Empati Yapmayı Öğrenmenin 7 Yolu


 

Empati Yapmayı Öğrenmenin 7 Yolu

Empati, başka bir kişinin duygularını ve düşüncelerini anlama yeteneğidir. Bir başka deyişle, kendinizi bir başkasının yerine koyma ve onun hislerini anlama kabiliyetidir. Empati, insanların birbirlerini anlamalarına yardımcı olur, başkalarına saygı göstermelerine ve yardımcı olmalarına yardımcı olur.

Empati, diğer insanların perspektifini anlamak için empati kurma becerisini içerir. Bu, kişinin bir başka insanın bakış açısını ve yaşadığı hisleri anlamasına yardımcı olur. Empati, duygusal bir seviyede başka insanların hislerine dokunmak, anlamak ve yardımcı olmak için bir araçtır.

Empati, sağlıklı ilişkiler kurmak ve insanlar arasındaki bağı güçlendirmek için çok önemlidir. İş hayatında da, müşterilerle veya iş arkadaşlarıyla daha iyi iletişim kurmak için empati kurmak önemlidir.

Empatik olanlar başkalarıyla daha sağlıklı iletişim kurabilirler. Ancak, tüm insanlar eşit derecede şefkatli değildir. Ama empatiyi öğrenmek de mümkün.


Feminist Gloria Steinem bir keresinde empatinin “tüm duyguların en devrimcisi” olduğunu söylemişti. Empati olmadan diğer insanları gerçekten anlamak pek mümkün değildir. Bilgelik araştırmacısı Judith Glück için şefkat, bilgeliğin ortaya çıkabileceği beş kaynaktan biridir.


Ancak, tüm insanlar aynı empatiye sahip değildir. Bazı insanlar muazzam bir şefkate sahip gibi görünürken, diğerleri tamamen duyarsız görünüyor. Empati neden bu kadar önemli?  Ve ne kadar empatik olabileceğimizi ne belirler?Empatik Olmak: Empati Hakkında 7 Gerçek

1. Empati bir mizaç meselesidir - ama aynı zamanda öğrenilebilir

Herkes belli bir dereceye kadar empatiktir. Bebekler bu yetenekle doğarlar, yeni doğanlar bile yüz ifadelerini taklit edebilirler. Sözde ayna nöronlar sayesinde, birileri onları yüz ifadeleriyle ifade ettiğinde duygu ve hisleri hissedebiliriz.


Ancak bu özellik herkeste aynı ölçüde gelişmemiştir. Pek çok şeye katlanmaları zor olacak kadar empatik olan çocuklar ve daha gamsız tabir edilebilecekler vardır. Bir çocuğun empatiyi öğrenmesinin ne kadar sürdüğü tamamen farklıdır. Ama empati ve sosyal damarı eğitebilirsiniz. Örneğin, kendi duygularınızı çocuklara ileterek ve gerçekten şefkat örneği vererek.2.  Empatik olmak neden önemlidir?

Bir örnek: Bir toplantıda diğer insanların ne hissettiğini fark edersem, buna daha iyi uyum sağlayabilirim ve belki projemi tamamlayabilirim. Eğer bilge bir insansam, bu benim birincil endişem değildir. Aksine, onları desteklemek için başkalarıyla empati kurmak istiyorum.


Aynı zamanda empati, kişinin daha akıllı olmasının bir nedenidir: Başkalarının nasıl olduğunu umursuyorsam, olayları onların bakış açısından görmeye çalışmam daha olasıdır. Ayrıca insanlar arasındaki farklar hakkında da çok şey öğreniyorum.


3. Şefkati öğrenin: Dikkatinizi verin ve dinleyin

Gerçekten şefkati nasıl öğrenebilirim? Diğer insanların nasıl hissettiğini daha fazla gözlemlemeye çalışabiliriz. Ve diğer insanları dinleyin. Doğru soruları sormaya çalışmalıyız. Bilge insanlar genellikle çok iyi dinleyicilerdir çünkü gerçekten neler olup bittiğini anlamaya çalışırlar. Ve çünkü sadece ne kadar akıllı olduklarını ve ne kadar harika tavsiyeler verebileceklerini kanıtlamak istemezler.


4. Her zaman empatik değiliz

Empatimizi kapatabiliriz. Birini benzer, aynı gruba veya aileye ait olarak sınıflandırırsak, o kişiyle çabucak empati kurabiliriz. Ancak birini yabancı olarak algılarsak, empatimizi kolayca kapatabiliriz.


5. Yaşlı insanlarla empati kurmaya ne yardımcı olur?

Bir genç olarak, yaşlı insanlarla empati kurmak zordur. Araştırmalar, insanların yürümeyi çok daha zorlaştıran özel giysiler giymelerini ve görüşlerini bulanıklaştıran gözlükler takmalarını sağladı. Bu, yaşlı olmanın genel koşulları hakkında iyi bir fikir verir. Bu da şunu görselleştirmeye yardımcı oluyor: yaşlı insanlarla konuşmak ve onlarla gerçekten etkileşim kurmak.


6. Genç insanlarla nasıl empati kurulur

Tersine, yaşlı insanlar 20 yaşına geldiklerinde nasıl hissettiklerini otomatik olarak hatırlayamazlar Tam da kişinin kendi yaşam deneyimi nedeniyle, kişi genellikle çok daha genç insanları ciddiye almakta zorlanır. Gerçekten bilge bir insan bunu yapabilir çünkü bunun nasıl hissettirdiğini ve bu sorunların gerçekten ciddi olduğunu hatırlar - en azından öznel olarak.


7. Empatik olmak: Cinsiyet farklılıkları var mı?

Şunu kanıtlayan araştırmalar var: Ortalama olarak, kadınlar daha şefkatli. Bununla birlikte, bunun doğuştan mı yoksa rol modelleri aracılığıyla mı öğrenildiği tartışılabilir. Daha empatik olmak otomatik olarak bir avantaj mı? Söylemesi zor: Bilgelik kesinlikle bir dereceye kadar empati içeriyor olsa da, ondan ne anladığınıza da bağlı.


Ayrıca empatinin de fazlası olabilir. Bunun anlamı şudur: En iyi arkadaşımın duygularına tamamen empati yapıp onun anlaşamadığı birine benim açımdan gerek olmasa da ben de düşman olabilirim. Ancak bilgelik, kişinin ne hissettiğini veya empati kurduğunu eleştirel olarak sorgulama isteğini de içerir. Hayatın her alanında olduğu gibi burada da dengeyi bulmak çok önemlidir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Başkalarının Sizin İçin Ne Düşündüğünü Umursamayın ve Sizi Engellemesine İzin Vermeyin

4 Kişisel Gelişim Alanı ve Günlük Yaşama Uygulanması

En Çok Satan 5 Kişisel Gelişim Kitabı

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski