Polar Işıkları Hiç Olmadığı Kadar Yakın

 


Polar ışıkları genellikle Norveç, İzlanda, Finlandiya veya Kanada gibi ülkelerde hayranlıkla izlenir. Kuzey Yarımküre'de Aurora Borealis olarak da adlandırılan bu muhteşem gök olaylarından bizi yaklaşık on ile yirmi enlem derecesi ayırır.

 

Ancak son zamanlarda bu dans eden ışıkları ülkemizde ve başka ülkelerde de görmek mümkün. Birçok yerde Eylül ayının sonlarında ateş kırmızısı parlayan polar ışıkları görüldü.

 

Jürgen Matzka gibi manyetizma araştırmacılarına göre, polar ışıklarını daha sık görmemiz yakın bir zamanda mümkün olabilir. "Son on beş yıl içinde yaşadığımızdan kesinlikle daha güçlü olacaklar," diyor bilim adamı.

 

Peki tahmin edilen artışın nedenleri neler? 

 

Güneş aktivitesinin bir göstergesi olan güneş lekelerinin son gözlemleri, önceki yıla göre dramatik bir artışı gösteriyor.

 


Polar ışıklar neden daha sık görünebilir?

Polar ışıkları her zaman güneş rüzgarlarının, elektrik yüklü parçacıklarıyla birlikte Dünya'nın atmosferine nüfuz ettiği zaman ortaya çıkar. Onbir yıllık güneş döngüsünün bir maksimumunun önümüzdeki yıl beklenmesi nedeniyle, uzmanlara göre 2024'te bu tür olayları daha sık görmeyi umabiliriz.

 

Abigail Beall "New Scientist" dergisindeki bir habere göre, önümüzdeki iki yılda artan bir aktivite dönemi yaşanıyor: "2024 veya 2025 yılında 11 yıllık güneş döngüsünün beklenen zirvesine yaklaşıyoruz." Bu, açıkça demek oluyor ki yükselmiş güneş aktivitesinin olduğu dönemlerde Kuzey Işıkları sadece tipik kutup bölgelerinde değil, daha güneyde, farklı ülkelerde de görülebilir.

 

Güneş patlamaları ne kadar güçlü olursa, Kuzey Işıkları o kadar güneyde görünür.

Polar Işıkları: Orta Çağ'da Felaket Alameti Olarak Kabul Edilirdi

Bu garip gök olayları için henüz bilimsel bir açıklama bulunmadığı dönemlerde, polar ışıkları etrafında çeşitli efsaneler ve mitler dolaşıyordu.

 

Örneğin, İnuit kültürlerinin üyeleri ve yerli Sámi halkı, Kuzey Işıklarını ölmüş ataların veya ruhların artmış bir aktivitesi olarak görüyordu. Vikingler ise polar ışıklarının dünyanın bir yerinde büyük bir savaşın kazanıldığının bir işareti olduğuna inanıyordu, çünkü valkyrieler gökyüzünde parlak bir şekilde süzülüyorlardı.

 

Orta Avrupa'da polar ışıkları genellikle gökyüzünde turuncu veya kırmızı renklerde dans eder. Bu nedenle Orta Çağ'da bu tür ateşli göksel olaylar genellikle uğursuz alametler olarak yorumlanırdı.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Kara Delik, Çekilen İlk Resim

James WebbTeleskopu İle Dünyanın Doğuşuna Doğru

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu taraflarda görüneceğini hiç düşünmezdim, ilginç gerçekten. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avusturya'da da görünüyormuş ama biz hiç göremedik.

   Sil
 2. Görsel olarak şahane ama artan güneş aktiviteleri dünya üzerinde olumsuz sonuçlar yaratmaz umarım. Hiç de sevmem olumsuzluğu ama insan hafif bir endişelenmiyor değil:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski