Avusturya'da İlk Korona Aşıları Yapıldı


 

Bugün Avusturya'da resmi olarak covid-19 (korona)'a karşı ilk aşılamalar başladı. Biontech Pfizer firmasından alınan ilk aşılar öncelikle yaşlı vatandaşlara yapılacak. Huzurevleri, risk altındaki hastalar, sağlık personeli, öğretmenler gibi bir sırayla aşılamalar yıl boyunca devam edecek.

Bu sabah Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Sağlık Bakanı Rudolf Anschober de kameralar karşısında aşı olarak halka bu haberi duyurdular. 

Aşı konusunda çelişkili düşüncelerim var, yan etkileri olabileceğini savunanlar da var; mutlaka olunmalı diyenler de. Zaman gösterecek tabii ama artık bu karantina hali son bulsun da istiyorum. Sonuçta mecburi tutmasalar da bizi bir şekilde aşı olmak zorunda bırakacaklar gibi geliyor. Aşı olmayan seyahat edemez, şunu yapamaz buraya katılamaz gibi yaptırımlar olacaktır.

Siz aşı konusunda ne düşünüyorsunuz? Mutlaka olacağım mı diyorsunuz yoksa hiç bir şartta aşı olmam diyenlerden misiniz?


Corona Günlüklerim

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben yaptırmayı düşünmüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz artık bıktık olmayız diyorduk ama olalım da kurtulalım diyoruz:)

   Sil
 2. Aşılamada en son grup olunca :) bana gelince bakarım durma:D

  YanıtlaSil
 3. Hayırlı olsun. Umarım aşı tüm dünyaya şifa getirir. Ben aşıya inanıyorum. Geçmişte pek çok ölümcül hastalığı engelledi. Çiçek ve kızamık gibi.

  YanıtlaSil
 4. Valla biz aralık ayının 11'de geleceği söylenen ,sonra 17 si denilen, sonra ses çıkmayan en son bugün yani 27 sinde geliyor olan aşıyı bekliyoruz.Aşı gelecek,dertler bitecek modundayız. Bir ara epey bir aşı çeşitleri konusunda uzmanlaştırdılar yayınlarla. Şimdilik bizde de önce sağlık çalışanlarına yapılacak galiba. Yaşayıp görücez. Salgın çok ilerlemiş halde ,aşı fayda eder umarım. Bence aşıdan önce ilacını bulsalardı daha iyiydi ama tabi nasıl oluyor bu işler ,bilmiyoruz.Aşı olma konusunda tamamen kararsız gruptayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize de belirli bir hiyerarşi ile yapılıyor, hatta yavaş ilerliyor diye millet şikayetçi. Bakalım yaşayıp göreceğiz aşının da faydası veya zararını.

   Sil
 5. aşı konusunda çok düşünce var siyasi güç savaşı yüzünden de insanlar güvenemiyor gibi. ama tarih boyunca aşılar salgın hastalıkları kontrol etti. Türkiye'ye Çin aşısı gelecek o da geleneksel yöntemle yapılmış, yani virüs cansız bu yüzden zararlı olmaz bilinen yöntemle geliştirildi diye birçok hocamız bize söyledi. aşı yaptırmakta fayda var ki en başta sağlık çalışanları yaptıracak sanırım ondan sonra bize gelene kadar çok zaman geçer ama dilerim ki parasız olur ya da çok ucuz olur ve etkisi çok olur bu pandemi biter inşallah. gerekten hepimiz çok yorulduk, bir sürü sağlık çalışanımız öldü artık dayanmakta çok zorlanıyorlar :(
  size yapılacak aşı farklı yöntemle yapılmıştı onun detaylarını unuttum ama umarım faydalı olur da şu hastalık biter

  YanıtlaSil
 6. Mecbur olmak durumunda bırakacaklar bizi bence de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte farkına varmadan zorunluluğuna inanacağız:)

   Sil
 7. Ben spekülasyonlar nedeniyle biraz uzak duruyorum. Bir aşının deneme süresi gerekliliğinin bu olayda nedense gözardı edilmesi tedirgin ediyor, ayrıca bize gelecek aşı Pfizer değil maalesef. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pfizer ın da ne kadar güvenilir olduğu tartışılır. Süre çok kısaydı dediğin gibi oldukça çabuk çıktı. Biraz tedirgin edici bu aşı konusu.

   Sil
Daha yeni Daha eski