İşçi Dayanışmasının Kutlandığı Gün: 1 Mayıs

 


1 Mayıs'ın hikayesi nedir?

 

1 Mayıs, Dünya  İşçi Günü olarak da bilinen bir gündür  ve dünya genelinde işçilerin birlikte kutladığı bir gündür. Bu günün kökeni, 1 Mayıs 1886'da Chicago'da gerçekleşen ve işçi hakları için yapılan büyük bir greve dayanmaktadır.

 

O zamanlar işçiler, 8 saatlik bir iş günü talep ediyorlardı ve bu talepleri kabul edilmediği takdirde grev yapacaklarını açıklamışlardı. 1 Mayıs 1886'da, yüz binlerce işçi greve çıktı ve Chicago'da 40.000 işçi daha 8 saatlik iş günü talepleri için sokaklara döküldü.

 

Ancak, grev sırasında birkaç işçi ve polis arasında çatışmalar yaşandı ve sonunda 4 işçi hayatını kaybetti. Bu olay, uluslararası işçi hakları hareketinde bir dönüm noktası haline geldi ve 1 Mayıs, işçi hakları için mücadelelerinde hayatını kaybedenlerin anısına bir anma günü olarak kutlanmaya başlandı.

 

Bugün, birçok ülke 1 Mayıs'ı resmi bir tatil olarak kutlamaktadır ve işçi hakları, sendikalar ve sosyal adalet için düzenlenen protestolar ve kutlamalarla işaretlenmektedir.

 


1 Mayıs hangi ülkelerde kutlanıyor?

1 Mayıs, birçok ülkede resmi bir tatil ve işçi bayramı olarak kutlanmaktadır. Bunlar arasında en bilinenleri şunlardır:

 

ü  Türkiye

ü  Almanya

ü  İspanya

ü  İtalya

ü  Fransa

ü  Yunanistan

ü  Portekiz

ü  Rusya

ü  Brezilya

ü  Arjantin

ü  Meksika

ü  Kanada

ü  Avustralya

ü  Yeni Zelanda

Bu ülkelerde, 1 Mayıs genellikle sendikaların ve işçi örgütlerinin öncülüğünde kutlanır ve geniş çaplı protesto gösterileri, yürüyüşler ve mitingler düzenlenir. Bu etkinlikler, işçi hakları, sosyal adalet, çalışma koşulları ve diğer ilgili konulara odaklanır.

İlginizi çekebilir:

1 Nisan Şakası Nereden Geliyor?

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben gençtim, 1970'li yıllarda 1 Mayıs kutlamak yasaktı. Komünist Bayramı olarak algılıyordu halkın büyük bölümü. O yıllarda zaten halkta solcu korkusu vardı, sol deyince ödleri patlardı. Taksim'de de kutlamaları sabote etmek için hâlâ faillerinin yakalanmadığı olay yaşanınca onlarca insan hayatını kaybetmişti, insanlar iyice korktular 1 Mayıs kutlamaktan. :( Şimdi rahat rahat kutlanıyor ama çok bedeller ödendi :( Ben marşını ezbere biliyorum hiç unutmadım. :)
  1 Mayıssss işçinin, emekçinin bayramı
  ...Vermeyiz insana izin
  Kanması ve susması için
  Hakkını alması için insanı bilinçlendirin.... diye devam ederdi

  YanıtlaSil
 2. Maalesef biz küçükken hep korkardık olay çıkacak diye. Aslında provokasyonları başkalarının yaptığını anlamamız uzun sürdü.Marşı ben de hatırlıyorum 😊

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederiiz farydalı bilgi için :)

  YanıtlaSil
 4. Daha yaygın kutlandığını düşünmüştüm.Dünyadaki kutlama sayısı bana biraz az geldi.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski