Astrid-Astrid Lindgreen' in Gençlik Yılları-Film Tavsiyesi
Görsel: vienna.at


Çocukluğumda en sevdiğim kahramalardan biri olan Pippi Langstrumpf'' un yaratıcısı Astrid Lindgren'in hayatını anlatan Astrid filmini Netflix' te izledik. Sıradan bir film olarak güzel ama dünyaca ünlü, milyonlarca çocuğun hayal dünyasını süsleyen kitapları nedeniyle çuvallar dolusu mektuplar yazdığı yazarın hayatını konu alan bir filmde tek bir kitap yazma sahnesine yer verilmemesi büyük hayal kırıklığı oldu. Evet genç yaşlarında bir gazetede çalışmaya başlamasını görüyoruz ama oğluna anlattığı masallar dışında tek bir yazarlıkla ilgili sahne yok. Umarım gelecekte yaşamının büyük bölümünü kaplayan ve onu dünyaya tanıtan bu yönünü de işleyen bir film çekilir.

Daha önce okuyup yorumladığım Dünya Aklını Yitirmiş Olmalı kitabı film haline gelse yazarı daha iyi tanımış olacaktık bana kalırsa.


Astrid filminin konusu (Spoiler İçerir !!!) 

Astrid Lindgren (Alba August), Småland'da tasasız bir çocukluk geçirdikten sonra, genç bir kadın olarak kendi kaderini tayin etmeyle dolu bir hayatın özlemini çekiyor. Yerel bir gazetede stajyer olarak işe başlar ve babası olmasına rağmen editör Blomberg'e (Henrik Rafaelsen) sırılsıklam aşık olur. Kısa bir süre sonra Astrid henüz 18 yaşındayken hamile kalır ki bu o zamanlar elbette bir skandaldır. Daha fazla uzatmadan Kopenhag'a gider ve burada oğlu Lasse'yi doğurur. Artık Stockholm'de yaşadığı için oğlunu koruyucu anne Marie'ye (Trine Dyrholm) bırakmak zorunda kalıyor. Yeni şehirde zar zor ayakta kalabiliyor ve her şeyi Lasse ve Marie'ye yapacağı geziler için saklıyor. Bu arada oğlu, üvey annesine çok alışmış ve nadiren onun yanından ayrılıyor. Ancak Marie ciddi bir şekilde hastalanınca Astrid, Lasse'yi getirmek zorunda kalır. Artık anne-oğul ikilisi birbirlerini yeniden bulma gibi zorlu bir görevle karşı karşıyadır. Ancak Astrid'in hayal gücü, yaratıcılığı ve hepsinden önemlisi hikaye anlatma yeteneği sayesinde, başlangıçta zor olan bu girişim giderek daha kolay hale gelir. Ve böylece Astrid, "Pippi Uzunçorap" ve "Ronja the Robber's Daughter" gibi eserlerin yazarı olarak kariyerinin temellerini atıyor.

Alba August' ü oldukça başarılı buldum. Eminim yazarın daha sonraki kariyerini de başarıyla canlandırabilirdi.

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Aaa e ben daha dün Netflix'e baktım yoktu Türkiye'ye sonra mı gelecek acaba? Pippi serisini kız kardeşim ilkokuldaydı ona almıştım çok severek okurdu hatta ben de okumuştum galiba:) İzlemeyi çok isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize de haftasonu gelmişti Netflix e belki size daha sonra gelir 😊

   Sil
 2. Bu arada dün akşam Netflix'te Kiler diye bir film izledim aman ne sıkıcıydı aman ne sıkıcıydı söyleyeyim de kimse izlemelsin:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben az daha izleyecektim vazgeçeyim o halde 🤣

   Sil
 3. pippi en sevdiklerimden, gizli bahçe bir de, izlerim bunu daaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pippi ye bayılıyorum hala izliyorum denk gelince 😊

   Sil
 4. I didn't see the movie but when I will get home, I will look for it on Netflix. I also watched the adventures of Pippi (non when I was a child, because those things didn't penetrate the comunist courtain but when I was almost a teen girl). The story seems really interesting and fascinating but I am very surprised that it didn't contain not even one aspect of the book. I always believe that a movie realized by following a book as much as possibile, is always a succes but who knows, surprises are always possible.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. This is a good film but I am also disappointed about this issue.

   Sil
Daha yeni Daha eski