Ruhlar Evi-Isabel Allende


 

Isabel Allende, “Perili Ev” adlı ilk romanında dört kuşaktan oluşan üst-orta sınıf Şilili bir ailenin hikâyesini anlatıyor.

Aile destanı Şili'deki sosyal koşulları ve siyasi olayları anlatıyor: 1969'da Halk Cephesi'nin zaferi, 1973'te sosyalist Başkan Salvador Allende'ye karşı askeri darbe, askeri diktatörlük. Bu, kişisel ve politik şiddetin yanı sıra daha fazla adalet ve daha iyi bir toplum için verilen mücadelenin bir tarihidir.

Bir kadının bakış açısından anlatılan aile öyküsü, bir çerçevenin içine yerleştirilmiş: Alba, büyükbabası Esteban Trueba'nın yardımıyla bu öyküyü yeniden inşa ediyor. Bununla birlikte, birkaç pasaj dışında hikaye birinci şahıs ağzından (Alba veya Esteban tarafından) değil, üçüncü tekil şahıs ağzından anlatılıyor. 

Ruhlar Evi (Spoiler İçerir)

Avukat, ateist ve mason Severo del Valle, kadın hakları savunucusu olan ve Senato'ya aday olan eşi Nívea ile birlikte Santiago de Chile'de yaşıyor. Sirkeyle yıkamalara ve safraya batırılmış süngerlere rağmen Nívea on beş çocuk doğurmuştu, bunlardan on biri hâlâ hayattaydı ve en küçüğü olan kızı Clara için yavaş yavaş olgunluğa yaklaştığına inanmak için nedenleri vardı. Clara, Afrika vebasından ölen amcası Marco'nun kalıntıları arasında bulunan yarı ölü köpeğe bakar ve ona Barrabas adını verir. Kızın durugörü yetenekleri vardır ve ailede bir ölüm öngörür. Severo ve Nívea'nın yaşayan en büyük kızı Rosa, Rosa ile evlenebilmek için para kazanmak amacıyla iki yıldır kuzeydeki bir madende altın kazıyan yirmili yaşlarının ortasında bir adam olan Esteban Trueba ile nişanlıdır. . Esteban tam bir altın damarına rastlamışken nişanlısının ölüm haberini alır. Mutfak masasında yapılan gece otopsisinde fare zehrinden öldüğü ortaya çıkar. Bu, babasına hediye verilen ve kendisinin içtiği bir şişe içkide bulunan zehirdir.

 Çözülemeyen suikast girişiminin ardından Severo del Valle artık siyasi bir kariyere sahip olmak istemez. Kız kardeşinin otopsi amacıyla boğazından kasıklarına kadar kesilmesini gizlice uyanıp kapı aralığından izleyen 10 yaşındaki Clara, doğaüstü yetenekleriyle kız kardeşinin ölümüne sebep olabileceğinden korktuğu için kendini suçlu hisseder ve bundan sonra konuşmamaya karar verir. Bu yüzden Severo onu rahibe okulundan almak zorunda kalır ama onun için bir öğretmen tutar. Clara artık konuşmasa da hevesle okur ve defterlerini günlük benzeri notlarla doldurur. 

Esteban, Rosa'nın cenaze töreni için Santiago'ya döner. Şili'nin başkentinde, tekerlekli sandalyeye mahkum dul annesi Doña Ester Trueba'ya, kendisinden beş yaş büyük olan evlenmemiş kız kardeşi Férula bakıyordur  Férula kendini aşağılamaktan ve iğrenç çalışmaktan zevk alıyordu ve adaletsizliğe katlanmanın korkunç yollarıyla cenneti kazanacağına inanarak özveriyle annesinin hasta bacaklarındaki yaraları temizler, yıkar ve kendini onun bakımına adar Ve bu sapkın, gizli şehvet yüzünden kendinden nefret ettiği gibi, annesinden de ona alet olduğu için nefret eder... Açıkça dile getirilmese de, annesine bakmak için kızının canını feda ettiği gerçeği aralarında kalmıştı. Ferula sırf bu nedenle bekar kalmıştı. Nişanlısının ölümünün ardından Esteban, altın madenini işletmenin anlamsız olduğunu düşünür. Onu bir bakıcının eline bırakır ve hayatta kalanların on beş yıldır bir patron görmediği San Luca köyünün on bir kilometre dışındaki aile mülkü Three Marys'e taşınır. Esteban, evlilik için madenden aldığı parayla ama daha da önemlisi enerji ve kararlılıkla ihmal edilen mülkü örnek bir işe dönüştürür. Çiftçileri acımasızca çalışmaya zorlar. Genç köle Pancha García'yı arzuladığında çalılıklarda ona tecavüz eder. Ertesi günden itibaren onu kendisine yakın tutabilmek için malikaneye alır, ancak hamile kalınca onu dışarı atar ve genç köle kız ailesinin kulübesine döner. Hiçbir kız ormanın, nehir kıyısının ya da demir yatağında patronun saldırısına uğramadan ergenlikten yetişkinliğe geçiş yapamaz. Three Marys'de hiç kadın kalmadığında, diğer çiftliklerden gelenlerin peşine düşer ve genellikle akşama doğru, tarlanın bir yerinde göz açıp kapayıncaya kadar onlara tecavüz eder. Korkacak kimsesi olmadığı için bunun gizlice yapılmasını umursamıyordu bile. Zamanla Esteban birçok gayri meşru çocuğun babası olur. Hamile bıraktığı kadınlardan biri bebeğiyle yanına geldiğinde eline birkaç banknot koyar ve çocuğun babası olduğunu iddia etmeye devam ederse onu kırbaçlayacağıyla tehdit eder. Farolito Rojo genelevinde en sevdiği fahişe Tránsito Soto'ya para verir, böylece o köyü terk edip şansını başkentteki birinci sınıf bir genelevde deneyebilir. Esteban ancak annesi ölürken on yıl sonra ilk kez Santiago'ya döner. Yokluğunda, Three Marys malikanesinin yönetimini Pancha García'nın okuma yazma bilen az sayıda çiftçinin oğlundan biri olan kardeşi Pedro Segundo García'ya bırakır. 

Clara aniden tekrar konuşur. Söylediği ilk cümle şudur: “Yakında evleniyorum.” Anne babası Severo ve Nívea şaşırırlar. İki ay sonra Esteban evlerine gelir ve evlenme çağında başka bir kızları olup olmadığını sorar. Clara tek kişidir. Esteban onunla evlenmek ister ve yas döneminin ardından onunla nişanlanır. Kutlama sırasında Barrabas sürünerek gelir. Sırtına sapına kadar bir kasap bıçağı saplanmıştır. Clara'nın kollarında ölür. Esteban, Santiago'da yeni bir ev inşa ettikten sonra düğün yapılır. Çift, balayı için İtalya'ya gider. Artık bir işi olmayacağından korkan Férula, erkek kardeşi ve yengesinin ev işlerini üstlenir. Küçük yaşlardan itibaren ihtimam görmeye alışkın olan Clara, Blanca adında bir kız çocuğu dünyaya getirir. Aile yaz aylarını Three Marys malikanesinde, yılın geri kalanını ise Santiago de Chile'deki konakta geçirir. Kırsal kesimde Blanca, yöneticinin aynı yaştaki oğlu Pedro Tercero García ile arkadaş olur. 

Clara ikizlere hamile kalınca, iki oğlana ailesinde yaygın olan isimleri vermek isteyen Esteban'a direnir. Jaime ve Nicolas isimlerinde ısrar eder. Esteban öfkeden sarhoş olur ve Cristóbal Colón genelevine gider ve burada Tránsito Soto'yu tekrar görür. İkizlerin doğumundan kısa bir süre önce büyükanne ve büyükbabaları Severo ve Nívea bir araba kazasında ölür. Esteban, Clara'ya doğum sonrasına kadar haber vermek istemez ama ön görme gücü nedeniyle ebeveynlerinin ölümü onun gözünden kaçmaz. Ağır hamile kadın ayağa kalkıp yakınlarını, kazada kopan annesinin kafasının çalıların arasında olduğu yere götürür. Férula kafayı şapka kutusuna koyar. Yetkililere hiçbir şey bildirilmez. Clara, ikiz kardeşler Jaime ve Nicolas'ın büyütülmesi işini yengesine ve dadısına bırakır. Pedro Segundo García atının üzerine düştüğünde yaralandığı için Esteban, Three Marys'i bizzat kontrol etmek zorunda kalır. Habersiz bir şekilde Santiago'ya döndüğünde kız kardeşini Clara'yla yatakta uyurken bulur. O gece Férula'yı evden kovar. Parasını her ay Peder Antonio aracılığıyla gönderir ama bunun dışında onunla daha fazla bir ilgisi olmasını istemez. Férula olmayınca evde kaos yaşanır ama Esteban'ın maden, emlak, meyve ihracatı ve inşaat şirketi gibi ekonomik işletmeleri başarılı olur. 

Blanca ne babasının çabuk sinirlenmesini ne de annesinin ruhani yeteneklerini miras almıştı. Ailenin taşrada yaşadığı yaz aylarında Pedro Tercero García ile gizlice buluşmaya devam eder. Çocuk çok okuyordur. Komünist bir öğretmenden etkilenen sendikacılarla işbirliği yapar ve yıkıcı yayınlar dağıtır. Patron bunu öğrendiğinde menajerini, arazideki kışkırtıcılara tahammülü olmadığı için çocuğu kendine getirmesi konusunda uyarır. Pancha García bu arada ölür. Esteban'ın babası olduğu gayri meşru oğlunu arkasında bırakır. Férula yengesine göründüğünde Clara onun öldüğünü hisseder. Peder Antonio, Clara ve Esteban'ı Férula'nın yaşadığı gecekondu mahallesine götürür ve onun cesedini bulurlar. Kardeşinin ona düzenli olarak gönderdiği parayı harcamak yerine bir kutuda toplamış harcamıştır. Esteban ve Clara bunu fakirler için rahibe verir. Ertesi yaz Blanca, Pedro'nun bekaretini bozmasına izin verir. Esteban Trueba deprem sırasında Three Marys'de yıkıntılar arasında kalır ve saatler sonra kurtarılır  Müdürün kör babası Yaşlı Pedro García, patronun kırık kemiklerini onarır. Esteban da konağın yeniden inşa edilmesini emreder. Clara ilk kez sorumluluk alır ve Pedro Segundo García'ya işte destek olur. Depremden bir buçuk yıl sonra ev bir kez daha örnek bir mülk olur. Esteban, Clara, Blanca, Jaime ve Nicolas artık tüm yıl boyunca burada yaşamaya başlar. Kendisine Kont Jean de Satigny diyen bir yabancı, patronun yanına gelir. Onu çinçilla yetiştirmek için bir iş ortağı olarak kazanmak ister; bu da Esteban'ın gerekli sermayeyi yatırması, çitleri inşa etmesi, işçileri sağlaması, riskleri üstlenmesi ve kârı Fransız'la yüzde elli elli paylaşması gerektiği anlamına gelmektedir. İddia edilen kişi aynı zamanda Esteban'ın kızının çeyizinin çekiciliği nedeniyle onunla evlenmek ister. Ancak Blanca teklifi kabul etmeyi reddeder. Blanca'nın geceleri gizlice pencereden dışarı çıktığı Jean de Satigny'nin gözünden kaçmaz. Onun peşinden gizlice girer ve Pedro ile seviştikten sonra nehir kıyısında çıplak yatarken izler. Daha sonra malikaneye geri döner, Esteban'ı uyandırır ve ona uyuyamadığını ve kızını bir gece yürüyüşünde genç bir adamla gördüğünü söyler. Blanca yolda babasıyla karşılaşır. Artık yürüyemeyecek duruma gelene kadar onu kırbaçlar. Clara, yaralı kızıyla birlikte eve gelir. Esteban yumruğuyla Clara' nın dişlerini kırar ve onu duvara fırlatır. O andan itibaren Clara artık onunla tek kelime etmez. Blanca ile birlikte Santiago'ya gider ve orada genellikle boynuna bir zincirle taktığı porselen takma dişlerini yaptırır. 

Bir süre sonra gayri meşru torunu Esteban García onunla iletişime geçer ve Pedro'nun kereste fabrikasında saklandığını ortaya çıkarır. Esteban onu uyurken bulur. Pedro onu vurmadan önce ayağa fırlar ve ona bir tahta parçası fırlatır. Bu da tüfeğin elinden düşmesine neden olur. Ancak deli adam bir balta alır ve Pedro'nun sağ elinin üç parmağını keser. Yaralı adam Peder José Dulce Maria'ya sığınır. Yara izlerinin enfeksiyon kapma tehlikesi ortadan kalkınca Pedro Tercero García başkente taşınır ve burada sosyalist bir lider onu geçici olarak yanına alır. Pedro bir sanatçı barında şarkı söyler ve böylece başarılı bir kariyere başlar. Esteban, Blanca'nın hamile olduğunu öğrendiğinde Jean de Satigny'yi yakalar ve onu Blanca ile evlenmek ve çocuğun kendisinin olduğunu tanımak için Santiago'ya gitmeye zorlar. Düğün iki hafta sonra gerçekleşir. Esteban, damadına, kimsenin onları tanımadığı kuzey Şili'deki Blanca'nın yanına yerleşmesini sağlayacak bir çek verir. Düğün gecesinde damadın evliliği tamamlamakla ilgilenmediğini gören Blanca rahatlar. Kayınpederinin parasıyla Hint kil kavanozları ve dışkı mumyaları satan yasa dışı bir iş kurar. Hobisi fotoğrafçılıktır. Kokain ve afyon içer. Blanca bir gün erkek ev hizmetlilerinin çektiği pornografik fotoğrafları keşfeder. Daha sonra ona neden dokunmadığını anlar ve eve döner. Orada Alba adında bir kız çocuğu dünyaya getirir. Blanca sonunda ona babasının öldüğünü söyler. Jaime tıp okuyordur. Kardeşi Nicolas'ın kız arkadaşı Amanda'ya aşıktır. Hamile kaldığında, prosedürü yalnızca kitaplardan bilmesine rağmen Nicolas'ın onu kürtaj yaptırmaya ikna etmesine izin verir. Nicolas Hindistan'da yolunu arar ve ardından Tanrı'nın doksan dokuz ismi hakkında bir kitap yazar. Aydınlanmışlar için bir akademi olan Instituto de Union con la Nada'yı kurar ve sonunda ABD'ye taşınır. Şili'deki sosyalistlerin giderek güçlenmesi nedeniyle Esteban Trueba, muhafazakar partiye katılmasının gerekli olduğuna inanır. Three Marys için yeni bir yönetici tuttuktan sonra sonunda Santiago'ya yerleşir ve Senato'ya seçilir. Gayri meşru torunu başkente gider ve onu sorar. Esteban García senatörü beklerken Alba odaya gelir. Genç adam, büyükbabasından nefret ettiği kadar küçük kızdan da nefret ediyordur. İlk başta Alba'yı boğmayı düşünüyor. Kıza zarar vermeden önce Esteban gelir. Senatör, torununa bir tavsiye mektubu verip ona poliste bir iş bulmaya hazırdır. Clara, Alba'nın yedinci doğum gününde ölür. Esteban, karısını kayınvalidesi Nívea'nın başıyla birlikte tabuta yerleştirir ve Rosa'yı gizlice yeniden gömdüğü bir türbe inşa edilir. Esteban yalnızdır. Evi bakımsız ve bahçesi büyümüş. Bir fahişe ve gey kooperatifine dönüştürülen Cristóbal Colón genelevini ziyareti sırasında tekrar Tránsito Soto ile tanışır. Yönetici, çiftçilerin isyankar hale gelmesi nedeniyle ona Three Marys'i satmasını tavsiye eder, ancak toprak mülkiyetini kalıcı birkaç değerden biri olarak gören Esteban, mülkünden vazgeçmeyi düşünmüyor. Alba on sekiz yaşında felsefe ve müzik okumaya başladı. Üniversitede amcası Nicolas'ın eski sevgilisi Amanda'nın küçük kardeşi hukuk öğrencisi Miguel ile tanışır. Miguel, Şili'deki toplumsal koşulların ancak şiddetli bir şekilde, yani bir devrimle değiştirilebileceğine inanıyor. Siyasi bağlılığı konusunda Profesör Sebastián Gómez tarafından teşvik ediliyor. Alba ve Miguel, Esteban'ın evinin bodrumunda bir aşk yuvası kurarlar. Bir yıl sonra doktorasını aldı. Bir gün Alba ve Miguel, Jaime'yi sanatçılar bölgesindeki Amanda'nın yanına getirir. Ciddi bir şekilde hasta. Kollar ve bacaklar eroin enjeksiyonundan kaynaklanan ısırıklarla kaplıdır. Onu ancak hastanede uygulanan yoksunluk tedavisi kurtarabilir. Sol ittifak 1969 başkanlık seçimini kazandı. Şili toplumu, muzaffer sol ve endişeyle banka hesaplarını boşaltan ve değerli eşyalarını yurt dışına gönderen burjuvazi olarak ikiye ayrılıyor. Popüler solcu şarkıcı Pedro Tercero García Yeni hükümet tarafından göreve getirilmesi isteniyor. Alba, büyükbabasının ağır ahşap kutuları teslim ettiğini ve boş bir odaya istiflediğini gözlemliyor. Miguel'den sağın yeniden silahlandığını biliyor. Büyükbabasının silahları iç savaşta kullanılamaz diye Alba ve amcası Jaime onları gizlice alıp dağlara gömerler. Kutuları taşlarla doldurup tekrar çiviliyorlar. Esteban toprak reformu nedeniyle mülksüzleştirildi. Drei Marien'deki çiftçilerin bir kooperatif kurduklarını öğrenince otomatik tüfeğini alır ve şoförlerinden birine onu oraya götürmesini söyler. Öfkeden kör olduğu için ateş eder, ancak hemen ardından arkadan yere serilir ve bağlı olarak malikaneye götürülür. Blanca, kızıyla birlikte bakanlığa gider ve Pedro'yu Esteban'ı savunmaya çağırır. Bu vesileyle Alba, Pedro Tercero García'nın babası olduğunu öğrenir. Hükümet çalışanı günde on iki saat çalışmak zorunda olmasına rağmen Drei Marien'e giderek kişisel ve siyasi düşmanını serbest bırakır. Sosyalist hükümetin göreve gelmesinden dört yıl sonra donanma askeri darbeyi tetikler. Kuşatma altındaki hükümet sarayındaki cumhurbaşkanı, akrabalarına ve çalışanlarının çoğuna güvenli bir yere gitmeleri çağrısında bulunuyor. Aralarında Jaime'nin de bulunduğu doktorlar saraya çağrılır. Hava bombardımanı öğlen saatlerinde başlıyor ve ordu binaya saldırıyor. Başkan, orada bulunanları saldırganlara teslim olmaya çağırıyor. Onlara katılan son kişi olmak istediğini ama onu bir daha canlı göremeyeceklerini söylüyor. Jaime ve teslim olan diğer adamlar sokakta yerde yatmaya zorlanır. Bir tank başlarının sadece birkaç santimetre önünden geçiyor. Savunma Bakanlığı'na götürülecekler. Jaime'nin televizyonda başkanın sarhoş olduğunu ve intihar ettiğini doğrulaması gerekiyor. Doktor yalan ifade vermek istemediği için dövülüyor. Aynı zamanda bundan haberi olmayan babası Esteban da nefret ettiği hükümetin düşüşünü şampanyayla kutlamaktadır. Miguel Alba'ya veda ediyor. Gerilla hareketine katılır. Esteban, yeni yöneticilerin kendisinden göreve gelmesini isteyeceğini varsayıyor. Üç gün boş yere bekledikten sonra Savunma Bakanlığı'na gider, ancak orada yalnızca eski senatörün şoförü ve şirket arabası alınır. İki hafta sonra Jaime'nin öldürüldüğünü öğrenir. Felsefe fakültesi kapatıldı. Alba ayrıca müzik çalışmayı da bırakır. Profesör Sebastián Gómez kendi öğrencileri tarafından ihbar edildi ve öldürüldü. Esteban, Three Marys'i geri aldığında yarım düzine adamla oraya gider, çiftçileri kovar ve evlerini ateşe verir. Düzen sağlandıktan sonra askeri cuntanın iktidarı sivil hükümete devretmesini bekliyor. Ancak aylar sonra yanıldığını anlar. Bundan sonra ne olacağını öğrenmek istemiyorsanız, lütfen içindekiler bölümünün geri kalanını şimdilik atlayın. Yeni yöneticilerin çağrısına uyan ve gönüllü olan sosyalistler işkence görüyor ve öldürülüyor. Pedro Tercero García bu hatayı yapmıyor. Blanca onu ailesinin evindeki boş bir odada saklıyor. Onu burada kimse aramaz. İkili zulmün kısa süre sonra bitmeyeceğini anlayınca Blanca, büyükbabasına yaptıklarını itiraf eder ve ondan Pedro'nun yurt dışına kaçmasına yardım etmesini ister. Esteban bir kez daha ilişkilerinin sona ermesine izin verebilir. Bir büyükelçi diplomatik arabasıyla yaklaşıyor. Pedro bagajdaki sebzelerin altında saklanıyor. Daha sonra büyükelçi Esteban, Blanca ve Alba içeri giriyor ve şoförün onları nuncio'nun evine götürmesine izin veriyorlar. Bu Pedro ve Blanca'ya Şili'den ayrılma fırsatı verecek. Tamamen farklı iki adam Esteban ve Pedro Tercero birbirlerine veda ediyorlar. Alba, büyükbabasının yanında kalıyor ve siyasi olarak zulüm görenlere barınak sağlamaya devam ediyor. Esteban, tüm silahlardan vazgeçme çağrısını hemen takip eder ve bir kamyon sipariş eder. Kutuların çoğunun taş içerdiğini ancak şimdi fark ediyor. Alba bir grup çocukla birlikte geziye çıkar. Yolda Miguel biniyor. Silahların saklandığı dağlardaki yere doğru yola çıkarlar. Miguel diğer gerillalarla birlikte geri gelip onları kazıp çıkaracak. Gizli polis eski senatör Esteban Trueba'nın evini izliyor. Son olarak bir grup asker, arama sırasında tesisi yağmalayarak Alba'yı götürdü. Trueba'nın burnunun altına bir kağıt parçası tutan patron, "Bunu imzala!" diye emretti. “Bu, size kendimizi tanıttığımızın, her şeyin kurallara uygun gittiğinin, düşünceli ve kibar davrandığımızın beyanıdır. Yapacak hiçbir şikayetin olmadığını düşünüyorum. İmzala!" "Asla imzalamayacağım," diye bağırdı Trueba öfkeyle. Adam hızla arkasını döndü ve Alba'nın yüzüne vurarak onu yere düşürdü. Senatör Trueba şaşkınlık ve dehşetten felç oldu ve yaklaşık doksan yıl boyunca kendi kanunlarına göre yaşadıktan sonra sonunda hakikat anının geldiğini fark etti. Adam, "Torununuzun gerilla fahişesi olduğunu biliyor muydunuz?" dedi. Canı sıkılan Senatör Trueba belgeyi imzaladı. Gözleri bağlı Alba, büyükbabasının gayri meşru torunu Albay Esteban García'nın yanına getirilir. Nihayet büyükannesinin tecavüzcüsüne olan nefretini torununa yaşatabilir. Adamlar Alba'nın elbiselerini yırtıyor, dövüyor ve elektrik şokuyla işkence ediyor. Esteban García, Alba'nın çektiği eziyet ve aşağılanmanın tadını her gün çıkarıyor. Sağ elinden üç parmağını kesip dedesine gönderiyor. Miguel, yakalanma riskine rağmen sevgilisinin büyükbabasını ziyaret eder ve ona Tránsito Soto'dan yardım istemesini tavsiye eder. Gerilla lideri ülkede iplerin kimin elinde olduğunu biliyor ve şu anda Tránsito Soto tarafından işletilen Cristóbal Colón genelevinin düzenli misafirlerinden biri. Esteban tavsiyeye uyuyor. Birkaç gün sonra Alba, Barrio de la Misericordia'daki bir çöplüğe götürülür ve orada serbest bırakılır. Esteban torununa ülkeyi birlikte terk etmelerini önerir. Ancak Alba, Miguel yüzünden kalmak ister. Miguel'in kız kardeşi Amanda'nın işkence altında öldüğünü öğrenir. Alba, Miguel'i bekler ve sol eliyle yazmayı öğrenir. Büyükannesi Clara'nın notlarını, korunmuş mektuplarını ve diğer belgelerini inceliyor. Esteban ona anılarını anlatıyor. Bu, Alba'nın ailenin geçmişini siyasi olayların arka planına göre yeniden yapılandırmasına olanak tanır. Büyükbabamın, Esteban García'nın büyükannesi Pancha'ya nehir kenarındaki çalılıklarda tecavüz ettiği gün, olması gereken olaylar zincirine yeni bir halka daha eklemişti. Alba'nın işi biter bitmez Esteban Trueba yatağında huzur içinde ölür.

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Denizin Altındaki Ada

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski