Eski Eş-Yeni Eş Sendromu ve Kadın Kavgaları


 

Eski eş ve yeni eş sendromu nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim😎. Her zaman iğneyi erkeklere batırıyoruz ya, biz kadınlar da az değiliz hani 😏. Bugün biraz iğneyi kendi cinsime batırmak ve hem kendi yaşamımda hem de yakın çevremde sıkça karşılaştığım bir kadın kavgasına değinmek istiyorum. Eski ve yeni eş sendromu ve bu uğurda yapılan kavgalar 😕. Tabii bu durumlarla erkekler de karşılaşıyordur ama ben en çok kadınlarda gözlemledim.Yeni Eş Sendromu

Boşanan çiftlerde kimi zaman eski eş, burada kadın oluyor; bir türlü ayrılığı kabullenemiyor ve eski eşinin hayatına sürekli müdahalede bulunmak istiyor. Ortak bir veya daha fazla çocuk varsa da bu durum daha sık yaşanıyor. İlla yeni eşe karşı ben burdayım haa, beni kolay kolay başından atamazsın tavrı oluyor.

Oysa ayrılmışsın, belli ki anlaşamamışsınız boşver bacım kur kendi hayatını arkana bakma değil mi ama 😄.

Araya çocukları sokmalar, aman paralar yeni kadına gitmesin diye sürekli masraf çıkartmalar. Ailece tatile çıkalım çocukların psikolojisi bozulmasın mazeretleri. Saymakla bitmez.Eski Eş Sendromu

Adamın yeni eşi, eski eşle sürekli bir yarış halindedir. Bak ben senin yerini aldım haa, artık burda ben varım havaları. Eşe dosta karşı kendini eski eşten daha mükemmel, daha üstün gösterme derdi. Arada çocuk da olsa eski eşlerin iletişimini kısıtlamak. Hatta çocuklara karşı bile bakın ben sizin annenizden daha mükemmelim aman da ne cici bir üvey anneyim tripleri. Oysa ki kocanızın gözüne girmek için annelerinin yerini almanıza gerek yok. Hele de anneleri hayattaysa. Burada da örnekler çoğaltılabilir. 

Örneğin eski eşe sen yaşlısın, çirkinsin diyenleri bile gördüm. Mesaj yazıp rahatsız edenler mi dersiniz, her karşılaşmada iğnelemeler mi dersiniz ne ararsanız var.

Artık evlenmişsin otur evliliğinin tadını çıkar değil mi ya? Yok illa bir yarış bir yarış.Biraz yumuşatmaya ve esprili bir diller yazmaya çalıştım ama bu kavgalar, her iki tarafı da yıpratmaktan başka bir işe yaramıyor. Hatta arada kalan eşler ve çocuklar da yıpranıyor. Oysa medeni ilişkiler seviyesinde kalınsa, herkes kendi hayatına baksa daha güzel olmaz mı? Özellikle maddi açıdan boşandığı eşe bağımlı kadınlarda daha mı çok yaşanıyor bilmiyorum ama bazı durumlarda arada maddiyat söz konusu olmasa bile bu çekişmelerin yaşandığını gözlemledim.

Kızlarımızı yetiştirirken, iyi bir evlilik yap hayatın kurtulsun mantığı yerine; eğitimini tamamla bir meslek edin ayaklarının üstünde dur mantığı ile yetiştirsek bence bu sağlıksız sendromlar oluşmaz. İlişkiler yürüyecekse maddi bağımlılık yüzünden değil sevgiden yürüsün. Asıl o zaman sizinle kalan insanın gönüllü olarak kaldığını bilirsiniz.

Tabii kişilik özelliklerinden dolayı da bu kıskançlık ve kavgalar oluşabilir. Sevilen insanı paylaşamamak, eski eşi başkasına kaptırma duygusu (oysa ki ayrılınca zaten kaybetmişsindir) gibi bir çok başka neden de olabilir. Olmasa daha iyi ama oluyor ve oldukça da sık oluyor. Biliyorum herkes olması gerektiği gibi davransa dünya bambaşka bir yer olur ama işte insan zayıf bir varlık ne yazık ki...


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Mutlu Çiftlerin Doğru Yaptığı 6 Şey

Aileler İçin Sevginin 5 Dili

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yapanlar vardır doğru. En çok dizilerde falan görüyoruz. İnsanın aklına zorla da düşürüyorlar. Dizilerde, filmlerde sevmediğim konular bunlar. Kadın hakları diye asıl kendileri kadını her zaman çekemeyen, kıskanç, her şeyi yapabilecek biri gibi yansıtıyorlar.
  Genel olarak doğru söylesen de erkekler ayrılınca direkt öldürmeye çalıştığı için kadınların yaptığı devede kulak kalıyor. Yine de herkesin düzgün davranması gerek tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygucum sizler daha gençsiniz gerçek yaşamda gözlemlememeniz doğal Allah da göstermesin. Ben 51 yaşındayım bu yazıda verdiğim her örnek yaşamda gözlemlediklerime ve yaşadıklarıma dayanıyor. Zaten yazımın başında sadece kadınları ele alarak hazırladığımı belirttim. Erkeklerin davranışları ayrı bir başlık ki zaman zaman değiniyorum. Yani yazım uydurma veya diziden esinlenme değil. Çok daha beterini de gördüm de burada esprili geçerek yine hemcinslerime torpil geçtim. Bir örnek vereyim benim 3 çocuğum var. İlk evliliğimden olan oğlumu eski kocamın ikinci eşi çocuğu olmuyor diye sende 3 tane var onu bana ver diye almaya çalıştı. Daha çok örnek sayarım da yorumu uzatmak istemiyorum ☺️

   Sil
  2. Ben yazın hakkında uydurma ya da esinlenme demedim. Diziler de sürekli insanlara yanlış örnek olup bu rekabet durumunu artırıyor, bunu demek istedim. Herkesten her şey beklenir zaten bu devirde, şaşırmam. :)

   Sil
  3. Bu hafta yayınlanacak bir yazımda ben de bu konuya biraz değindim. Maalesef dizi ve filmler kötü niyetli insanlara yol gösterip örnek olabiliyor. O konuda çok haklısın ☺️

   Sil
 2. Yaşamasak da doğru yazdıkların. Kim bilir neler oluyordur eski-yeni eş arasında. İnsanlar efendi gibi ayrılmayı becerebilse...

  YanıtlaSil
 3. Burada dengeyi kurmak açısından erkeğe de çok iş düşüyor.İki kadını karşı karşıya getirmeden o denge kurulabilirse güzel olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın canım her iki kadın da bu yolla bir şey elde edemeyeceklerini anlarsa farklı davranabilir ❤️

   Sil
 4. hahahaaa :)))
  Adamı başından atana kadar uğraşmış ama yeniden evlenince bulunmaz hint kumaşına döndürmüş ne insanlar gördü bu gözler bir bilsen :)
  Güzel bir yazı olmuş, kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 5. Ayrılınıcaksa çocuk olmadan ayrılınmalı, derim. /tabi ki her zaman böyle olmaz da/ Çocuk olunca hep bir bağ dolayısı ile hep bir sorun hali oluyor,hele ikinci evlilik olduysa, ne yazık ki. Yeniden evlenilince kıskançlıklar gün yüzüne çıkıyor. Neler yazılır , ne örnekler verilir gerçekten bu konuda:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk olmadan ayrılmak en ideali maalesef her zaman mümkün olmuyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski