Siyam Kedileri Hakkında Bilmediğiniz Şeyler-Bir AnıSiyam kedilerini nasıl bilirsiniz? Kedileri zaten severim, çok asil hayvanlar olduğunu düşünürüm; ama siyam kedileri bambaşkadır. Esrarengiz bir havaları yok mu sizce de? Siyam kedisi adını nereden aldı diye merak ediyorsanız, Tayland dilinde wichian mat; yani Ay Elması deniyor onlara. Eh o asalete de bu değerli taşın adı yakışır bence. Tabii tahmin edeceğiniz gibi, kökenleri Siyam; yani bugünkü adıyla Tayland' dır. 150-200 yıl önceki yazılı kayıtlarda adlarına rastlanmaktadır. 
19. yüzyılın sonlarına doğru bir İngiliz diplomatının dikkatini çekmesiyle Avrupa' da da yayılmıştır. 

Siyam Kedisi Hakkında Bilgiler

 • Siyam kedileri yarı albinodur. Yani çok az görürler. Bu yüzden de gözleri farklı bir mavi renkte, tüyleri de oldukça soluk bej rengi ve yer yer koyu kahverengidir. 
 • Tek başlarına yaşayamadıklarından, evinize bir Siyam kedisi almayı düşünüyorsanız iki adet almanız en doğrusu olacaktır. 
 • Çok akıllı ve dikbaşlıdırlar ancak insanlarla yaşamaktan da büyük keyif alırlar.
 • Sessizce, adeta gölge gibi hareket ettiklerinden çoğu zaman evdeki varlığını hissetmezsiniz. Ancak en az iki adet olduklarında, oyun oynamayı da çok severler.
 • Engelli yetişkin ve çocuk terapisinde siyam kedileri ile büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle otistik çocukların terapisinde, dünyanın birçok ülkesinde siyam kedileri kullanılmaktadır. Resimde gördüğünüz, bana bu yazıyı yazdıran ilk siyam kedim Boncuk hanım. Ne yazık ki birçok resmim kaybolduğu için bunları bulabildim. Resim en az 25 yıllık. Ne kadar şişman olduğumu görmezden gelebilirsiniz:) Gençken bugünden daha kiloluydum. Boncuğu babam hediye ettiğinde daha 3 aylıktı. Eski sahipleri pek bakamamış, yemek yemiyordu ve çok hastaydı. Hemen veterinere götürdüm. O zaman heybeliada' da yaşıyorduk. İstanbul' a kediyle git sonra tekrar adaya dön; zavallı kedicik Bostancı vapur iskelesinde üzerime işeyiverdi. Eh ne yapalım dedim üstüm ıslak ıslak eve getirdim. Meğerse siyamlar tek kalamıyorlarmış O zaman eski eşimle evliydim. İkimiz de çalışıyoruz. Gündüz evde bıraktım eve bir geldim kilimi parçalamış. Ondan sonraki günlerde de sabah giyeceğim kıyafeti hazırlıyorum, ya ceketimin kolunu, ya pantolonun paçasını parçalıyor. Yine veterinere gittik ve orada yalnız yaşayamadıklarını öğrendik. Beni sahibesi olarak kabul ettiği ve hazırladığım kıyafetleri giyince evden gittiğimi farkettiği için de gitmeyeyim diye onları parçalıyormuş. O kadar akıllılar yani. Epeyce bir zaman direndik sonra bir yakınımız bütün gün evde tek başına olduğu için bakabileceğini söyledi ve istemeye istemeye verdim. Ama gerçekten çok iyi bakıldı gittiği yerde.

Bu da ikinci siyamım boncuk bey. Nedense kedilere boncuk adı verme hastalığım varmış :) O dönem çalışmıyordum ve bir gün bahçede yaralı bir halde buldum. Siyam kedileri pek sokak yaşamına alışkın olmadıkları için kendilerini de savunamıyor ve diğer kedilerin saldırısına uğruyorlar. Sahibini bulamadım, veterinere götürdüm tedavi ettirdim. Çok usluydu hep yatardı öyle kalörifer peteklerinde. Derken epey bir zaman sonra sahibi ortaya çıktı. Adama çıkıştım tabii kediyi sokağa saldı bu hale geldi diye. Neyse biraz konuştuktan sonra aslında karısının kedisi olduğunu ve madem sevmişim bende kalabileceğini söyledi. Boncuk beye de yıllarca baktım. Sadece bahçede dolaşır yine eve gelirdi. Ne yazık ki bir gün boş bulunup sokağa çıktı ve faytonun altında kaldı. Tabii üzüntümü tahmin edersiniz. 
İşte bunlar benim siyam kedilerimle maceralarımdı. Geçen gün kedisever Lerzan Karabayırla laflarken aklıma geldi, sizlerle paylaşmak istedim. 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Deli Kızın Bahçesinden Selamlar53 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ayy çok üzüldüm:(( siyam kedilerinin tek başına yaşayamadıklarını hiç bilmiyordum. Benim bekarken de baktığım kediler sokak kedileriydi. Üniversite de sokak kedilerini yurt odamda beslerdim hiç cins kedim olmadığı için çok bilmiyorum. Ama tercihle kedi almak isteseydim ya siyam ya da van kedisi almak isterdim. Rabbim bana sokaktan gönderiyor annelik et diye :)))Allahım minik oğluma uzun ömürler versin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin canim. Siyam cok insana yakin bir kedi. Van kedileri de cok güzel 😊

   Sil
 2. Ahhhh...sonuna ben de çok üzüldüm. :( Tek başlarına yaşayamadıklarını bilmiyordum ama gözlerinin rengine bitiyorum. O nasıl harika bir mavi öyle. Kedileri alıp anlattığın gibi iyi bakmayanları Allah'a havale ediyorum madem öyle almasınlar:( kedisiz eve ev demiyorum ben ama alınca senin gibi ölene dek bakmak hem de iyi bakmak kaydıyla almalı...güzelim kedileri, köpekleri alıp üç gün sonra atıyorlar:(

  Benim Bücürük de bugün hasta gibi aman gözünün içine bakıyorum, yemeğini yemedi ay n'olur kedilerimiz sadece benim değil hepimiz için dileğim hastalanmasınlar...:(
  Sevgilerimle Derya'cığım. ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde hanimcigim bakamadigi hayvani almak en büyük sorumsuzluk. Insan cocugunu evden atar mi bunlar da cocuk gibi. Keske herkes gerektigi gibi baksa onlar bize nasildost oluyorlar hayatta.

   Sil
 3. Hakikaten boncuk gibiymiş. Sessizmiş de daha ne olsun.

  YanıtlaSil
 4. Bir arkadaşımın siyam kedisi vardı.Müthiş karizmatik bir kediydi.Onlara gidince ortadan kaybolurdu.Sevelim diye arasak da bulamazdık.Arkadaşım misafirler gittikten sonra ortaya çıkıyor derdi.Alınırdık biraz ama napcan,arkadaşın evladı ;))

  YanıtlaSil
 5. kediler de albino olabiliyormuş demek ki şaşırdım cidden

  YanıtlaSil
 6. O gözlere boncuk ismi vermeniz normal. Harika ama gerçekten, asil bir duruşu var siyam kedilerinin.

  YanıtlaSil
 7. siyam kedisi diyince suratları kara bir kedi gelyodu aklıma..🙂 aa kedileri başıboş bırakmaya gemiyo,faytonun altında kalması ne üzücü..😢

  YanıtlaSil
 8. Çocukken simsiyah kedilere siyam kedisi ,deniliyordu bizim buralarda. Sonradan cinslerini öğrendik. Güzeller gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok zarifler zaten bütün kediler güzel hayvanlar 😊

   Sil
 9. Benimde hayatımdan geçen dostlarım ile ilgili böyle bir yazım var bir anımı anlatayım kedim bahçeden içeri gidri ağzında hareket eden minik bir fare vardı,gözlerime baktı önüme fareyi fırlattı tabii fare kaçtı sonra bir sürü olay oldu onun yüzünden.Veterinere neden böyle yaptığını sordum sana hediye vermiş ama sen öyle kabasınki çığlık atmışssın demişti.O fareyi neden yemedim kedimin hatrına diye hep düşünürüm:))

  YanıtlaSil
 10. Yeni bloğum açıldı abone olursanız çok sevinirim ve açılışa özel bir çekiliş düzenledim beklerim Sevgiler :)
  www.gulsahworld.com

  YanıtlaSil
 11. Gönül isterdi ki sonu öyle olmasın. O anki üzüntünü anlayabiliyorum. Kediler çok değişik hayvanlar. Değişik yatış şekilleri, davranışları, yaramazlıkları falan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyuncu oluyor kediler, baslarina buyruk hayvanlar 😊

   Sil
 12. Sokağa alışık olmayan kediler, oranın doğasını öğrenene kadar epey hırpalanıyorlar maalesef. Sevilmiş ve mutlu yaşamış boncuk bey, en azından böyle avunabiliriz :(

  YanıtlaSil
 13. Keşke hep bizle kalabilseler.Daha uzun ömürleri olsa

  YanıtlaSil
 14. Siyam kedilerine bayılırım ben. Aslında kedilerin hepsine bayılırım ama siyamlar daha hassas oluyor tabii. Bir ara Aso'nun bir tanıdığı birkaç günlüğüne diye 2 siyam kedisini ona bırakıp, bir daha almamıştı. Çok üzülmüştü kediler. Aso onlara yeni sahip buldu. Şimdi iyilermiş. Hala haberini alıyor ara ara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siyamlar sahibine sadik oluyor bu diger kedilerde yok evine bagli olur bir tek 😊

   Sil
 15. Bilgilendirme için teşekkürler.
  Özellikle terapi kısmını dikkat ile okudum.Yararlı olması çok güzel bir olay.

  YanıtlaSil
 16. Siyam kedileri görüntü olarak çok güzel bende ilerde ankara kedisi hakkında bir yazı hazırlıyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara ve Van kedileri de cok güzeller 😊

   Sil
 17. Yanıtlar
  1. Hiçbir şekilde sitene giremiyorum Deep (cep telefonu dahil). Dert Anası, sen ve son olarak da İş Fikirleri Blogu eklendi bu problematiğe. Anlayamıyorum neden böyle. Kusura bakma lütfen, ilgisiz kalmış gibi göründüğüm için.

   Sil
 18. deryacım siyam kedilerini çok severim tiplerini. Ama özelliklerini bilmiyordum. Ne tatlısınız kediyle ikiniz. Sonuna çok üzüldüm. Değerli bilgiler paylaşmışsın fıstık emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 19. Kökenini ve isim anlamını bilmiyordum.. Daha doğrusu bildiğimi sanıyormuşum.. Doğrusunu öğrenmiş oldum Deryacım :)))

  YanıtlaSil
 20. Boncuk beye çok üzüldüm. Benimde çileği biz gece yarısı sokağa atılmış halde bulduk. Chihuahua bildiğimiz şivava cinsi . Eşim 5/6 tane sokak köprğinin elinden zor almış. Yara izleri hala duruyor vücudunda.😞 2 senedir biz bakıyoruz. Aslında kedi almayı düşünürken çilek bize misafir olarak gönderildi. Malum ikisi bir arada zor . Kaldık çilek hanımla başbaşa .

  YanıtlaSil
 21. Benim favorim Ankara Kedisi. Bu seninim ilk yavruları bahçede şu an. Daha yeni tüylendiler :))

  YanıtlaSil
 22. siyamlar çok akıllı akıllı bakarlar insanı bakışları etkiler adeta yıllar önce bir komşumuzda vardı...bebekleri olunca sokağa saldılar hayvancağızı çok kızmıştım..

  YanıtlaSil
 23. Bilmediğimiz farklı baya bir şey öğrendik.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 24. Otistik çocukların terapisinde bu kedilerin yardımcı olduğunu daha önce duymamıştım. Çok güzel bir yazıydı. Sizler gibi duyarlı insanların artması dileğiyle Derya'cığım :))

  YanıtlaSil
 25. Çok güzel bir yazı olmuş, kedi sahiplenme duygum kabardı yine :)

  YanıtlaSil
 26. Özellikle terapi destekleri çok ilgimi çekti. Bu özelliklerini bilmiyordum, ancak fiziksel görünümleri her zaman ilgimi çekmiştir. Kedilerin doğalarında var olan asillik bu türe fazlasıyla yansımış. Yalnızlık hiç bir canlıya yakışmıyor sanırım :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski