Evinizi Daima Temiz Gösterecek TüyolarBiliyorum, biliyorum... İkide bir ev temizliği yazıları yazıp duruyorsun diyeceksiniz. Ama elden ne gelir, bu da bir zorunluluk. Ben de bayılarak yapmıyorum ama pis evde de yaşanmayacağına göre bu mecburi faaliyetleri en pratik ve doğru şekilde yapıp çabucak bitirmek en iyisi:)

Evlerimiz vaktimizin büyük çoğunluğunun geçtiği yaşam alanlarımızdır. Çoğu kişi evinin her zaman temiz ve tertipli görünmesini arzular. Temizliğe saatlerinizi harcamadan, sadece günlük yapacağınız bir kaç alışkanlık ile eviniz daima düzenli görünebilir. Burada önemli olan fazla dağınıklığa ve kirlenmeye müsade etmemenizdir. Eliniz her zaman evinizin üzerinde olduğu zaman işler çığırından çıkmaz ve siz de çok fazla yorulmamış olursunuz. Peki evlerinizde günlük olarak yapmanız gereken işler neler olmalıdır?

 


Güne, Evinizi Havalandırarak Ve Yatağınızı Toplayarak Başlayın

 

 Sabah kalktığınız zaman ilk işiniz camları açıp evinize temiz havayı misafir etmek olmalı. Bu sayede hem enerjiniz yerine gelir hem de evinizin havası tazelenmiş olur. Daha sonra yatağınızı toplayarak evinizin günlük iş rutinine başlayabilirsiniz. Dağınık olan bir yatak kişiye tembellik hissi getirmekle birlikte görüntü olarak da pek hoş olmayacaktır.

 

Akşamdan Kalan Dağınıklıkları Toparlayın

 

 Çoğumuz akşamları çay, kahve içer ya da film karşısında mısır veya çerez gibi şeyler yeriz. Genelde gece saatlerinde bulaşıkları yıkamak ya da yere dökülenleri toplamak konusunda üşeniriz. Etrafa dağılmış yastıklar, boş soda şişeleri ya da tabaklar gibi birçok dağınıklık akşamdan sabaha kalabilir. Yatağımızı topladıktan sonra salona gelerek çöpleri atabilir ve varsa bulaşıkları yıkayarak ortalığın toparlanmasını sağlayabiliriz. Yastıkları ve tv battaniyesini çırparak yerlerine yeniden düzgün şekilde koyabilirz. Temizliğe geçilmeden önce mutlaka ortalıktaki dağınıklıkların toplanması gerekir. Unutulmamalıdır ki eşyaların etrafa saçıldığı ve hiçbir eşyanın yerinde olmadığı evler temiz görünmez. Önemli olan sadece her gün evi süpürüp silmek değil düzenli tutmaktır. Düzenli bir ev daima temiz görünür.

 


Günlük Olarak Süpürün Ve Toz Alın

 

 Ne kadar dikkat etmiş olsak da gerek gıda kırıntıları, gerek tüy ve saçlar her gün yerlere dökülerek toz birikintilerini meydana getirmektedir. Özellikle de ev tüm gün kullanılıyorsa ve boş kalmıyorsa günlük olarak süpürmek gerekli olan bir durumdur. En azından sık kullanılan veya ihtiyaç duyan alanları her gün genel olarak süpürürsek yerler daima tertemiz görünecektir. Bu süpürme işlemi saatlerce sürecek şekilde değil de hızlıca ve sadece görünen yerlere has olmalıdır. Bu şekilde yaparsak yalnızca 10 dakikada yerleri tertemiz yapabiliriz. Bir diğer ayrıntı da yine çok detaya girmeden görünen yüzeylerin çabucak tozunun alınmasıdır. Her gün bu işleri yaptığımız takdirde evimizde tozlara yer olmayacktır.

 

Lavabonuzu Her Gün Elden Geçirin

 

 Tuvalet ve lavabonuzu da günlük olarak pratik şekilde temizlemeniz halinde daima pırıl pırıl görünecek ve mis gibi kokacaktır. Bu temizlik rutinleri gözünüze fazla görünmesin. Çünkü bunları her gün tekrarlayacağınız için eviniz hiçbir zaman çok kirli hale gelmeyecektir. Ve aslında çok az vakit harcayarak her zaman temiz bir eve sahip olmanız mümkün olacaktır. Yani burada mantık az,az-sık, sık olmalıdır.

 


Mutfak Tezgahınızı Her Zaman Temiz Tutun

 

 Mutfağımız evimizin şüphesiz ki en fazla kullanılan alanlarından biridir. Özellikle ev hanımlarının vaktinin büyük bir çoğunluğu mutfakta geçer. Saatlerce uğraşarak hazırlanan yemeklerin elbette bedeli de vardır. Mutfakta harcanan yoğun mesai sonrasında etrafta yağlar, kullanılan kap ve tabaklar gibi birçok dağınıklık da olabilir. Her akşam yemekten sonra bulaşıkların hemen makineye doldurulması, yemek masasının temizlenmesi, tezgahın ve ocağın da güzelce silinmesi ile sabaha derli toplu bir mutfak bırakmış oluruz. Çöplerin biriktirilmemesi ve sık sık atılması da bir başka önemli detaydır. Çünkü biriken çöpler hem koku oluşmasına hem de etrafta da kötü görüntü oluşmasına neden olur.

 


Evi Düzenli Tutmaya Dair Önemli İpuçları

 

 • Kullandığınız bir eşyayı işiniz biter bitmez direk yerine kaldırın. Unutmayın ki evi düzenli tutmanın en önemli yollarından biri yapılması gereken işi sonraya bırakmamaktır.
 •  Evinizde fazla ve sürekli kullanılmayan eşyalarınızı depolamak adına tek bir yer belirleyin. Böylece etrafta gereksiz ve anlamsız eşyalar görünmemiş olacaktır.
 • Zevkinize uygun oda kokuları kullanın ve evinizin her zaman mis gibi kokmasını sağlayın.
 •  Oluşan dağınıklığı farkettiğinizde hemen toplayın. İpin ucu kaçarsa toparlamanız bi hayli zor olacaktır.
 •  Her zaman ev işleri konusunda planlı ve disiplinli olun ve bundan ödün vermeyin. Günlük belirli işlerinizi alışkanlık haline getirin.
 • Kirli sepetinizdeki çamaşırların haddinden fazla birikmesine müsade etmeyin.

 Eğer bu önerilere ve yukarıda bahsedilen detaylara uyarsanız eviniz her zaman aynı düzeyde tertipli ve temiz görünecektir. Bu işin en önemli püf noktası dağınıklığa fırsat vermemektir. Her eşyanın yerli yerinde olduğu evler daima düzenli görünecektir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


Evlerde Bahar Temizliği 

Evde Huzuru Yakalamak

Zamane Kızları ve Anneleri

Felekten Bir Gün

 

 

 

 

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Güzel bir yazı olmuş. Her insanın temizlik konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Sürekli uygulayınca sıkıntı olmaz alışır insan. 😊

  YanıtlaSil
 2. ah ah banyo mutfak zor oluyo temiz tutmak :)

  YanıtlaSil
 3. gerçekten ipin ucu kaçınca daha zor oluyor hele de benim gibi bebekliyseniz :)

  YanıtlaSil
 4. İlk öğrenci evime çıktığımda mahvolmuştum. Tek başıma kalıyordum bir de, her yer çığrından çıkmıştı. Pis alanı ben de sevmem ama başlarda alışamamıştım, zor gelmişti. Hala zor geliyor ama ben de bu dediklerinizi yapıyorum. Yoksa zaten başa çıkılmıyor...

  YanıtlaSil
 5. İlk maddeleri uyguluyorum. Tabi önce den ev mutfak ve banyo batmadı tabi oğlum yürümeye başlayana kadar şuan 5 yaşında eger temiz ve ev düzeni belli bir rutinde olmazsak işler çok daha yorucu oluyor. Tabi evde oğlumada 3 yaşında beri kendi eşyaları ile ilgili sorumluluk veriyorum. İş bölümü önemli aile ya da evdeki yaşayanlarla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar küçükken gerçekten çok zor düzeni korumak. Büyüyünce zaten odalarından pek çıkmıyorlar 🤣🤣🤣

   Sil
Daha yeni Daha eski