Hayallerinizin Düğününü Planlamak - Doğru Mekan Seçimi ve Düğün Organizatörleri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yavaş yavaş düğün sezonu açılmak üzere. Yaz ayları yaklaşırken, güzel havada düğünlerini yapmak isteyen çiftler kolları sıvadı. Fazla zaman kaybetmeden hazırlıklara başlamalı. Birbirine aşık, yeni bir hayata adım atmaya hazırlanan çiftler için bambaşka bir hayata giriş. Tabii ki  benim düğünüm en güzeli olsun, unutulmaz anılar bıraksın isterler. Düğünlerin en mükemmelini hazırlayabilmek için zamanınız kısıtlı.
https://dugunajans.com/Peki hayallerinizdeki düğünü, unutulmaz şekilde nasıl planlar ve herkesi hayran bırakırsınız? Bunun da püf noktaları var tabii:

Mükemmel Düğünü Planlamakİlk adımınız planlama olsun. A dan Z ye hayal ettiğiniz düğünü, nasıl ve nerede kutlamak istediğinizden, kıyafetlere, davetlilere kadar her ayrıntıyı planlayın ve notlar alın.

Düğün mekanı için randevu alınması gerekeceğinden ilk olarak buna karar verin. Düğününüz düğün salonunda mı, açık havada kır düğünü mü, veya daha farklı bir yerde mi olacak? Günümüzde insanlar , internet aracılığı ile tüm düğün hazırlığı detaylarını bünyesinde barındıran ajanslarla çalışmayı tercih ediyor. Aklınızdaki ilk fikirler oluşunca, siz de bu tarz bir ajans arayışına girebilirsiniz. İlk kararları verdikten sonra, bir ilk görüşme talep edin ve ortam, müzik, yemekler, dekorlar gibi detaylar konusunda fikir alışverişine başlayın. Planlamada hata yapmamak için müstakbel eşinizin dışında, çok güvendiğiniz yakınlarınızı ekibinize dahil edebilirsiniz. Yardım almaktan çekinmemelisiniz, bu sizi çok rahatlatır ama sonuçta düğün sahibi siz olduğunuz için içinize sinmeyen veya istemediğiniz önerilere hayır demeyi de öğrenin.

Notlar almak önemli detayları unutmanıza engel olur ve belirli bir plana göre hazırlıkları tamamlamanızı sağlar.

Düğün Ajansları Nasıl Çalışır?


Bir düğün ajansı nasıl çalışır ve hangi hizmetleri sunar gibi konularda merak ettiklerinize yanıt verebilmek için düğünajans.com sitesine danıştık. Bilmek istediklerimiz, düğün hazırlığına nasıl başlanır, planlama aşamaları nelerdir ve düğün mekanları konusunda bilmemiz gerekenler. İste belli başlı sorulara aldığımız yanıtlar:

Adım adım düğün hazırlığı konusunda çiftlere nasıl yardım ediyorsunuz? Atılacak ilk adımlar nelerdir?

1-İlk adım: Öncelikle bir ajanda tutmalarını tavsiye ediyoruz. Ajansımızla görüşmeye gelmeden önce, kafalarında olan düğün ile ilgili notlar almalarını ve sorular varsa onları da not etmelerini rica ediyoruz.

2-İkinci adım çiftlerin düğün için ayırabilecekleri bütçe. Her bütçeye uygun düğün organize edilebilir. Yeter ki iyi bir planlama ile, akıllıca düşünülsün.

3-Üçüncü adım bütçe ayrılması gerekebilecek noktaları belirlemek. Bunları bir liste haline getirdik, çiftler kontrol edip hazırlıklarında faydalanabilirler.

Düğün Hazırlığı Kontrol Listesi


 • Yüzükler
 • Gelinlik ve kıyafete ait ayakkabı, çiçek gibi diğer aksesuarlar
 • Damatlık ve kıyafete ait aksesuarlar
 • Düğün mekanı
 • Fotoğraf çekimi
 • Davetiye ve düğün şekeri
 • Nikah düğün salonunda olacaksa, davet edilecek nikah memuru
 • Gelin için güzellik salonu ayarlama desteği
 • Gelin arabası
 • Pasta
 • Düğünde ikram edilecek yemekler
 • Talep edilirse kına gecesi
 • Müzik ve orkestra
 • Çiçekler
 • Balayı masrafları4-Dördüncü adım davetlilere ve düğün mekanında oturma planlarına karar vermek.


Web sayfamızdan kendilerine uygun seçenekleri seçerek gerekli randevuları alabilirler.

Düğün mekanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?Düğün mekanı seçerken en önemli konu mevsimdir. Kış ve sonbahar zamanı kapalı bir düğün salonu düğün organizasyonu için daha uygun olurken; yazın ve ilkbaharda mis gibi güneşli açık havada düğün kutlamanın keyfi çıkarılabilir.


Düğün salonu seçerken nelere dikkat edelim? Düğün Mekanı Olarak Hangi Seçeneklerimiz Var?


Düğün Salonları


Yıllardır bildiğimiz kapalı düğün salonlarıdır. Bunlardan kimi şehir içinde, kimi daha manzaralı olabilir. Mekanı seçerken dikkat etmeniz gereken, davetli sayısına orantılı bir büyüklükte olması. Davetli sayısına göre küçük bir mekan, gelenleri bunaltacak; belki de düğünü erkenden terketmelerine neden olacaktır. Çok büyük bir salon seçerseniz ve davetli sayınız azsa, salon boş bir görünüm sergileyecektir.

Dans edilecek pist hem tüm davetliler tarafından görünür bir konumda, hem de yeterli büyüklükte olmalı.

Dini Düğün Salonları


Dini düğün salonları, kadın ve erkek davetliler için ayrı salonların bulunduğu ve alkollü içki ikram edilmeyen salonlardır.

Kır / Bahçe Düğünü


Açık havada düğün kutlamak çok keyifli olabilir. Şehrin uzağında kırlık alanlarda, göl kenarlarında veya havuzbaşında, hatta sahilde açık hava düğünü ile yeni hayata ilk adımı atmak mümkündür.Düğünlerde fiyatlar nasıl hesaplanır?

Düğün mekanları için fiyatlar kişi başı hesaplanır. Kokteyl mi, yemekli mi olacağı, alkollü içki ikram edilip edilmeyeceği gibi detaylar fiyatları etkiler. Çiftlerin ve ailelerin isteyebilecekleri ekstra talepler, ilave olarak ödenecek miktarı arttırabilir.

Başka hangi detaylara dikkat edilmeli?

Konsept


Hayalinizde bir düğün konsepti olabilir, bunu uygulama imkanınız varsa, neden olmasın? Sonuçta her gün evlenmiyoruz değil mi?

Kıyafet Planlaması


Giyeceğiniz kıyafetin de belirli bir hazırlanma süresi söz konusu olacağından düğün mekanı ve konsepti belli olduktan sonra sıra gelinlik ve damatlığa gelebilir. Davetlilerinize bir dresscode belirleyebilirsiniz.

Davetliler

Davetli sayınızı ve kaç kişi davet edeceğinizi belirleyin. Düğün salonu seçmeden aklınızda bir sayı bulunması iyi olur.

Davetiye

Davetiye modelini seçin ve istediğiniz sayıda sipariş verin

Düğün şekeri
Düğün şekeri istiyorsanız bunu önceden sipariş etmelisiniz. Alternatif ve orjinal düğün şekeri fikirleri de araştırabilirsiniz.

Tabii bir düğün organizatörü ile çalışıyorsanız bu detayları onunla konuşabilir ve yardım alabilirsiniz.

Düğün Organizatörleri Neler Yapar?


Bir düğün organizatörü ile çalışmalı mı, çalışmamalı mı diye soran çoktur. Genellikle de çok pahalı olacağı düşünülür. Oysa hiç de düşündüğünüz gibi olmayabilir. İşte neden bir düğün organizatöründe karar kılmalısınız sorusuna birkaç yanıt:


 • Herşeyden önce düğün organizatörleri birçok düğün organize ettikleri için bu alanda tecrübelidir. Sizin haftalarca araştıracağınız bir konu onlar için çabucak halledebilecekleri bir iştir.

 • Sürekli düğün ve davet konuları ile meşgul olduklarından, tüm yenilikleri takip ederler ve son derece yaratıcı fikirler verebilirler. 

 • Her işleminiz tek bir kişi  tarafından hallolacağından size zamandan ve paradan tasarruf ettirebilir. Sürekli sektöre aynı kişilerle çalıştıkları için alacakları fiyatlar sizin bireysel alacağınız fiyatlardan çok daha indirimli olabilir.

 • Sizi stresten kurtarırlar, onlar tüm detayları ve can sıkıcı işleri sizin için hallederlerken siz de rahat rahat hayatınıza devam edersiniz.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. en iyi düğün benim olmayandır! :)

  YanıtlaSil
 2. Deria, will you organize a wedding party? I won't.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. No this is not my job . But professionals may organize a nice wedding party :)

   Sil
 3. ne güzeldir tatlı telaşlar bu covid nedeniyle millet düğün yapmaya da korkacak bişey değil neyse bu da gelir bu da geçer diyeceğiz artık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçecek inşallah yine düşünler kutlanacak.

   Sil
 4. heeey artık korona konseptli düğünler bekliyoruuz :) mesela maskeli düğünler hehehe :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amanın haklısın maskeli olacak herhalde bu ara :)

   Sil
 5. Düğün ne telaşlı bir süreçtir. Bu süreçte doğru yönlendirmeler ve işi bilenlerin desteği çok öenmli. İnsan için, hayatının geriye dönüp gülerek hatırlamak isteyeceği gün. Olumsuzluklar ömür boyu travma yaratabilir. Faydalı bir içerik olmuş, bu vesileyle evlenecek herkese kolaylıklar, evlenenlere mutluluklar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes mutlu olsun, hayallerinin düğününü yaşamak çok güzel :)

   Sil
 6. Fazla masraf yapmadan yapılanlar en güzeli. Gereksiz masraflar maalesef iki tarafı da yıpratıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düğün organizasyonu yaparken bütçeyi göz önğnde bulundurmak çok önemli.

   Sil
Daha yeni Daha eski