Saramago- Körlük Eleştirmenlerin : Albert Camus'nün Veba'sına Saramago'nun atıfı olarak değerlendirdikleri kitap, Saramago'dan Körlük.


Bir adam trafik ışığında bekliyor. Bir saniyeden diğerine, görünürde bir sebep olmaksızın kör oluyor. Zaman geçtikçe giderek daha fazla insanın da kör olduğunu öğreniyor. Körlük bir veba gibi yayılıyor. İktidardakilerin, etkilenenleri terk edilmiş bir akıl hastanesine - kaçmaya çalışan herkese ateş eden askerlerin koruması altında - barındırmaktan başka seçeneği yoktur. Kör insanlar buraya tıkıştırıldıkça, durum insanlık dışı bir hal alır. Bu korkunç kaosun ortasında bir göz doktoru ve hala görebilen tek kişi olan karısı varır ve eşine yardımcı olabilmek için kör numarası yapar.

İnanılmaz bir salgından bahseden ürkütücü bir kitap. Olayları kasvetli bir senaryo halinde sunan yazar, bu zor durumda insanların davranışlarının nasıl canavarlaştığını da okurun gözüne sokuyor.

Kitapta alışılmadık olan bir nokta, kahramanların isimlerinin verilmemesi, özellikleriyle anlatılmasıdır.

Kör insanların kilitli bir akıl hastanesinde nasıl yaşadıkları oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Kör insanlar dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Yalnız, korkmuş ve çaresizdirler, görenlerin sağladığı yiyeceğe bağımlıdırlar. Ancak her geçen gün daha fazla insan kör olmaktadır.


Bununla birlikte, açgözlülük ve gücün, en acil durumlarda bile bazı insanlarda nasıl ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Kurumda saldırı, taciz ve şantaj yaşanmaya başlıyor.


İçeriği son derece olağanüstü ve derin olan ve -kısmen felsefi- diliyle ilham veren edebi bir şaheser olan kitap hakkında bazı okurlar yeterince macera olmadığından yakınmışlar. Ancak bu kitapta macera veya romantizm aramayı da saçma buldum ben bir okur olarak. Kitabın vermek istediği mesaj çok farklı çünkü.

 Bu kitaptaki karakterlerin isimlerinin olmaması da hoşuma gitti. Böylece özelliklerine yoğunlaşabiliyorsunuz. Tabii bu benim fikrim. Sevdiğim bir yazar olan Saramago 'nun kışkırtıcı kalemini seviyorsanız bir şans verin derim. 

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Filin Yolculuğu

Cain9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bede de çok beğendim. Harika bir kitap. Filmi de var ama kitap kadar güçlü gelmedi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmini izlemedim ama kitap gerçekten etkileyici.

   Sil
 2. Körler Şehri kitabını okumamıştım ama filmi izlediğim için biraz fikir sahibiyim. İnsan ister istemez böyle bir durumun ortasında kalsam ne yapardım diye düşünmeden edemiyor. Çaresizlik insan doğasını acımasızlığa sürüklüyor galiba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap sanırım filmden daha sarsıcıdır tüm detayları filme aktarmaları mümkün değil. Büyük çaresizlik gerçekten de ☺️

   Sil
 3. Kitap çok içimi karartacak diye elime almam bayağı sürmüştü ama sonra bir çırpıda okuyuverdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok akıcı bir kitap örneğin filli kitabı bu kadar akıcı yazılmamıştı.

   Sil
 4. Kitapların filme uyarlanmasını seviyorum. İkisi farklı alanlar. İyi uyarlanırsa her zaman birbirini tamamladığını düşünüyorum. Körlükte öyle idi. Üstelik Covide19 karantina yasaklarında okumuştum kitabı. "körlük" çok iyi bir metafordu. Felsefi çıkarımlara ulaşmak için. Covid19 da aynı şekilde tüm dünyayı sardı. Karantinalar hepimizi bunalttı, hiç geçmeyecek sandık. Şükür normale döndük💙

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Körlük her döneme uyabilecek bir kitap. Saramago genelde her çağın yazarı, zaten çağının da ötesindeydi. Çok şükür covid geçti ama ardında çok soru işareti kaldı

   Sil
 5. Evet çağının ötesinde bir yazar👍🏼

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski