Adaçayı İle Evinizi Tütsülemenin Faydaları


 

Adaçayı ile tütsülemek: Arındırır ve konsantrasyonu artırır

Adaçayı, oda atmosferini temizlemek ve konsantrasyonu artırmak için tütsü yapmak için kullanılır. Evimde sadece çayını içmek için değil tütsü için de düzenli olarak kullandığım faydalı bir bitki adaçayı. Peki adaçayı tütsüsünün faydaları neler? 

Adaçayı ile tütsülemek konsantrasyonu artırabilir ve evdeki veya apartman dairesindeki odaları arındırabilir. Dünyanın en önemli tütsü bitkilerinden birini tütsülemenin çeşitli yolları vardır: yanmaz bir kapta, tütsü ocağında veya  bir ada çayı demeti olarak.


Adaçayı ile tütsüleme konusunda bilmeniz gerekenler

Adaçayı, özellikle beyaz adaçayı, mükemmel bir tütsüdür. Bitki oda atmosferini temizler, arındırıcı bir etkiye sahiptir ve konsantrasyonu destekler. Kurutulmuş adaçayı yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Pek çok adaçayı türü ve çeşidi tütsülemeye uygundur, en popüler olanı "Beyaz Adaçayı" olarak bilinen beyaz adaçayıdır. Adaçayı tütsü ocağında, kömürde veya adaçayı lekesi çubukları şeklinde otlar yanana kadar kullanılabilir. Tütsülerken önce pencereler kapatılır, sonra negatif enerjinin dışarıya çıkması için açılır..Adaçayı tütsüsü nasıl etki eder?

Bitkilerle tütsünün tarihi, insanlık kadar eskidir: tütsü ritüelleri her zaman günlük yaşamın bir parçası olmuştur. Eski gelenek sadece ezoterikte yeniden keşfedilmekle kalmıyor, aynı zamanda çok pragmatik nedenleri de var. Adaçayı her zaman şifalı bir bitki olarak görülmekle kalmamış, aynı zamanda kendi dört duvarınıza yeni enerji getirebilen temizleyici ve arındırıcı bir tütsü olarak görülmüştür. İster arınma ritüeli olarak, ister meditasyon için veya sadece kokuyu sevdiğiniz için, adaçayının hemen hemen her türü ve çeşidi kullanılabilir. Ben evde tütsü çubuklarını sıkça kullanıyorum.


Yerli çayır adaçayı (Salvia pratensis), adaçayı (Salvia officinalis) kadar tütsülemeye uygundur. En popüler olanı beyaz adaçayıdır (Salvia apiana).  "Beyaz Adaçayı", Kuzey Amerika yerlileri için en kutsal bitkilerden biridir ve özellikle yoğun aroması için değerlidir. Bitkinin hem kurutulmuş yaprakları hem de çiçekleri kullanılmaktadır.


Tütsü kabında adaçayı baharatlı, aromatik otsu, biraz reçineli ve biraz tatlı kokar. Tek başına tütsüleyebileceğiniz gibi, kapsamlı bir oda temizliği için mür, biberiye ve kakule ile de kombinleyebilirsiniz.


Adaçayının tütsü bitkisi olarak etkisi

Bitki atmosferi temizler, pozitif enerjileri çeker, dezenfekte edici, canlandırıcı, konsantrasyonu artırıcı etkiye sahiptir, blokajları çözer ve bilinci temizler.Adaçayı ile tütsüleme için 3 yöntem

1. Kömürle tütsülemek

Ateşe dayanıklı bir kabı (özel tütsü kaseleri de vardır) tütsü kumu ile doldurun. Bu, kömür için bir temel ve ısısına karşı yalıtım görevi gören ince kuvars kumudur. Bir kömür tabletini tutuşturun ve tamamen yanması için yeterli havası olacak şekilde kabın içine dik olarak yerleştirin. Daha sonra tableti girintili tarafı yukarı gelecek şekilde kumun üzerine yerleştirin ve beyaz bir kül tabakası oluşması için beş dakika bekleyin. Ardından maşa veya metal bir kaşık kullanarak adaçayı kömürün üzerine yerleştirin. Bir tabletin yanma süresi yaklaşık bir saattir; tütsü söndüğünde, kalıntıları çıkarın ve gerekirse kömürün üzerine biraz daha adaçayı serpin. (Bu yöntemle biraz ağır bir koku oluşuyor, en azından bana öyle geldi:))


2. Isıtıcı üzerinde 

Adaçayı tealight  tütsülemek de mümkündür. Bu, gevşek bitki parçalarının o kadar çabuk yanmaması ve daha sıcak kullanıldığında koku oluşumunun daha kalıcı olması avantajına sahiptir. Önce adaçayı elek kenarına serpin ki kolayca parlasın. Biraz daha duman istiyorsanız, otu eleğin ortasına itin.

3. Adaçayı Demetli Tütsü

Adaçayı tütsülemek için mutlaka aşağıdan bir ısı kaynağı gerekli değildir. Bitkisinin yanmaz bir kapta yakılması ve için için yanan duman ile tütsülemek de oldukça basittir. Eşit derecede yaygın bir uygulama, adaçayı bulaştırma çubuğu olarak adlandırılan bağlı bir adaçayı demeti ile tütsülemektir. Bu bitki demeti satın alınabilir; bununla birlikte, adaçayı toplayarak, adaçayı filizlerini demet haline getirerek ve kuruması için asarak da kendiniz yapabilirsiniz. Adaçayı kuruturken pamuk veya kenevir gibi doğal lifli sicimin çok kalın olmamasına dikkat edin. İpliği sürgünlerin etrafına çapraz olarak sarın ve yandığında her şeyin dağılmaması için tekrar tekrar düğümleyin. Düşen külü yakalamak için kum dolu bir kasenin üzerinde tutabilirsiniz.


Alternatif: Adaçayı tütsü çubukları, adaçayı ile berraklaştırıcı bir atmosfer yaratmanın hızlı ve ucuz bir yoludur. Ayrıca diğer yöntemlerdeki gibi ağır bir koku ve duman da oluşmuyor.

Adaçayı ile nasıl tütsülenir?

Tütsülemeye başlamadan önce dairenin düzenli ve temiz olması gerekir. Tütsülerken tüm camları biraz açık bırakabilir veya tamamen kapatabilirsiniz ki koku daha iyi yayılsın. Tütsüleme bittikten sonra, her durumda iyi havalandırmak önemlidir. Böylece negatif enerjiyi de dışarıya atmış olursunuz.


Beyaz Adaçayı' nın temizleyici etkisi için, evin girişinden başlayın ve elinizde buhurdan veya adaçayı demeti ile dikkatlice odadan odaya geçin. Köşelerde, dolap arkalarında ve şifonyer altlarında dumanı bir tüy veya elinizle havalandırın. Gardıroplar genellikle koku giysilere yapıştığı için dışarıda bırakılır. Bitirdikten sonra kömür ve tütsünün tamamen dışarı çıkmasına izin verin ve kalan tütsüyü kompost veya genel atık olarak atın. 


İpuçları: Her zaman tütsünün yüksek kalitede olduğundan emin olun. Yanan tütsü başından ayrılmamalı, çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı bir yere konulmalıdır. Kalıntıyı komposta atmadan önce daima yeterince soğumasını bekleyin.

Ritüallerle ilgili diğer yazılar da ilginizi çekebilir:

Marteniçka-Kırmızı Beyaz Mart Bilekliğinin Anlamı

Türkler'de Şamanizm ve Günümüze Kadar Gelen Şaman Gelenekleri

Nardugan Bayramı Nedir, Kimler Kutlar, Nasıl Kutlanır?

Hıdırellez Nedir, Nasıl Kutlanır, Kimler Kutlar?

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Muhteşem! Hemen denenmeli. 😇

  YanıtlaSil
 2. Birkaç kez yapmışlığım olsa da gerçekten faydası var mı yok mu emin değilim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz oğlumla yapıyoruz ve iyi geldiğine, en azından bizi rahatlattığına inanıyoruz ☺️

   Sil
 3. Çok seviyorum adaçayı kokusunu. Ferahlık veriyor ortama.

  YanıtlaSil
 4. Ben de çok seviyorum çok da yaparım 🌿🔥💜

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski