Aşkın Celladı-Irvin Yalom


 Irvin Yalom'un "Aşkın Celladı" kitabı, psikiyatrik bir öyküleme tarzında yazılmış bir roman niteliğindedir. Kitapta, özellikle aşkın doğası, insan ilişkileri ve kişisel kimlik konuları ele alınmaktadır.

 

Yetmişli yaşlarında bir kadın olan Thelma, terapiste gelip delicesine aşık olduğunu itiraf ettiğinde, terapist başlangıçta bunun oldukça zararsız bir tuhaflık olduğuna inanır. Ancak kısa süre sonra Thelma'nın intihara meyilli olduğu, çaresizliğinin gerçek olduğu ve ciddiye alınması gerektiği ortaya çıkar. Thelma eski terapistini takıntı noktasına kadar seviyordur. Thelma'nın hastalığının dramatik seyri, kitaptaki on öykünün ilkinin odak noktasıdır.

Hastalarının isimlerini değiştirdiği bu  vaka incelemelerinde Yalom, psikolojik engelleri nasıl aştığını ve hastalarının duygusal çatışmalarının kalbine nasıl indiğini anlatıyor.

Kitapta, özellikle aşkın doğası, aşkın insanlar üzerindeki etkisi, sevgi ve bağlılık gibi konular ele alınır. Kitap, aynı zamanda insan psikolojisi, kişilik yapısı ve hayatın anlamı gibi konuları da tartışır.

 

"Aşkın Celladı" kitabı, İrvin Yalom' un önceki eserleri gibi, psikoterapi ve psikiyatrik yaklaşımları roman tarzında işleyen, derinlemesine karakter analizleriyle dolu bir eserdir. Kitap, insanların kendi hayatlarına anlam katma çabalarını ve başkalarıyla olan ilişkilerinin nasıl hayatlarını etkilediğini anlatırken, aynı zamanda insanın varoluşsal sorunlarına da değinmektedir.

Yazarın okuduğum kitapları içinde en zorlandığım bu oldu doğrusu. Sanırım biraz daha psikoloji ağırlıklı olduğu için bitirmem de uzun sürdü. Tek tek okunabilecek öykülerden oluştuğu için bir tanesini okuyup biraz ara verdikten sonra diğerlerine geçilebilir fazla bunalmamak için. 

Yazarın okuduğum diğer kitapları:

A Matter of Death and Life

Nietzsche Ağladığında

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. yalom idare eder bence yani işte olmasa da olur :)

  YanıtlaSil
 2. Konusunu sevdim, psikoloji üzerine kitaplar ilgimi çekiyor. :)

  YanıtlaSil
 3. Ben severek okumuştum ama demek zorlandın :( Tüh yaaaaaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın diğer kitaplarına göre biraz ağır ilerledi ama benim de mental olarak yorgun bir dönemime denk geldi 😻

   Sil
Daha yeni Daha eski