Ozark Son Sezon ve Veda

 Nihayet ilk sezonlarını ilgiyle izlediğim ve son sezonunu da sabırsızlıkla beklediğim Ozark dizisini izledim. Final bölümleri beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Birazdan bahsedeceğim tek bir dramatik nokta hariç finalden memnun kaldım.

İlk bölümlerle ilgili yazdıklarımı okumadıysanız buradan yazıya ulaşabilirsiniz.Ozark Son Sezon ve Veda (Dikkat Spoiler İçerir!!!)

Son bölümleri henüz izlemediyseniz buradan sonrasını okumamanızı tavsiye ederim:) 

Byrde ailesi uyuşturucu mafyasının olmadığı bir hayata dönmek istiyor ve anne Wendy hayatının savaşını veriyor. Dördüncü sezonun son yedi bölümü ile Netflix'in en iyi yapımlarından biri olan "Ozark" sona eriyor. Sürprizler sizi sonuna kadar merakta tutacak.

Dördüncü sezonun ikinci yarısında Byrde ailesine, arkadaşlarına ve düşmanlarına "elveda" dememiz gerekiyor. Ve hayatta kalıp kalmayacaklarını anlamak için son bölüme kadar korku duyacağız.

Bill Dubuque ve Mark Williams'ın yönettiği "Ozark", Netflix'in 2017'deki mutlak hitlerinden biriydi; karanlık bir zeka, espri ve mizaç ile mükemmel bir şekilde yazılmış, oynanmış ve yönetilen bir gerilim dizisiydi. İş ortağı ve mali müşavirin arkadaşı Marty Byrde, Meksikalı bir uyuşturucu kartelini ortağı ile bilrikte soyabileceğini düşündüğünde, ailesi ile birlikte tehlikeli bir hayata girer


Marty Byrde hayatını aklına borçluydu

Marty Byrde, doğaçlama yeteneği sayesinde hayatta kalmayı ve ailesini de korumayı başardı. Missouri'deki Ozarks Gölü'nde yüz milyonlarca mafya fonunu aklama sözünü yerine getirmenin o kadar kolay olmadığını biliyordu.

Çünkü sözde suçtan hoşlanmayan yerliler, kendi çarpık işlerinin yeni gelenler tarafından engellenmesini istemeyen akıllı adamlar ve kadınlardı. Pastanın bir kırıntısını vermek istemediler. Marty ve akıllı karısı Wendy ise pes etmeye niyetli değillerdi.

Bu dizide aniden ölen karakterler, son bölümlerde flashbackler sayesinde geri dönüyor. Böylce sevdiği karakterlerin aniden ortadan yokolmasına içerleyenler onları tekrar görme şansına sahip oluyor.

Dördüncü sezonun ikinci bölümünün başlangıcındaki durum: Byrde' ler, uyuşturucu mafyasından, yozlaşmış eyalet politikacılarından, güzel ama hayatı tehdit eden Ozarks' dan uzakta eski hayatlarına geri dönmeye çalışıyor. Tamamen normal bir kentsel ortamda yeniden iki çocuklarının ebeveyni olabilmek için rotayı belirlediler, artık birinin bir gölgeden çıkıp onlara silah doğrultacağından korkmak zorunda kalmak istemiyorlar. 

Ozark'ta her zaman olduğu gibi, çözülen bir sorun iki yeni soruna yol açarken, eski iskeletler Byrdes'ların karşısına yeniden çıkıyor. Cesur dedektif Mel Sattem önce kayıp Helen'i, ardından Wendy'nin kardeşi Ben'i (Tom Pelphrey) arar. Ancak Ruth, ilk yeni bölümün sonunda kartel varisini vurduğunda olaylar iyice karışır. Javi'nin ölümünü örtbas etmek, oldukça zordur. 

"Ozark"ın sonu, bu hikayenin, son derece zorlayıcı gangster ortamının ötesinde, her şeyden önce bir aile destanı olduğunu her zamankinden daha açık hale getiriyor. Ruth, Wyatt'ın ölümünü atlatmak için mücadele ederken, Navarro'nun kız kardeşi Camila (Veronica Falcón), oğlu Javi'nin ölümünü Marty'yi inandırdığı kadar hafife almıyor. Byrde çocukları Charlotte (Sofia Hublitz) ve Jonah (Skylar Gaertner), mafya karışıklıkları sırasında  anne Wendy'ye giderek daha fazla sırtlarını dönüyorlar. 
Wendy'nin İncil'e inanan babası, bir mahkeme kararıyla torunlarını kızının pençelerinden kurtarması gerektiğine inandığında ve çocuklar bunu yapmaya istekli olduklarını gösterdiğinde, Wendy'nin hayatının en önemli savaşı başlar. Çocuklarını kaybetmemek için herşeyi yapmaya hazırdır. 

Bir izleyici olarak başlangıçta büyükbabanın tarafında olanlar, onun gerçek yüzünü farkettikçe Wendy'ye hak verecekler. Aile sırları açığa çıkar ve canavar Wendy'nin arkasındaki gerçek canavar yani babası görünür. 

 Son "Ozark" bölümlerinde gerçekten çok fazla ölüm var. Dokunulmaz olduklarını düşünen insanlar bir göz açıp kapatma süresinde ölebiliyor.


Veda bölümünde iki el ateş ediliyor, duymamayı tercih ediyoruz, yapılmasa daha iyi olacağını düşündüğümüz, aynı fikirde olmadığımız ana karakterlerden biri de diziyle birlikte elveda diyor. Bu da izleyiciye son sürpriz olarak kalsın:)

Narcos dizileri ile benzerlik taşısa da, Ozark bunun biraz daha fazlası. Sınıf farklılıklarını, şans verilen insanların hayatının bir anda nasıl değişebileceğini, toplumun temiz insanlarının ise bir anda nasıl kriminel duruma düştüğünü oldukça ustalıkla işlemişler. Ayrıca hem aile ilişkileri hem de insanların psikolojik durumu derinlemesine işlenmiş. Hazır dizi tamamlanmışken izlemeyenler tüm bölümleri izleme fırsatına sahip. 

Bu diziler de ilginizi çekebilir:

Kulüp

Pera Palas'ta Gece Yarısı

Maid

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İzlemeye doyamadıklarımdandı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten iyi hazırlanmış bir diziydi.☺️

   Sil
 2. Bugün bir kaç kez karşıma çıktı bu dizi.Artık izlemek şart oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm bölümler bitti izleyebilirsin canım beklemeden ☺️

   Sil
 3. Spoiler içeriyor dediğin için yüzeysel baktım yazına Deryacığım. Bu ara Netflix'de dizi pek izlemedim. En son izlediklerim Kulüp ve Pera Palas'ta Gece Yarısı idi. Bu dizi de aklımda olsun. Çok teşekkürler. Emeğine sağlık canım :))

  YanıtlaSil
 4. izliyom, ikinci sezondayım, güzel dizi :)

  YanıtlaSil
 5. Bayılıyorum kızlarım size. Torunum da böyle diziler izliyor, seviniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fırsat oldukça izliyorum okumak ilk önceliğim ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski