Stefan Zweig: Hayatı ve Dünya Edebiyatındaki İzleriTürkiye'de yaşarken Bir Kadının 24 Saati kitabını okumuş ancak yazarı ile pek ilgilenmemiştim. Avusturya'ya gelip Stefan Zweig adını duyunca kim olduğunun farkına vardım. Malum Avusturya Mozart, Kafka, Zweig gibi zamanında değer görmeyip eziyet ettiği büyük değerlerin üzerinden günümüzde turist çekmeyi pek iyi başarıyor. İşte bugün blog arşivimde olmazsa olmaz bu önemli yazarın hayatı ve eserleri hakkında yazmak istedim.
Samimi olmam gerekirse, yazar biyografileri veya sanatçı biyografileri çok okunan yazılar değil. Oysa en çok emek verilen yazılardan. Ama ben yine de kendi arşivim için hazırlıyorum.

Stefan Zweig Kimdir?


28 Kasım 1881'de Viyana'da doğan Avusturyalı Yahudi yazar Stefan Zweig; 23 Şubat 1942'de Petrópolis' te öldü. Zweig'in eseri, çok sayıda roman ve tarihi anlatı dahil olmak üzere, esas olarak nesir yazılarından oluşur.


Zweig'in en bilinen eserlerinden biri, bir Gestapo mahkumunun yaşadığı psikolojik uçurumları etkileyici bir şekilde betimleyen Satranç romanıdır. Büyük ölçüde Avrupa dışında yaratılan eseri, bu nedenle bir tür sürgün edebiyatı olarak tanımlanabilir, ancak bireysel eserler de Empresyonizme atanabilir.


1920'lerde ve 1930'larda Stefan Zweig, zamanının en başarılı yazarlarından biri olarak kabul edildi .


Stefan Zweig' ın Özgeçmişi

Stefan Zweig, 28 Kasım 1881'de Moriz Zweig ve Ida Brettauer'in oğlu olarak Viyana'da doğdu. Kardeşi Alfred ile Viyana Schottenring'deki bir apartman dairesinde büyüdü.

1892 -1900: Zweig, Viyana Wasagasse' deki liseye gitti ve 1899'da oradan mezun oldu. 1897'de ilk şiirlerinden bazıları dergilerde yayınlandı.

1901: Zweig'in şiir kitabı Silberne Saiten (gümüş teller) yayınlandı.

1904: Viyana'da Friedrich Jodl ile Fransız filozof, tarihçi ve eleştirmen Hippolyte Taine'in felsefesi üzerine tez yazdı. Zweig'in ilk kısa romanı Die Liebe der Erika Ewald (Erika Ewald'ın Aşkı) yayınlandı.

1910 / 1912: Hindistan ve Amerika seyahatleri yaptı.

1914: Askerliğe uygun olmadığı belli olunca, yüksek rütbeli bir subay arkadaşı sayesinde harp arşivlerinde işe alındı.

1917: Stefan Zweig'e önce askerlik hizmetinden izin verilir, ardından tamamen görevden alınır. Zürih'ten barış için çalışan bir grup entelektüele katılır. Drama kitabı Jeremias yayınlandı.

1919: Mart ayında Avusturya'ya dönüş. Kapuzinerberg'deki Paschinger Schlössl'de Salzburg'da yaşamaya başladı.

1920: Stefan Zweig, iki kız annesi Friderike von Winternitz ile evlenir. Der Zwang adlı romanı yayınlandı.

1927: Zweig'in insanlığın harika anlarına dair tarihi fotoğrafları yayınlandı. Bir Kadının Hayatında Yirmi Dört Saat, Bir Kalbin Düşüşü ve Duyguların Karışıklığı romanları yayınlandı.

1928: Sovyetler Birliği'ne Yolculuk. Kitapları, Maksim Gorki'nin çabasıyla Rusça olarak yayınlandı.

1931: The Healing by the Spirit adlı deneme cildini Albert Einstein'a adadı.

1933: Richard Strauss'un The Silent Woman operasının librettosunu yazdı. Burning Secret adlı romanının film uyarlaması sinemalarda gösterime girdi, ancak kısa bir süre sonra iptal edildi ve yasaklandı. Zweig, kitapları yakılacak yazarlar listesine eklendi.

1934: Stefan Zweig'in Salzburg'daki evi polis tarafından arandı. Londra'da sürgüne gitti.

1935: Zweig yasaklı yazarlar listesine girdi.

1938: Friderike Zweig'den boşandı.

1939: Stefan Zweig, sekreteri Charlotte Altmann ile evlenir. Kalbin Sabırsızlığı adlı romanı yayınlandı.

1940: Londra'dan ayrıldı. New York, Arjantin ve Paraguay üzerinden Brezilya'ya gitti.

1941: Brezilya monografisi yayınlandı. Nasyonal Sosyalistler tarafından doktorası reddedildi.

1942: Schachnovelle (Satranç) adlı eseri yayınlandı. Charlotte ve Stefan Zweig, 22 Şubat 1942'de Brezilya'da intihar ettiler. Dünün Dünyası adlı otobiyografisi ölümünden sonra yayınlandı.

Stefan Zweig ve birlikte ölüme gittiği eşi Charlotte Zweig


Eğitim ve İlk Yayınları

1899'da Stefan Zweig, Viyana Üniversitesi'nde felsefe okumak için lise diplomasını aldı. Ancak, mümkün olduğunca prestijli eğitim kurumundaki derslerden kaçınmaya çalıştı. Viyana'daki Neue Freie Presse'nin feuilletonu için makaleler ve şiirler yazmayı tercih etti.


Yıllar geçtikçe, Stefan Zweig çok farklı bir yazma biçimi geliştirdi. Eğlenceli ve büyüleyici bir üslubu, psikolojik bağlamların dikkatli ve dozunda bir yorumuyla birleştirdi.


Zweig ayrıca bir gazetecinin yanı sıra çevirmen olarak da çalıştı. Baudelaires, Verlaines ve Émile Verhaerens çevirileri eserleri arasında yer aldı. Çok erken yaşlarda, genç ve yetenekli yazarların kitaplarını Insel-Verlag (Leipzig) tarafından yayımlayan yayıncı Anton Kippenberg ile arkadaş oldu.Seyahat ve Birinci Dünya Savaşı

Yazar, üst sınıf bir yaşam tarzı izledi ve sık sık seyahat etti. 1910 ve 1912 yıllarında seyahat etme arzusu ve girişimcilik ruhu onu Hindistan ve Amerika'ya götürdü. Seyahatleri onu çok sayıda başka yazarla da temasa geçirdi. Hermann Hesse, Leonhard Frank, James Joyce, Fritz von Unruh ve Romain Rolland gibi yazarlarla sürekli yazışmalarla tanışıklığını sürdürdü.


Birinci Dünya Savaşı'nda Zürih'te idi. 1917'de Zweig askerlik hizmetinden muaf tutuldu. İsviçre'den Wiener Neue Freie Presse için muhabir olarak çalıştı. Bu lütuftan yararlandı ve bir gazeteci olarak siyasete ve onun iktidar iddialarına karşı tutumunu kısıtlama olmaksızın yayınladı. İnsancıl tavrını Almanca yayınlanan Pester Lloyd gazetesinde de dile getirdi.


Salzburg'da yaşam

Stefan Zweig, savaşın bitiminden hemen sonra Avusturya'ya döndü ve Salzburg'a yerleşti. Kapuzinerberg'deki Paschinger Schlössl'de yaşadı. Dönüşünden kısa bir süre sonra, 1920'nin başında Friderike von Winternitz ile evlendi. Avrupa'nın entelektüel seçkinleri onu Salzburg'da ziyaret etti. Özel bir bağ hissettiği Romain Rolland ve Emile Verhaeren ile daha yakın arkadaş oldu.


2021 Salzburg gezimiz sırasında uzun zamandır gitmek istediğim Stefan Zweig Weg' e de gitmiş ve yazarın gezdiği yollardan geçmenin mutluluğunu yaşamıştım.


Zweig, Nasyonal Sosyalizme ve rövanşizme cesurca karşı çıkan çok kararlı bir entelektüeldi. Her tarafta ruhen birleşmiş bir Avrupa fikrini temsil ediyordu. Bu yıllarda çok sayıda roman, kısa öykü ve drama yazdı. 1927 tarihli Sternstunden der Menschen adlı eseri bugün hala çok değerlidir ve Zweig'in en başarılı eserlerinden biridir.

Yazarın Salzburg'da yaşadığı Pashingerschlössl


Seyahatleri onu 1928'de Salzburg'dan Rusya'ya götürdü ve burada eserleri yerel dilde de yayınlandı. Maksim Gorki, yazarın bir mektup arkadaşı ve tanıdığıydı. Gorki, Stefan Zweig'in eserlerinin anavatanı Rusya'da yayınlanması için güçlü bir kampanya yürüttü.


1931'de Zweig'in Albert Einstein'a adadığı The Healing by the Spirit adlı kitabı yayınlandı. Kısa bir süre sonra, daha sürgüne gitmek zorunda kalmadan önce, yazar Richard Strauss'un The Silent Woman operasının librettosunu yazdı, yıl 1933'tü.


Sürgüne giden yol

Nasyonal Sosyalistler 1933'te iktidarı ele geçirdikten sonra, Avusturya da SA'nın (Sturmabteilung) hedefi oldu. Hristiyan Sosyal Parti buna karşı çıkmaya çalıştı. Salzburg'da bulunduğu sırada  NSDAP'nin onu yasaklı yazarlar listesine aldığını duydu. 


18 Şubat 1934'te evi arandı. Evinde direnişçiler için silah saklamakla suçlanıyordu. Barış yanlısı yazar, aramanın arkasında sistematik bir zulüm olduğunu hemen anladı ve ev aramasından sadece iki gün sonra Londra'ya gidişini organize etti. Stefan Zweig, 20 Şubat 1934'te İngiltere'ye iltica etti.


Kitaplar yakılıyor

Bu arada yazarın kitapları Almanya'da yasaklandı. Kitaplarının artık Insel Verlag tarafından yayınlanmasına izin verilmedi ve onun yerine Viyana'da yayınlandı.


Mart 1933'te sinemalarda gösterime giren Burning Secret adlı romanının film uyarlaması da yasaklandı. Richard Strauss' un The Silent Woman operasının librettosu Dresden Operası'nda sahnelenmek üzere onaylandı, ancak kısa bir süre sonra Yahudi yazarı nedeniyle de iptal edildi. Bu koşullara rağmen Zweig, Almanya ile bağlantısını tamamen kesmedi.

1935'te Stefan Zweig, Almanya'da yasaklanan yazarlar listesine alındı. Aynı zamanda eserleri kitap yakma kurbanı olan bir yazardı. Bununla birlikte, Avusturya Devlet Konseyi ona hala büyük saygı duyuyordu. Almanya'da istenmediği halde kitapları Avusturya'daki Reichner yayınevi aracılığıyla Almanca konuşan halka sunuldu.


Insel-Verlag'dan eski yayıncısı Anton Kippenberg ondan ayrılmak zorunda kaldı ve yayınevinin büyük bir itibar kazanmasına ve tanınmasına yardımcı olan çok önemli ve başarılı yazarı kaybetti.


Avusturya'nın Alman İmparatorluğu'na ilhakına kadar Viyana, Zweig'in kitaplarını yayınladığı yerdi. Bundan sonra, İsveç'te Almanca olarak başka çalışmalar ve yeniden baskılar yapıldı ve yayınlandı. Naziler tarafından zulüm görmesine ve yasaklanmasına rağmen Stefan Zweig, zamanının en başarılı yazarlarından biri olmaya devam etti.Evlilik ve İngiliz Vatandaşlığı

Başarılı yazar iki kez evlendi. 1934'ten beri eşi Friderike Zweig'den ayrı yaşamış ve 1939'da seyahatlerinde kendisine her zaman eşlik eden sekreteri Charlotte Altmann ile evlenmişti. Zweig, ölümüne kadar ilk karısıyla iletişimini sürdürdü.


 İkinci Dünya Savaşı'nın başında, Stefan Zweig İngiliz vatandaşlığını aldı. 1934'ten 1940'a kadar Londra'da yaşadı. İngilizlerin daha sonra onu Almanlarla bir tutacağından ve düşman bir yabancı olarak hapse atacağından korkarak, 1940'ta hayatını Brezilya'da sürgün olarak sürdürmeye karar verdi.


Brezilya

Stefan Zweig, ABD, Arjantin ve Paraguay üzerinden önceki yıllarda seyahat ettiği ülkeye ulaştı. Brezilya'ya kalıcı giriş izinlerine sahipti ve orada çok iyi karşılandı, iyi tanındı ve sevildi. Brezilya hakkında yazmak istediği bir kitap yüzünden kalıcı vize aldı.


Brezilya'nın o zamanki diktatörü Getúlio Vargas bunu kabul etti ve yazarın kalıcı olarak Brezilya'da kalmasını mümkün kıldı. Stefan Zweig'in ölümünden bir yıl önce Brezilya monografisi yayınlandı ve hemen ardından ünlü Chess Novella (1942) (Satran.) yayınlandı.


Petropolis'te intihar

22-23 Şubat 1942 gecesi Stefan Zweig, Rio de Janeiro yakınlarındaki Petrópolis'te öldü. Aşırı dozda alındığında kolayca ölüme yol açabilecek bir uyku hapı olan Veronals'ı aşırı dozda alarak intiharı seçti. İkinci karısı Charlotte onu ölüme kadar takip etti.


23 Şubat 1942 öğleden sonra ikisi de yataklarında yan yana yatarken bulundu. Stefan Zweig yıllarca depresyonla boğuştu. Veda mektubunda kendisine uzun süre eşlik eden bitkinlik ve kopukluk duygularını anlatmıştı.


Stefan Zweig'in Petrópolis'teki son evinde, önemli yazarın ve hayatının eserinin anısını canlı tutmayı amaçlayan bir müze var. 2003 yılında Viyana Üniversitesi, bir Senato kararına dayanarak Nazilerin doktorasını reddetmesini hükümsüz ilan etti.Eserleri

Gümüş Teller (1901, şiirler)

Hippolyte Taine Felsefesi (1904, doktora tezi)

Erika Ewald'ın Aşkı (1904, kısa roman)

Erken Çelenkler (1906, şiirler)

Tersitler (1907, trajedi)

Emile Verhaeren (1910, anılar)

Burning Mystery (1911, kısa roman)

İlk Deneyim (1911, dahil: Tale at Twilight, The Governess, The Burning Mystery, Summer Novellette)

Deniz Kenarındaki Ev (1912, oyun)

Dönüşmüş Komedyen (1913, oyun)

Yeremya (1917, drama)

Avrupa'nın Kalbi: Cenevre Kızılhaçına Bir Ziyaret (1918)

Legend of a Life (1919, oda oyunu)

Gezintiler: Manzaralar ve Şehirler (1919)

Üç Usta: Balzac - Dickens - Dostoyevski (1920)

Marceline Desbordes-Valmore: Bir Şairin Hayatı (1920)

Zorunluluk (1920, kısa roman)

Romain Rolland (1921)

Bir yabancıdan mektup (1922, kısa roman)

Amok (1922, kısa roman)

Ebedi Kardeşin Gözleri (1922, Efsane)

Fantastik Gece (1922, kısa öykü)

Frans Masereel (1923)

Toplanan Şiirler (1924)

Dünyanın Monotonlaşması (1925, deneme)

Korku (1925, kısa roman)

İblisle mücadele: Hölderlin – Kleist – Nietzsche (1925)

Ben Johnson's Volpone - Stefan Zweig tarafından düzenlendi (1926, komedi)

Kaçak: Cenevre Gölü'nden Bölüm (1927)

Rilke'ye Veda (1927, konuşma)

Duyguların Karışıklığı (1927, kısa romanlar dahil: Twenty-Four Hours of a Woman's Life, Fall of a Heart, Confusion of Feelings)

İnsanlığın Büyük Saatleri: Beş Tarihi Minyatür (1927)

Hayatlarının Üç Şairi: Casanova - Stendhal - Tolstoy (1928)

Rachel Tanrı ile Tartışıyor (1928)

Joseph Fouche (1929)

Zavallı Adamın Kuzusu (1929, trajik komedi)

Dört Hikaye (1929; Görünmez Koleksiyon, Cenevre Gölü Bölümü, Leporella, Buchmendel)

Ruhun İyileşmesi (1931)

Marie Antoinette (1932, portre)

Rotterdam Erasmus'un Zaferi ve Trajedisi (1934)

Sessiz kadın (1935, komik opera)

Mary Stuart (1935, biyografi)

Toplanan Masallar (1936)

Calvin'e Karşı Castellio veya Şiddete Karşı Bir Vicdan (1936, hist. Monografi)

Gömülü Şamdan (1937, kısa roman)

İnsanlarla Karşılaşmalar (1937)

Magellan: Adam ve Yaptıkları (1938)

Kalbin Sabırsızlığı (1939, roman)

Brezilya (1941, seyahat raporu / seyahat açıklaması)

Satranç romanı (1942, kısa roman)

Dünün Dünyası (1942, Anılar)

Ölümünden sonraki yayınlar (ölümünden sonra):

Zaman ve Dünya (1943, denemeler)

Amerigo (1944)

Efsaneler (1945)

Balzak (1946)

Bir Novella Parçası (1961)

Rapture of Metamorphosis (1982, roman - malikaneden)

Clarissa , ölümünden sonra yayınlanan yarım kalmış romanı.

Kaynak:wortwuchs.net
9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Biyografisini okuduğumda intiharına çok üzülmüştüm.Kıymetli bir yazar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef savaşta başına gelenleri ruhsal olarak kaldıramadı.

   Sil
 2. Salzburg'un yakınlarına gittik gittik de o tarafa bir türlü geçmedik. Gidersem muhakkak yazarın yaşadığı yere uğrarım.
  Teşekkürler Derya, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Salzburg, birkaç gün konaklayıp gezilmeyi hakeden bir şehir.

   Sil
 3. Zweig eserleri oldukça özel ve sıradışı ancak birkac eseri üst üste okuduğunuzda yazarın o sıkışmış ve hüzünlü ruh halinin ağırlığı okuyucuya yükleniyor sanki , biyografisini detaylı bilmiyordum kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu doğru bir tespit. Kafka ve Zweig, savaş zamanında Avusturya'da Yahudi kimlikleri ile oldukça zor zamanlar yaşamışlar. Bu duygular yazılarına da yansımış doğal olarak.

   Sil
 4. ülkemizde en sevilen yabancı yazar. hayatı zor ama yaa :) biyografilerini kurgularına oranla daha çok sevdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef şanssız bir dönemde yaşamış.

   Sil
 5. Hep eşini düşünmüşümdür, nasıl onunla birlikte ölmeyi kabul etmiş acaba.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski