Corona Günlükleri 8

Corona günlüklerinden herkese merhaba. Uzun zamandır yazmamıştım, çok da kayda değer bir değişiklik olmadığı için. Bir şekilde izole hayata da alıştık. Avusturya' da haftalardır süren önlemler işe yaramış görünüyor ve bugün yapı marketler ve ufak çaplı bazı işletmeler tekrar hizmete başladı.   Yapı marketlerde biraz kalabalık olmuş ama insanların maske taktığını ve mesafeye dikkat ettiğini gözlemledim ben, bu da mutluluk verici tabii.

 corona günlükleri
Bahçede ajugalarım açtı...

 Avusturya'da da oldukça önemli bir geriye gidiş ve hastalık ve can kaybı oranında aslında  diğer ülkelere göre çok düşük olmasının nedeni bireylerin koyulan kurallara uyması. Halkın bilinçli olarak dikkat ettiği yerlerde çok çok daha etkili olduğunu gördüm, o yüzden lütfen ama lütfen evlerinizde kalabiliyorsanuz evlerinizde kalın ve sosyal yaşam içinde de salgına karşı önerilen kuralları birebir uygulamaya çalışın. Birey katılımı çok önemli çünkü  işe yarayan tek yol insanların bilinçli olarak bireysel önlemlere uyması. Bizde Avusturya genelinde son bilanço; bugüne kadar 14.159 hasta, can kaybı 384, iyileşenler 7633. Tabii bu sayılara hastalığa yakalanıp farkına varmadan semptomsuz geçirenler dahil değil. Bunu tam tespit etmek pek de mümkün değil.

 corona günlükleri
Evde spor yapmak ve kitap okumak da zamanı iyi değerlendirmenin yollarından

Bu arada günlük yaşam da bir rutine girdi. Bugün ilk defa Karya' nın okuluna gitmem gerekti bir aydır şehrin içine girmemiştim neredeyse ayaklarım titreyerek gittim. Oysa ki yollar bomboş. Okulda da bahçede camekanlı bir giriş var her sınıf için bir kutu koymuşlar oraya biten ödeleri bırakıp, yenileri alıyoruz. Bazı şeyleri de mail yoluyla hallediyoruz. Ancak yine de sokağa çıkmak garip bir histi.
Burada Paskalya tatili vardı, Ada' ya yeni dersler gelmedi o da daha önce Amazon'dan aldığım matematik alıştırma kitabına çalıştı. Veee eveet bloguma İngilizce yazılar yazmaya devam ediyor. Benim için büyük mutluluk oğlumun desteği. Henüz acemi ama öğreniyor.

 corona günlükleri

Öte yandan Karya mutfağa merak saldı. İlk kekini de elinden yemiş olduk böylece :) Daha önce kurabiye filan yaparken yardım ederdi ama bu ilk kendi deneyimi. Ekmek ve piramit pasta da sırada. Güzel olursa onları da paylaşırım. Doğrusu keki benim yaptığımdan daha lezzetli oldu. Ben bu tür atıştırmalıklara pek düşkün olmadığım için elim de yatkın değil. Daha çok salata, zeytinyağlı, meze gibi yemekleri severim ve güzel de yaparım.
Anlayacağınız günler dolu dolu geçiyor. Hala bilinçaltında salgın düşünce ve kaygısı olsa da, yapacak çok iş olunca oyalanıyor insan. Bugünlük de bu kadar, kalın sağlıcakla.

Not: Bu aylarda her ay yazdığım aylık raporlar corona salgını sonrasına kaldı. Corona günlüklerinde yaptıklarımızı anlatıyorum diye o yazıları biraz erteledim :)

Corona Günlükleri 7

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Normale dönüş belirtilerine sevindim inşaallah bizlerde biraz evvel normal günlerimize döneriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah tüm dünyada bir an önce biter.

   Sil
 2. Hi, Deria! Stay home and be happy. I hope you and your kids are OK.

  YanıtlaSil
 3. Bizim ki belirsiz ,kurallara uyan çok ama uymayan da çok.Bakalım ne olacağız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef kaygıyla izliyoruz orada olanları. Umarım insanlar bilinçlenir.

   Sil
 4. Ah Deryacım okul ve ödev dedin de Almanya okulları açmayı düşünüyormuş bu gün de Merkel başkanlığında eyalet toplantısı varmış dünden beridir aklımdan çıkmıyor küçücük çocukları nasıl okula göndereceğiz aklım hep onunla meşgul Rabbim bir an evvel bu endişelerimize son versin (Amin ya Rabbi)..kolaylıklar dilerim güzelim küçük kızını öpüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok korkuyorum bitmeden açarlar diye. Evde ders vermeye razıyım. Küçük çocuklar değil ortaokuldaki oglum bile dikkat edemez diye düşünüyorum ben. Yetişkinler neyse ise gitmeye mecbur da çocuklar evde kalsın 😔

   Sil
 5. Yollar boş olsa da insan dışarı çıkınca tedirgin oluyor. Burada genel olarak kurallara uyulsa da uymayanlar da çok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Heryerde insan aynı. Neyse bizde epeyce dikkat ediliyor.

   Sil
 6. Kayra'nın ellerine sağlık. Güzel olmasa da fotoğrafla, paylaş. Yapa yapa öğrenecekler. Buralarda sadece halktan kaynaklı değil yöneticilerin de yönetememesinden malesef kuralsızlık hakim. Sonumuz ne olacak bakalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir iki tarifimiz başarılı oldu paylaşacağım blogda anı olsun 😊

   Sil
 7. Kurallara uymak çok önemli haklısın. BUrada o konuda keskin çizgilerle ayrılmış durumdayız maalesef. Bir kısmımız çok dikkatli, bir kısmımızın ise umrunda değil :\ Ve o umrunda olmayanlar hala ortalığı batırmaya devam ediyor... Ben bu konudaki endişelerimi hala atlatamadım maalesef :(

  Çocuklarla evde olmak keyifli :) Ellerine sağlık bıdığın, kek şahane gözüküyor bence de :))
  Öpüyorum hepinizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarla zaman geçirmis olduk. Epeyce uzun bir ara oldu ama benim önceliğim sağlıklı kalmak.

   Sil
 8. Merhaba,

  Öncelikle sizin ve ailenizin iyi olmasına sevindim. Ayrıca söylemeden edemeyeceğim bahçenizi kıskandım doğrusu (:
  Bu dönemde toprağa dokunabilmek daha bir anlamlı olmalı. Ve çok rahatlatıcıdır ayrıca. Daha öncr ajuga çiçeğini hiç duymamıştım. Ama çok hoş görünüyor (:
  Daha mutlu günleri görebilmek dileklerimle. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler bahçemizi çok seviyoruz biz de. Ajuga aslında yabani bir yerörtücü. Çimen gibi büyür sevdiği yerde. Türkiyede de çok var aslında.

   Sil
 9. Kayra'yı kutlarım. Çok leziz görünüyor pastası. Şifa olsun hepinize. Bizim normalleşmemiz biraz daha uzun sürecek gibi Deryacığım. Öpüyorum kocaman 😍❤️🌷😊🤚

  YanıtlaSil
 10. Uzun yürüyüşleri özledim bu dönemde. Ssnıldığı gibi evde tatil modunda değil hizmetçi modundayız :D Kek nefis görünüyor , ikinizin de ellerine sağlık .

  YanıtlaSil
 11. Çocuğunun öz güveni gelişmesi açısından harika kendince bir şeyler yapması :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski