Kedi ve Köpeklerin Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir ?Kediler ve köpekler, evde beslenebilen evcil hayvanların başında gelmektedir. Evde kedi ve köpek besleme faaliyeti Özellikle Avrupa’da yoğun olarak yapılmaktadır. Her ne kadar daha düşük oranda da olsa ülkemizde de evde kedi ve köpek beslenmektedir. Sanıldığı kadar kolay olmayan kedi ve köpek bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Kedi veköpek bakımında nelere dikkat edilmelidir? kedi ve köpek bakımına ilişkin temel bilgilere yer vereceğiz.

Kedi ve Köpek Bakımı Nelerden Oluşur?

Evde kedi veya köpek beslemek sadece bir kedi maması ya da köpek maması alıp karınlarını doyurmaktan ibaret değildir. Nitekim biz insanlarda olduğu gibi evcil hayvanların da beslenme dışında bazı temel bakımlara ihtiyacı vardır. Bunların başında da temizlik ihtiyacı yer almaktadır. Bilhassa kedi ve köpeklerde tüy temizliği çok önem arz eder. Öyle ki evin her tarafında gezinen kediler ve köpekler yoğun oranda tüy bırakabilir. Bu nedenle tüylerin kısaltılması, taranması, tırnakların kesilmesi gibi temel bakımları düzenli olarak yapılmalı. Bir diğer konu da beslenme. Evde kedi ve köpek beslerken rastgele besin kaynakları kullanmak, hayvanların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Nitekim yüzlerce mama çeşidi mevcut ve bunlar arasında en uygun kedi veya köpek maması tercih edilmeli. Kedi ve köpek bakımı konusunda bir diğer önemli konu ise kuşkusuz ki sağlık yönünden bakımlarıdır. Evde kedi veya köpek besliyorsanız aşılama takvimine uygun şekilde gerekli aşılarını yaptırmanız; hem beslediğiniz hayvanlar hem de sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu bağlamda yavru kedi ve köpeklerin gelişimlerini sağlıklı sürdürmek adına çeşitli vitamin desteklerini kullanmak da çok doğru olacaktır. Nitekim kedi ve köpek vitaminleri, yavruların güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda kemik gelişimini destekleyip kasların güçlenmesini hızlandırır.


Evcil Hayvanlarımızın İhtiyaçlarını Nereden Alabiliriz?

Evcil hayvanların bakımında mamasından ilacına, vitamininden çeşitli aksesuarlarına varana dek birçok ihtiyacı petshop adı verilen hayvanlara yönelik mağazalardan ya da veterinerlerden temin edebilirsiniz. Ama en yüksek çeşitliliğe ulaşmak için online petshop siteleri üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Nitekim teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda e-ticaret sitesi açıldı ve petshop sektörü de bunlardan biri. İnternetten alışveriş imkanı sunan petshop sitelerinde yüzlerce mama çeşidi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra kedi ve köpeklerin gelişiminde ve sağlığında önemli rol oynayan kedi-köpek vitaminleri ve ilaçları da bu platformlarda satılıyor. Bu arada kedi-köpek aksesuarlarını da unutmayalım. Mama kabından tasmasına, kıyafetinden künyesine varana dek birçok ürünü de internetten sipariş yoluyla edinebilirsiniz. Bu alanda faaliyet gösteren sitelerden birisi de www.petbesinleri.com.tr adlı firmadır. Geniş ürün yelpazesi ile kedi ve köpek bakımına dair aradığınız birçok ürünü bu adreste bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekenilir:


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Her şeylerine dikkat etmeliyiz Derya'cığım, tıpkı bebeğimiz, küçük çocuğumuz gibi.
  Ama en önemlisi hava atmak için cins kedi, köpek alıp, bakması zor gelince ormana ölüme terk etmek veya rastgele bir başkasına postalamak iğrenç bir davranış. Çoğunlukla verdiği kişi de başkasına postalayacak ve sonunda sokağa atılacaktır. :( Birinin başından attığı kediyi, köpeği ona ömür boyu iyi bakacak birine denk gelmesi kolay değildir:(
  Teşekkürler, eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sahipsiz hayvanları sahiplenme bence de en doğrusu. Bu iş ticarete dönmemeli zaten hakkımız yok bu şekilde keyif için hayvan alıp satmaya.

   Sil
 2. Bugünlerde kendi derdimize düşüp evcil hayvanlarımızı unutuverdik. Bu yazı iyi oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar da can taşıyor. Evet insanlar şu an çok kötü durumda ama onların da bizden başka kimsesi yok.

   Sil
 3. Evde değil ancak bahçede kedilerim var. Ailecek seviyor ve ilgileniyoruz onlarla .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahçede kolay oluyor. Bizde yok ama komşunun kedisi geliyor bahçeye :)

   Sil
 4. Şu zor günlerde onların bakımını ihmal etmemek lazım. Corona salgını yüzünden son zamanda sokağa atılan evcil hayvanların haddi hesabı yok. İnsanlar bilsin ki virüs onlardan insanlara bulaşmıyor. Bu konuda açıklama yapıldı zaten. Bebek gibi onlar da. Onların bakımlarıyla her daim ilgilenmek zorundayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sokağa atmaya sebep ne acaba? Onlardan bulaşmadığı kaç kez söylendi. Asıl pis pis şeyleri yiyen Çinlilere kızsınlar günahsız hayvanları atacaklarına.

   Sil
Daha yeni Daha eski