Geronimo-Son Kızılderili Reisi-Film TavsiyesiKızılderili ve siyahilerin Amerika'da yaşadıkları insanlık dışı dram beni hep etkilemiştir. Aynı şekilde Avustralya ve Yeni Zelanda yerlilerinin başına gelenler de. Asırlarca uğraşsalar o insanların hakkını geri ödeyemezler. Sen insanların ülkesine el koy, onları da kamplara tıkıştır burada yaşayın diye. Hoş günümüzde hala böyle olaylar olmuyor mu, oluyor. İnsanlar ders almıyor ne yazık ki. Unuttukça, kanıksadıkça tekrarlıyorlar.
Geronimo filmi gerçek bir hikayeden esinlenmiş. Son Apaçi şefi Geronimo'nun hikayesinden... Oldukça üzüldüm izlerken. 
Geronimo, unutulmaz bir efsane olmayı başarmış sonuçta. Hakkında birçok film yapılan ve kitaplar yazılan bir kahraman olmuş.

Filmin Konusu 

Son Apaçi şefi Geronimo, artık yalnızca bir avuç savaşçıya komuta ediyor. Kızılderili kabilesinin geri kalanı ya öldü ya da onlara ayrılan yerlerde yaşıyor. 5.000 ABD Ordusu askeri ve 3.000 Meksikalı asker korkusuz, yılmaz Büyük Şef ve yandaşlarını kovalıyor. Ancak cesareti ile uzun zamandır Batı'da bir efsane olan Geronimo, ne silah zoruyla ne de vaatlerle vazgeçmeye ikna edilemiyor. Tutsak yaşamak onun için kabul edilmez bir şeydir. Büyük Geronimo, halkının özgürlüğü için son bir kez her şeyi ortaya koyuyor.

1993 Walter Hill yapımı filmde önemli rolleri Jason PatricGene Hackman ve Robert Duvall üstlenmiş.

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. hımm bakayım, kadro iyiymiş :)

  YanıtlaSil
 2. Eskiden trt'nin pazar kuşağında çok olurdu bu tarz filmler. Nedense kovboyluk falan bana hep uzak oldu, sevemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de pek sevmem ama eşimle izleyince beğendim.

   Sil
 3. galiba seyrettim bunu seyretmediysem de bu konuda baya film izlemiştim küçükken..

  YanıtlaSil
 4. Batılıların yaptığı zulümler hep en büyükleriydi, hâlâ da değiştikleri söylenemez. Kendileri zenginleşmek için dünyayı yediler.
  Filmi not aldım, fırsat olursa izleyim, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Yıllar önce izlemiştim televizyona gelmişti. Hakikaten Amerikalıların yerlilere yaptıkları bildiğin soykırım ve zulüm. Zaten bir avuç kalmışlar. Avustralya, Yeni Zelanda da dediğin gibi. Dağdaki geliyor, bağdakini kovuyor. Şimdi bizi de Afganlı, Suriyeli, Iraklılar kovacak bu gidişle! Kimse bana sevgi pıtırcığı rolü yapmasın ne olur. Oturduğum apartmanda bile neler çekiyorum Iraklı bir aile yüzünden. Dün de karşıda Türk bayrağını çöpe atmışlar...iki genç yoldan geçerken alırken tam penceredeydim tanık oldum. Bizi, kendi ülkemizde azınlığa dönüştürme planı uygulanıyor. Doktorlar, gençler kaçıyor! 64 yaşındayım böyle kepazelik görmedim. Sebep olanların bir gün yargılanması ve vatan hainliğinden cezalar almasını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bildiğimiz ve bilmediğimiz o kadar çok zulüm ve sömürü yaşandı ki 😞

   Sil
 6. İnsanın insana yaptığını başka hiçbir canlı yapmaz...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski