Don't Look Up - Film Tavsiyesi (Nihayet İzledim👀)


 

Nihayet üzerinde çok konuşulan Don't Look Up filmini izleyebildim. Daha önce eşim izlemiş ve hiç beğenmediğini söylemişti o yüzden biraz tereddüt ettim izlesem mi, izlemesem mi diye ama sonuçta kendi fikrimi oluşturayım dedim. 

Oscar ödüllü Adam McKay, 2019 sonbaharında hiciv filmi "Don't Look Up"ı duyurduğunda, sadece birkaç ay sonra dünya çapında patlayacak olan korona virüsüne dair henüz bir işaret yoktu. Sinema dağıtımcısı Paramount'tan yayın hizmeti Netflix'e geçen film son iki pandemi yılı olmasaydı "Don't Look Up"ın nasıl tepki alacağını ancak tahmin edebiliriz. Çünkü ana karakterler, yaklaşan bir göktaşı hakkında doğrulanmış gerçeklerini giderek artan bir şekilde umutsuzca sunarken, onlara önce karşıt görüşleri duyması ve tartışması gerektiği söylendiğinde, bu artık büyük ölçüde hicivli abartı değil, mevcut günlük yaşamımızın basit bir örneğidir.


McKay'in son eserinin önceki filmleri "The Big Short" ve "Vice - The Second Man" ile aynı hiciv liginde oynamamasının başka nedenleri de var. Film neredeyse iki buçuk saat süüyor. Pek çok karakter saf karikatür olarak tasarlanmış olsa da, McKay  onları gereğinden fazla abartmıyor hatta insaflı davranıyor. Yönetmen, meta-hilelerden mümkün olduğunca kaçınıyor ve bunun yerine büyük ölçüde görüntü yönetmeni Linus Sandgren'in ("James Bond: Ölmek İçin Zaman Yok") çalışmalarına güveniyor. Tanınmış kadronun güçlü performanslarıyla birlikte, "Don't Look Up"ın, tasarımının aksine, saldırgan bir hicivden ziyade duygusal bir kıyamet draması olarak kabul görmesini sağlayan bazı etkileyici resimler sunuyor.

Don't Look Up Filminin Konusu (Biraz spoiler içerir😉)

İnsanlık büyük tehlike altında! Büyük bir asteroit 💥dünyaya doğru ilerliyor ve nüfusu tamamen yok etme tehlikesi altında bırakacak felaketlere yol açabilir. En azından bu, çığır açan bulgularını halka açmaya cesaret eden ve bir felaketten kaçınmak isteyen iki gökbilimci Kate (Jennifer Lawrence) ve Randall'ın (Leonardo DiCaprio) uyarısı. Ancak dünyanın yokolmasından endişe duyan iki bilim insanının iddialarıyla kimse ilgilenmiyor. Amerikan Başkan'ı Orlean (Meryl Streep) onları uzun bekleme süreleri sonunda kabul ediyor, ancak pek de ciddiye almıyor. 

Randall ve Kate seslerini duyurmak için büyük bir medya turuna çıkıyorlar. Ancak katıldıkları televizyon programında izleyici ve program sunucuları diğer konuk sanatçı Ariana Grande'nin aşk hayatıyla daha çok ilgileniyorlar. Alışılmadık ikili, dünya nüfusunun dikkatini yaklaşan felakete çekmek için her türlü çabayı gösteriyor. Ama sayısız hesapları ve öngörüleri gerçekten doğru mu, yoksa kendilerinin yaratmak istedikleri bir felaketin mi peşindeler?

Don't Look Up filmi aman elime bir paket cips alayım ayaklarımı uzatıp izleyeyim denilebilecek bir film değil. Aslında içinde yaşadığımız çağın bize ayna tutan bir özeti. Ne yazık ki insanların hayattaki öncelikleri ve seviyeleri internet çağı ile birlikte büyük bir değişime uğradı. Herşey çok kolay tüketilir oldu ve önemini yitirdi. Bu dakika bütün dünyanın takip ettiği bir ünlünün özel hayatı 5 dakika sonra yerini, hikayesini daha süslü anlatmayı başaran başka birine bırakıyor.

Dolayısıyla herşey artık nasıl sosyal ortamda sunacağınızla bağlantılı. Daha iyi, daha önemli veya daha kaliteli olanın değil; en iyi şekilde pazarlananın dünyasında yaşıyoruz ne yazık ki. 

Bu arada Jennifer Lawrence çuval da giyse güzelliğinden bir şey yitirmediğini kanıtlıyor bu filmde 👸Başlıca Oyuncular:

Leonardo DiCaprio

Jennifer Lawrence

Rob Morgan

Jonah Hill

Mark Rylance

Tyler Perry

Timothée Chalamet

Ron Perlman

Ariana Grande

Scott Mescudi

Cate Blanchett

Meryl Streep

Ödüller:

AFI Awards                                                    En İyi Film

AAFCA ( African American Film Critics)     En İyi Senaryo

Detroit Film Critics                                        En İyi Senaryo

Las Vegas Film Critics Society                      En İyi Senaryo

National Board of Review                             Top Films

New York Film Critics                                   Top Films

Phoenix Film Critics Society                         Top 10 Films

San Diego Film Critics Society                      En İyi Ekip

Film ayrıca birçok dalda da aday oldu. 

Ben filmi beğendim. Verdiği mesajı gerçekçi buldum. Oyuncular da bence iyiydi. 

Bu filmler de ilginizi çekebilir:

J. Edgar

Catch Me If You Can

Once Upon a Time In Hollywood

Joy-Mother

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Konusu güzel görünüyor, ismini çok duysam da merak edip konusuna bakmamıştım. İzlerken miyim bilmiyorum, zaten bildiğimiz gerçekler. Tüketim odaklı bir topluluk haline getirildik. Bunlardan uzak kalmaya çalışanın anormal olarak görüldüğü bir çağdayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film çok doğru noktalara parmak basıyor o açıdan izlenebilir 🙂

   Sil
 2. güzel filmdi sanatsal yönü yok ama özellikle bir kaç sahne tam yaşadıklarımız tasvir ediyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanatsal değil de daha çok mesaj vermeye odaklanmışlar 🙂

   Sil
 3. İzledim ama çok pişman oldum, eşine katılıyorum Deryacığım hiç beğenmedim.

  YanıtlaSil
 4. Filmin konusu her ne kadar önemli olsa da işleniş tarzını çok sevemedim ben. Biraz cıvıtmışlar. Başkanın ölüm tarzı, oğlunun enkazdan sıyrık bile almadan çıkışı, bilim adamının uçkurunu tutamaması falan. Ben bu tarz konularda ciddiyet arıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç olsun diye öyle yaptılar herhalde bir de film komedi ya 😃

   Sil
 5. Bence içinde bulunduğumuz çağı nüktedan bir şekilde çokta güzel anlatmış... Aksiyon filan yok ama gayet gerçekçi bir filmdi

  YanıtlaSil
 6. İzlemedim ama merak da etmiyor değilim bu filmi:) Bu kadar gündemde olan filmi izlemek gerek.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski