Lion - Film Tavsiyesi

 Mendilleri hazırlayın diyorum da başka bir şey demiyorum. En çok Maid dizisinde ağladım sanıyordum ama Lion filmini izlerken litrelerce gözyaşı döktüm. Kitabın ve senaryonun yazarı Saroo Brierley kendi yaşam hikayesini işlemiş. İnanılmaz uzun, neredeyse bir yaşam süren eve dönüş yolculuğu. Özellikle annelere çok duygulu anlar yaşatacak bir film.

Genel olarak hiç dram sevmeyen eşimin birkaç tanıtım sahnesi ilgisini çekmiş ve izlememizi önerdi.Lion Filminin Konusu

Beş yaşında, küçük Hintli çocuk Saroo (Sunny Pawar) abisiyle bir gece trenlerden yiyecek bir şeyler veya para bulmaya çalışırken uyuyakalır ve abisi tek başına bırakınca kaybolur. Sonunda kendini evinden binlerce mil uzakta ve Kalküta'da bulur çünkü uyuyakaldığı tren hareket etmiş ve o farkına varmamıştır. Saroo'yu zor günler beklemektedir. Sokakta kalır, bir çocuk kaçakçısının eline düşer ama kaçar ve sonunda yetimhaneye götürülür. Bu zorlu serüvenin ardından, Sue (Nicole Kidman) ve onu anavatanlarında kendi oğulları gibi yetiştiren zengin bir Avustralyalı çift olan John Brierley (David Wenham) tarafından evlat edinir. Ancak Saroo köklerini asla unutmaz ve genç bir adam olarak ( Dev Patel) gerçek annesini aramak için anılarını ve Google Earth'ü kullanır. Kendi geçmişine yaptığı yolculukta, geçmişe dair anılarıyla örtüşen köyü nihayet bulmayı umar...

En güzel hikayeler hâlâ hayatın kendisi tarafından yazılıyor – Hollywood, konu “gerçek” kaderler olduğunda, özellikle de zaten başarılı bir kitap haline getirilmişse, bu konuların kokusunu hemen alıyor. Hintli Saroo Brierley'nin hayatının hikayesini yazdığı, çok satan “My Long Way Home”un film uyarlaması başarılı bir şekilde sinemaya uyarlanmış. Slumdog Millionaire'den hatırlanacak Dev Patel ve altı yaşındaki Sunny Pawar'ın mükemmel oyunculukları "Lion"u dokunaklı ve sarsıcı bir dramaya dönüştürüyor. Nicole Kidman'ı da oldukça başarılı buldum. Beni filmde en çok etkileyen anlardan biri Nicole Kidman'ın ben çocuk doğurabilirdim ancak iki çocuğa şans vermek istedik, dediği anlar oldu. 

Aşırı drama dayanırım diyorsanız mutlaka tavsiye ederim:)

Filmin aldığı ödüller:

BAFTA        Dev Patel

BAFTA         En iyi uyarlama senaryo

Uluslararası AACTA En İyi Yardımcı Kadın Ödülü - Nicole Kidman

Bunun dışında film Avustralya'da da sinema ile ilgili farklı dallarda ödüller aldı ve birçok büyük organizasyonda da aday gösterildi.Bunları izlediniz mi:

Jobs

Deepwater Horizont

Wonder


22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bunu epey bir zaman önce duyup izleyeyim demiştim, unuttum. Yeniden gündemime alayım

  YanıtlaSil
 2. Kaleminize sağlık:) bu filmi not aldım izleyeceğim inş...

  YanıtlaSil
 3. Bu filmi izleyecektim ben unutmuşum. Hatırlattığın iyi oldu. Hint filmleri daha dokunaklı geliyor bana. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hint filmi de değil aslında ama Hindistan da çekilen çok sahne var.

   Sil
 4. Okurken izlemiş gibi duygulandım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok duygusal bir film Lion 😞

   Sil
 5. Lion'u akşam için izleme programıma alayım

  YanıtlaSil
 6. aslında bu kadar acıklı film sevmem ama ilgimi de çekti..

  YanıtlaSil
 7. Aşırı drama dayanamıyorum fakat bu filmi izlemiştim sanki, birkaç defa daha izlemeye niyetlenmiştim fakat zaman bulup da izleyemedim.Belki yine izlerim, güzel film:)

  YanıtlaSil
 8. Bu güzel filmi yarısına kadar izlediğimi hatırladım yazını okurken Deryacığım. En kısa zamanda tamamlayacağım. Emeğine sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım keyifli seyirler ☺️

   Sil
 9. Bu filmi yayınlandığı dönemin Oscar sezonunda izlemiştim. Dediğiniz gibi çok duygulu bir filmdi, izlemesi zordu ama çok güzeldi. Tüm oyuncular çok başarılıydı rollerinde. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok dramatik çocuklarla ilgili bu filmler beni cok üzüyor.

   Sil
 10. Ağlayasım da yok bu aralar, ne yapsak? Listeye alındı mecburen :)

  YanıtlaSil
 11. Ufaklık çok şeker değil miydi? Guduuuuu.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski