Nietzsche Ağladığında-Irvin Yalom

  Viyana' da içinde bulunduğu döneme göre kendine güvenen, bağımsız genç Rus kadın Lou Andreas Salomé, saygıdeğer doktor Josef Breuer' den intihara meyilli Friedrich Nietzsche'ye yardım etmesi ve Nietzsche'yi kendisine duyduğu yıkıcı saplantısından kurtarması için ikna eder. Breuer, Nietzsche'yi kabul eder ve sonucu her ikisi için de beklenmedik olan yeni bir tür iyileştirme yöntemine tabi tutar.

Irvin Yalom'un "Nietzsche Ağladığında" kitabı, bir psikiyatristin ve psikoterapistin hayatını, işini ve düşüncelerini anlattığı bir kitaptır. Kitap, doktor Breuer'in hayatından kesitler sunarken, aynı zamanda psikoterapinin nasıl işlediği, insanların hayatındaki sorunlarla nasıl başa çıkabilecekleri ve insanların kendi yaşamlarını anlamlandırma çabaları hakkında da felsefi bir bakış açısı sunar.

 

Kitapta, doktor kendi hayat hikayesini anlatırken, aynı zamanda terapi seanslarında karşılaştığı insanların hikayelerini ve bu insanların yaşamındaki sorunların nasıl çözülebileceğini de ele alır. Yalom, terapi seanslarında sıklıkla Nietzsche'nin felsefi düşüncelerine başvurarak insanların yaşamındaki anlam arayışını ele alır.

 

Bu nedenle, kitap bir yandan psikoterapinin nasıl işlediğini ve insanların psikolojik sorunlarıyla başa çıkma sürecinde neler yapabileceklerini ele alırken, diğer yandan felsefi düşüncelerin insanların yaşamlarındaki rolünü ve anlam arayışının insan psikolojisi üzerindeki etkisini tartışır. Bu nedenle, "Nietzsche Ağladığında" okuyuculara hem kişisel gelişim hem de felsefi düşüncelerle ilgili birçok şey sunan özel bir kitap olarak değerlendirilebilir.

 Kitabın sürprizi ise, Nitzsche ve Breuer 'in muhtemelen hiç tanışmamış olmalarıydı. Bu, Irvin Yalom' un usta kalemiyle ortaya çıkardığı bir kurgu roman.

dahamutluyuz.com blog sahibi ve yazarı sevgili arkadaşım Yurdagül'e beni bu değerli yazarla tanıştırdığı için tekrar teşekkür ederim. 

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

A Matter of Death and Life

Aşkın Celladı

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Şuan okumaya başlayacağım kitap çok mutlu oldum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seveceğini umuyorum keyifli okumalar ☺️

   Sil
 2. Ben de okumak isterim. Emeğine sağlık Deryacığım :))

  YanıtlaSil
 3. Lisede okumuştum. Geçen yıl tekrar okudum. Ara ara okunması gereken başucu kitaplarından biri bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazarla maalesef geç tanıştım ama tekrar okunabilecek kitapları olduğu konusuna katılıyorum.

   Sil
 4. Çok etkilenğim bir kitaptı. Ama okuyalı on yılı geçti. Etkisi devam etmiyor. Çünkü Neitzche'yi daha iyi anlamaya başladım. Kitabı okuduğum yıllar da sevmiyordum, cahilliğime verin. 🙃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok ne demek felsefecileri anlamak zor iş. İç dünyaları dopdolu. Bu romanda farklı bir yanını görüyoruz zaten. Genelde bilimadamları, yazarlar, felsefe ile uğraşanların sosyal yönü zayıf olabiliyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski