Dünya Aklını Yitirmiş Olmalı-Astrid Lindgren Savaş Günlükleri

Astrid lindgren-tagebücher-pippi langstrumpf


Merhaba dostlar. Bahar artık nihayet bize de geldi. Doğanın canlanması ve havanın ısınmasının yanı sıra her yıl güzel havalarda amaaan kapat şu blogları keyfine bak; uzan bahçeye kitabını oku veya çık gez dediğim zamanlar geldi :) Ama işte yapması söylemesinden zor, bir işe gönül koyunca vazgeçilmiyor. Düşmanlarım sevinmesin yani daha buralardayım:) Yine de bir bahar tembelliğim var, taslaklar doldu taştı, notlar da öyle ama ben çiçek, böcek, kelebek hayallere daldım :)

Astrid Lindgren-pippi langstrumpf
İlkbahar bu yıl o kadar güzel ki... Sevinmemiz gerekirken, güneş parlayıp çiçekler açarken ; insanların birbirini öldürmeleri dayanılmaz bir duygu. 

Araya başka kitaplar da karıştırdığım için bir türlü bitmeyen Astrid Lindgren' in kitabını nihayet bitirebildim. İkinci Dünya Savaşı Günlükleri, hem yazarın ilk yazmaya başladığı eser olması bakımından önem taşıyor, hem de bu kitapta hastalanan kızı için yazdığı ilk Pippi Langstrumpf' un da haberini alıyoruz. Belki Pippi' yi bu kadar renkli ve çılgın yazması hep savaş ortamından kaçıp hayal dünyasına sığınmaya çalışması ve kızını da bu dünyaya çekme isteği neden olmuştur. Ayrıca ilk çocuk kitabı ile bir ikincilik ödülü aldığını da yine bu güncelerde öğreniyoruz. Zaten bu günlükleri de kitaplaştırmak amacıyla değil, sadece savaşın güncesini tutmak amacıyla yazmış. Oldukça titiz bir çalışma. Günlüklerine kestiği gazete kupürlerini yapıştırmış, mektupların sansürlendiği bir işle o dönem ilgilendiği için, okuduğu savaş mağdurlarının yazdıklarından bahsetmiş. Yıllar boyunca savaşın gidişatını takip edip belgelemiş.

Astrid Lindgren

Savaşın sürdüğü yıllar boyunca, savaşa katılmayan İşveç' te yaşamasına rağmen yaşadıkları zorlukları ve sıkıntıları, diğer mağdur ülkeler ve insanlar için duyduğu üzüntüyü detaylıca yazmış. Yıllarca sürmesi ve bir türlü bitmek bilmemesi, Lindgren' in sinirlerini iyice yıpratmış. Artık savaşın sonlarına doğru sinirlerinin zayıflaması mı, sürekli savaş olan bir dünyada yaşamaya alışmak mı bilinmez bir vurdumduymazlık içine giriyor. Veya farklı şeylerle ilgilenerek savaşı unutmaya çalışıyor.
Ben yazarların hayatını ve daha özel anlattıkları şeyleri merak ettiğim için, kitabı enteresan buldum. Sevdiğim bir yazar olan Astrid Lindgren'in hayatının önemli bir dönemi olması da ilgimi çeken etkenlerken biri oldu. Ayrıca bir kez daha savaşın acı ve korkunç yüzünü görebilmek açısından okunmalı diye düşünüyorum. Ne yazık ki insanlık bir şey öğrenemiyor. Hep aynı hatalar tekrarlanıp duruyor ve dünyayı belirli aralıklarla bu savaş ortamlarına sürükleyip masum insanların katline neden oluyorlar. Astrid Lindgren, I. Dünya savaşının bitmesinin üzerinden bu kadar az zaman geçmesine rağmen ikincisinin başlamasını kabullenemiyor ve insanlığın aynı hatayı tekrarlamasına isyan ediyor. Yıllar sonra biraz aklı ve mantığı olan insanlar da eminim aynı duygular içindedirler.
Kitabın son sözünü kızı yazmış. Artık yaşlılık yıllarında, okurların dünyanın dört bir yanından gönderdiği ve Pippi Langstrumpf için teşekkür ettikleri mektupları annesine Karin okumak zorunda kalmış; ünlü yazarın gözleri artık çok az görebiliyormuş. Karin annesinin hayatı boyunca çok mütevazi olduğundan ve gördüğü bu büyük ilginin onu hep hayrete düşürdüğünden bahsediyor.
Eğlenceli bir kitap bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Ama dediğim gibi ben yazarın o dönemdeki duygularını okumak ve ilk kitabı olduğu için aldım.
Savaşların dünyaya bir faydası olmadığının artık anlaşılacağı günlerin gelmesi dileğiyle...

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. dileğine katılmamak elde değil ...

  YanıtlaSil
 2. Savaştan büyük kazanç elde edenler oldukça bu vahşetin oluşması için zemin hazırlayanlar da hep olacaktır. Keşke olmasa ...

  YanıtlaSil
 3. Su siralar tek dilegim savas cikmamasi oldu 😒

  YanıtlaSil
 4. Maalesef nilüfercim 🙄

  YanıtlaSil
 5. tam da son zamanlardaki gerilim üzerine gelmiş kitap , savaş olmasın artık , çocuklar ölmesin...:(

  YanıtlaSil
 6. Cok haklisin canim. Bu dönemde okumak da hic bir seyin degismedigini görmek acisindan cok sarsici oldu 😔

  YanıtlaSil
 7. Eminim insanın içi acıyordur okurken.

  YanıtlaSil
 8. Bir ara okuduğum kitap ve izlediğim filmler hep 2. dünya savaşı yıllarıydı inanılmaz acılar. savaş aşlı başına bir acı inş yaşamayız .Maalesef bundan nemalanan aç gölü kalpsizler çok dünyada ,hepsi bir gecede yok olup gitsin isterdim.Geriye kalan sadece çocuk kahkahaları olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazik ki insanlarin kontrolü altinda degil bu isler 😪

   Sil
 9. Savaş sırasında yazılan kitap hiç okumadım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben özellikle ikinci dünya savasi ile ilgili cok okurum. Ders almak gerek bu yasananlardan.

   Sil
 10. Estupendo post!feliz puente de mayo preciosa!💜💜💜

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski