkin: 

Rus edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Yüzbaşının Kızı, romantizm ve gerilimi ustaca harmanlayarak unutulmaz bir hikaye sunar.

"Ulysses" - James Joyce: 

Modernist edebiyatın en önemli eserlerinden biri olan Ulysses, Dublin'de geçen bir gün boyunca karakterlerin iç düşüncelerine ve deneyimlerine odaklanır.

"Savaş ve Barış" - Lev Tolstoy: 

Bu devasa roman, Napolyon'un Rusya seferi sırasında yaşananları ve bir grup aristokrat ailenin hayatını konu alırken tarihsel olayları, savaşı ve insan doğasını derinlemesine inceler.

👉Savaş ve Barış Detaylı İnceleme

"Grimm Masalları" - Jacob ve Wilhelm Grimm: 

Grimm Kardeşler'in derlediği bu masallar, dünya çapında birçok kültüre etki etmiş klasik hikayelerdir.

👉Grimm Kardeşler ve Dünyada En Çok Bilinen 10 Grimm Masalı

"Karamazov Kardeşler" - Fyodor Dostoyevski: 

Dostoyevski'nin en önemli eserlerinden biri olan bu roman, ahlaki çatışma, inanç ve aile ilişkileri üzerine derinlemesine bir inceleme sunar.

"Cennet" - Dante Alighieri: 

İlahi Komedya'nın ilk bölümü olan Cennet, İtalyan edebiyatının en önemli eserlerinden biridir ve İsa'nın ölümünden sonra cenneti ziyaret eden Dante'nin yolculuğunu anlatır. Diğer iki kitap ''Cehennem'' ve ''Araf''.

"Jane Eyre" - Charlotte Brontë: 

Romantik edebiyatın önemli eserlerinden biri olan Jane Eyre, yetim bir kızın güçlü iradesini ve kişisel gelişimini anlatırken toplumsal cinsiyet rollerini ve sınıf farklarını da ele alır.

Her biri benzersiz bir deneyim sunan bu kitaplar, edebi mirasın zenginliğini keşfetmek için harika bir başlangıç olabilir.

Anna Karenina ve Madame Bovary beni gençlik yıllarımda çok etkileyen kitaplardandı. Her iki kitabı da ikişer kez okudum, eminim yine okusam etkilenirim. Bu listeden Cennet ve Ulysses' i henüz okumadım ama okuma listeme aldım:) Sizler ilk listemden hangi kitapları okudunuz?


15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Derya bunlar bende olup, henüz okumaya cesaret edemediklerimden. İnşallah bu yıl brazını okumayı planlıyorum. Teşekkürler canım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah zaman bulup okursun canım 😍

   Sil
 2. bu romanların hepsini okudum :) don kişot en sevdiğim romandır :) anne karenina ve jane eyre de :) yani ilk 3 üm bunlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Don Kişot, Anna Karenina, madam Bovary ayy karar veremedim hepsi ayrı güzel ☺️

   Sil
 3. Üçü dışında okudum. Epeydir klasiklere ara verdim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de epeydir okumadım. O kadar çok kitap var ki listede 🤭

   Sil
 4. Don Kişot, Jane Eyre , Yüzbaşının Kızı okuduklarım.Dostoyevski ile aram iyi değil :D

  YanıtlaSil
 5. Karamazov Kardeşler listemde:) Hepsi çok güzel kitaplar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet her biri ayrı güzel ☺️

   Sil
  2. Bu arada Karamazov kardesler çok iyi bir seçim mutlaka tavsiye ederim ☺️

   Sil
 6. okumadıklarım var yer vereceğim:)

  YanıtlaSil
 7. Bende seviyorum. Klasikleri erken okumak kitap Kültürü edinmek için en iyi tercih. Beş tanesini okumuşum paylaştıklarınızdan🌼

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genç yaşlarda bir hevesle okumuşum iyi ki şimdi yetişemezdim bu kadarına ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski