Yerine Konulamayacak Kayıplar, Tarifi İmkansız Acılar

                                                                    Resim: onedio.com

 

8-9 günden beri ülkemizde süren korkunç yangınlar, ülkesini içinde yaşasın yaşamasın seven herkes gibi beni de derinden yaraladı. İnanılmaz bir kayıp. Ormanından, insan veya hayvan tüm canlardan yerine konulamayacak kayıplar ve ben yaşlarda birçok insanın tekrar oraları cennet yeşilliğinde görmeye ömrü asla yetmeyecek. 

Tabii ki yangın bir doğa olayı her ülkede özellikle yaz mevsiminde çıkması normal. Ama anlayamadığım o kadar çok şey oldu ki bu hafta. Neden, neden, neden 80milyon insanın yaşadığı ve yüzölçümü bu kadar büyük bir ülkede yangın gibi felaketlere hazırlıklı olunmaz? Bu soruya cevap veremiyorum ve inanın tekrar tekrar kendime soruyorum neden diye. 

Ormanların içinde yanan yokolan hayvancıklar tekrar oralarda çoğalabilecek mi? Besi hayvanlarından kurtulanlar olmuş gördüğüm kadarıyla ama tabii insanlar için onlar da bir geçim kaynağı idi. Evleri barkları yandı, nerelere kaçışıp sığındılar günlerdir bunları düşünüyorum. Ekosistem üzerindeki her bir canlısıyla bir zincir gibi birbirine bağımlı. O zincirden kopan her halka sistemin çöküşü demek. 

Umuyorum ve diliyorum ki oralara oteller veya madenler yapılmaz. Bakın en son Almanya'da büyük bir sel felaketine yol açan olayda bir taş ocağının köye kayması tetikleyici oldu. Koca bir kasaba neredeyse yokoldu. Avrupa'da çok sık yaşanan bataklıkların kurutulması bile doğal felaketlere yol açıyor diyor uzmanlar. 

İnsanoğlu ne yazık ki ders alamıyor bazı şeylerden. Ben uzaklardan izleyen sıradan bir insan olarak orada kayıplar yaşayan insanların acılarının boyutunu bir yere kadar hissedebiliyorum. Aklıma sığmıyor. Evi gitmiş, hayvanı gitmiş belki canı gitmiş diyorum çember genişledikçe genişliyor bu kadar acıyı ve kaybı düşünmek bile insanı hasta ediyor.

Biliyorum ki her sorgulayan, yanıt arayan, çözüm arayan insan şu anda suçlu muamelesi görüyor. Ancak seçilen yetkililerden de çözüm ve faaliyet beklemek insanların hakkı değil mi? Neredeyse tüm orman yanıp bitene kadar bekleniyor sanki. 

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Gidip geri gelmeyeceğini bildiğiniz bir kayıp olunca yaşanan koskoca boşluk duygusu içindeyim. 

Genelde bloglarımın yazılarını önceden yazar programlarım ama inanın hiç bir şeyle uğraşmak istemediğim için programladığım yazıları da iptal ettim. Biraz kendime gelince bakacağım. Çok üzgünüm tek yazabileceğim bu :(

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hepimiz çok çok üzgünüz Deryacağım. Duygularıma tercüman olmuşsun. Acziyetimize ayrıca üzülüyor, yağmur yağması için dua ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan inanamıyor gerçekten bu kadar felaket ancak rüyada olur.

   Sil
 2. Hello. Derya. In our region it has been raining for a week but in other places of Russia there are terrible fires too.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. There are a lot of fires around the world. It' really sad 😢

   Sil
 3. Her bir görüntü, her bir yakarış hatta görmediklerimiz, kulağımızın duymadığı ama bildiğimiz çoğlıklar...insanın midesine koca bir kütle olarak oturuyor. Hani çaresiz olsak, devletin imkanı var kullanmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz çaresiziz ama devlet de onu bunu suçlayacağına bir çözüm üretsin yahu.

   Sil
 4. Deryacığım öyle zamanlardan geçiyoruz ki, hangi acıyı yükleneceğimizi bilemiyoruz. Ormanlar, kadınlar, çocuklar, hayvanlar yok oluyorlar.. Dibi gördük sayılır ama toparlanacağız inanıyorum. Tüm bu yaşananlar boşa gidemez çünkü! Umuyorum, diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah artık güzel günler görürüz çok üzgünüm cok 😢😢😢

   Sil
 5. çok kötü günler geçirdik :(( geleceğe karşı hiç ümidim kalmadı benim

  YanıtlaSil
 6. These tragic and heart breaking events happen more and more often. Sadly sometimes the causes are natural but in some cases they are planned and caused by horrible people and in those cases those events become crime, crimes against people and against nature. Nature is so precious, when will we learn to care for it?

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski