Bloglara Gelen Spam Yorumlar ve Tehlikeleri


 

Uzun zamandır dikkatimi çeken bir konu var ve bu birçok blog sayfasının güvenliğini tehdit ediyor. O yüzden olabildiğince blog yazarı arkadaşımızın dikkatini çekmek adına sosyal medyada da paylaşmanızı rica edeceğim.

Daha önce de spam yorumlarla ilgili yazmıştım. Ben yorumları hep kontrol ettikten sonra yayınlıyorum, şüpheli bir yorum görürsem de hiç yayınlamıyorum. Özellikle global yorumlarda spam olma olasılığı çok yüksek. Bazı blog yazarları bunu tercih etmiyor ve her gelen yorum anında yayınlanıyor. Ancak çok sık karşıma çıkan bir durum, blogların yorum kısmına gelen link dolu yorumlar. Çeşitli ürünlere, sayfalara link eklenmiş. Bazen bakıyorsunuz ki liste halinde hep link. Hepimiz yorum almayı seviyoruz ama bize zarar verecek yorumları yayınlamaktansa kontrol etmek daha iyi değil mi? 

Daha aydınlatıcı olması açısından iki örnek ekliyorum. 

Bu örnekte gördüğümüz linkli yorum bir yerlere backlink vermek için eklenmiş. Size reklam olarak para ödemek yerine, yoruma bedavadan yazarım diye düşünmüş. Bu linklerin her biri için para almanız gerektiğini bir düşünün !!!Tanıdığım arkadaşları uyarıyorum o sırada ben de yorum yazmak için uğradıysam ve bu tarz yorumlar gözüme çarptıysa. Ancak o kadar çoğaldı ki son zamanlarda inanın benim de tek tek mesaj yazıp dikkat edin demeye vaktim olmuyor. O yüzden bir yazı ile ulaşabildiğim tüm blog yazarı arkadaşları uyarmak istedim.

Spam Yorumlar Neden Bloglar İçin Tehlikeli?

Bu tarz yorumlar neden tehlikeli derseniz... Bu linklerin ne tür sayfalara yönlendirme yaptığı belli değil. Pornografik sayfalardan tutun da, kumar, kriminal sayfalar gibi her konuda olabilir. Tabii ki bu işleri yapan kişiler mutlaka bir yolunu buluyor bloglara zarar verici linkler eklemenin. Ama yorumlara gelen linkler inanın alan adı ve sayfa sıralamanızı bile etkiliyor. Ben bu tarz yorumları sıkı sıkıya kontrol altına aldıktan kısa süre sonra farkı gördüm. Hatta İngilizce blog sayfamda yorum kısmını tamamen kapattım.

Spam yorumların bir diğer kötü yanı ise, blog adını ile google aramalarda bu linklerin altında çıkmanız. Siz de bu tehlikelerle karşılaşmak istemiyorsanız aman bu yorum işlerine dikkat edin arkadaşlar. Uzun zaman yazmayan ve çok zaman önce yorum aboneliği yaptığım pek çok blogda da bu tarz yorumlar mail ile geliyor ve böylece farkına varıyorum. Siz artık yazmıyor olabilirsiniz ama blog sayfanız sizin sorumluluğunuzda. Bu durumda da en azından uzun bir ara verecekseniz yorum kısmını kapatmanızı öneririm. 

Lütfen bu yazımı paylaşarak daha çok blog yazarının bilgi sahibi olmasına sizler de yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim:)

Diğer Blogger bilgileri yazıları da ilginizi çekebilir.

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Deryacım çok haklısın mail kutuma, daha önceden yorumum yayınlanırsa haber ver deyip kutuçuğa tıkladığım ve şimdilerde pek kullanılmayan blogların yazılarına bu tarz yorumlar geliyor ve bu sefer işlemi tersine çeviriyorum, yani beni bu yayın listesinden çıkar diyorum. Onaylı yorumlarda bu tarz sıkıntılar olmuyor ama yorumları açık olanlarda maalesef kullanıyorlar durumu.
  Bu yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı bloglarda çıkamıyorum takip listesinden neden bilmiyorum.

   Sil
 2. Merhabalar.
  SPAM yorumlar konusunda bilgi verdiğiniz ve uyardığınız için teşekkür ederim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. Son zamanlarda bazı blog yazarların yorumları da spama düşer oldu, bu vesile ile o kısmı sık kontrol ediyorum. O neden bilemedim. Uyarı için teşekkürler bende kontrollü yorum yayınlıyorum, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli kontrol etmek gerekiyor spame düşenleri 🤷

   Sil
 4. bu yazını şimdi koydum bloguma :) bir de bak yazımda belirttim de, senin de benim de hepimizin yorumları bloglarda zaman zaman spama düşüyor. ben de herkese sölüyorum, spama da bakın diye yanii. bak örnekse, senin okuma günlüğü erene yaptığın yorum onun spamına düşmüş, şifacının kalbi yazında :) bende de senin yorumlar spama düşüyor, benim yorumlar da bazen spama düşüyor, başka arkadaşlara da sordum onlarda da başka arkadaşlarımızın yorumları spama düşüyor. sen bunu çözsenee blogger ile yazışıp :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger forumlarda bilgi bulamadım unutmazsam mesaj yazayım.

   Sil
 5. Bu tür yorumlar bazen spam kutuma benim de düşüyor. Yayınlamıyordum. Yorumları onaydan geçirmek en iyi seçenek gibi görünüyor. Faydalı yazınız için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum kontrolü bloglarda spam link birikimini de önlüyor ☺️

   Sil
 6. Ben de yorumları kontrol edip yayınlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En doğrusu o aslında. Pasif bloglarda listeden de çıkamıyorum.

   Sil
Daha yeni Daha eski