Robert Galbraith - İpek Böceği


İkinci bir Robert Galbraith- Nam-ı diğer J.K.Rowlings kitabı ile buradayım. İpek Böceği. Aynen kitabın adı gibi ipek böceğinin kumaşı işlemesi  misali detaylarla bezenmiş bir hikaye. Yok dostlarım, bu kadın en basit bir cinayet hikayesini bile 600 sayfalık bir kitaba dönüştürmeyi başarıyor. Cinayet romanlarındaki detayları zaten dikkatlice takip etmeniz gerekiyor, Rowlings' in detayları için uzman okur diploması gerekiyor :)


Roman yazarı Owen Quine ortadan kaybolur. Karısı Leonora, onu bulması için özel dedektif Cormoran Strike' a gider. Kocası zaman zaman kaybolduğu ve geri döndüğü için dedektifin onu bulacağından emindir.  Dedektif Cormoran Strike, araştırmalarına başlayınca; onu şüphelendiren bilgilere ulaşır. Owen Quine, kitaplarında iğrenç ve korkunç fantastik kişilikler anlatmaktadır. Yayınlanmayan son romanında da, bu tarz karakterler vardır; ancak bunlar gerçek hayatta da var olan önemli isimlerdir.  Bu romanın yayınlanması demek, birçok kişinin zor duruma düşmesi demekti ve bu da yazarı ortadan kaldırmak isteyeceklerin sayısını arttırıyordu. 
Kısa süre sonra Strike, yazarın korkunç şekilde öldürüldüğünü öğrenir. Cesedi de bulan kendisidir. Kendisi ve yardımcısı Robin' i de tehlikeye sokacak araştırma böylece başlar. 
İpek böceği, yazarın takma isimle yazdığı ikinci roman. 


J. K. Rowling, tıpkı Harry Potter serisinde insanların hayallerinin sınırını zorladığı gibi, cinayet romanlarında da sınırları oldukça zorluyor. Birkaç kitabı daha var, okumaya devam edecek misin derseniz, evet edeceğim. Yaz döneminde evde biriken kitaplarımı biraz okuduktan sonra yeni bir kitabını okumayı planlıyorum.


Kalın sağlıcakla. Kitapsız gününüz geçmesin :)

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Artık polisiye olarak devam edecek galiba. Ama niye takma isim kullanmış anlamıyorum. Bunu daha çok ünlü olmayan yazarlar yapar diye biliyordum belki yanlış biliyorum. 600 sayfa da az değil hani. Çok teşekkürler Derya'cığım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hep takma isimle yazacakmış bunları ama izini bulmuşlar :)

   Sil
 2. Yazarın eskiden çok kitabını okurdum, son kitaplarından hayli uzak kalmışım. DR'ye gidince inceleyeceğim.

  YanıtlaSil
 3. not aldım canım teşekkürler sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Harry Potter'da da sınırsız bir hayal gücü vardi yazarın dedigin gibi.Bu kitabinin da konusu ilginçmiş aslında,ben genelde cinayet romanı pek okuyamiyorum ama bu siralar tarz değiştirmeyi düşünüyorum; degerlendirebilirim.Teşekkür ederim tanıtım için canim🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vıcık vıcık şiddet içeren romanlar değil, yazar kalitesini konuşturmuş bu seride de :)

   Sil
 5. Polisiye kitapları için biraz hayal kırıklığı diye duyup almamıştım. Sen öneriyorsan bakarım ben de ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sevdim canım oldukça kaliteli yazılmış, uzun ve detaylı olması insanları korkutmuş olabilir :)

   Sil
 6. JK Rowling kitapları güzeldir. Harry Potter her ne kadar çocuklara hitap edeceği düşünülse de o büyülü dünya hepimizi etkilemişti. Yazarın Boş Koltuk kitabını da okumuştum. Teşekkürler öneri için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu biz ailece seviyoruz Harry Potter' ı. Bu kitaplarını da pek sevdim. Tabii ki herkesin zevki farklı olabilir :)

   Sil
 7. ben de merak ediyorum. elimde bu kitabı var ama ilk kitabı yok maalesef. başlayacağım onu da alırsam.
  takma isimle yazmasının nedeni çok ünlü bir yazar olduğundan ve yeni bir tür deneyeceği için baskıdan uzakta yazmak, önceki yazdıklarından ayrı şekilde değerlendirilmek istemesi. ama ne yazık ki herkes öğrendi onun rowling olduğunu.
  ayrıca guguk kuşunun dizisi de var. izlemek isterseniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guguk kuşu dizisine bakayım bulursam. Ben de biraz karışık okudum sırayı bilmediğimden ama her kitabı tek tek de okunabileceği için pek sorun olmadı :)

   Sil
Daha yeni Daha eski