Franz Kafka - Milena' ya Mektuplar

resim thalia.at

Herkese merhaba !!! Biliyorsunuz daha önce Franz Kafka' dan Dönüşüm kitabını okumuştum. Bu okuduğum ilk Kafka kitabıydı ve yazarın bunalımlı kişiliği beni okurken çok yordu ve kitaptaki Dönüşüm harici Dava ve Ceza Kolonisi' ni adeta eziyet çekerek okudum. Ceza Kolonisi' nden hele hiç hazzetmedim. Tabii ki Kafka' nın olayları anlatımı veya edebiyat sahnesinde büyük bir yazar olup olmadığını kritize etmek bana düşmez. Ben nacizane bir okur olarak bunaldım ve okuduğum kitapla bütünleşemedim. Oysa ki sevdiğim kitaplarda ooo bambaşka dünyalara seyahat ederim çoğunlukla.
resim google aramalardan alıntıdır

Milena' ya Mektuplar' a ise korkarak başladım doğrusu. Ancak biraz okumaya dalınca, Kafka ile barışıverdik :) Evli bir kadın olan Milena ile yaşadığı yasak aşk ve ona yazdığı mektuplardan oluşan kitapta da bunalımlı kişiliğinin izleri var ancak yaşadığı dönemi göz önünde bulundurarak bu kez Franz Kafka' yı anlayabildim. Yahudi kökenli Kafka, Avusturya ve Avrupa' da Yahudilerin yaşadıklarından nasibini almış birisi. Tıpkı Avusturya' lı Yahudi Zweig gibi, bu dönemden etkilenmemesi ve yazdıklarına da yansıtmaması mümkün değil tabii ki.
Sevdiğine özlemle yazdığı mektupları, romantik bir roman okur gibi okudum. Keşke diyorum, Milena' nın da ona yazdığı mektuplar olsaymış bir yanı eksik kalmış kitabın.
Kıssadan hisse, Kafka kitaplarını okumaya devam etmeyi düşünüyorum ancak bunalımlı olabileceklerini göz önünde bulundurarak doğru okuma zamanlarını seçmeliyim. Elimde Aforizmaların e-kitabı var güzel olduğu duyumlarını aldım. Okuduktan sonra izlenimlerimi paylaşırım :)
Herkese keyifli okumalar. Kitapsız kalmayalım :)

37 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kafka'yla barışmanıza sevindim.
  Dönüşüm ve Dava ilgiyle okuduğum bir kitaptı. Her ikisinden de oldukça etkilenmiştim. Ceza Kolonisi konusunda size katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza kolonisini para verseler tekrar okumam. Dönüşümü belki tekrar gözden geçirebilirim. Babaya mektuplar da tavsiye edildi bakacağım. Elimde aforizmaları var ona başlamayı planlıyorum :)

   Sil
 2. Kafka kitapları ile üniversite yıllarında tanışmıştım ve çok sevdim. Bu aralar evin karmaşasından pek bu tarz kitaplara takılamıyorum ama. Kafamı veremiyorum malesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yaz dolayısı ile cinayet romanı ve hafif romanlara yöneldim :)

   Sil
 3. okumadım hiç.o kadar bunalımlı kitaplar okumak istediğimden emin değilim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafka' nın kendisi bunalımlı bir adam zaten. Yaşadığı dönemden kaynaklanan bir ruh durumu var. Herkese hitap etmeyebilir.

   Sil
 4. franz kafkaanın hiç bi kitabını okumadım dönüşüm ve Milena' ya Mektuplarını da..dönüşüm bayağiii can sıkıcı ozman..Milena' ya Mektuplar,da bunalım vaasa okunur nur hehaldee... bu arada googlebooks'da kafkanın bu kitaplarının bi özetini önizlemesini de veryomuş,şimdi gödük..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google books kullanmıyorum goodreadsde listeliyorum okuduklarımı ve okuyacaklarımı. Önceden özete bakmak da iyi fikir. Sevmezse okumaz insan tamamını.

   Sil
 5. Okumadigim kitaplar arasında henüz kafka hiç okumadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakin bir zamanın olursa bir deneyebilirsin :)

   Sil
 6. Kafka kitapları bambaşka dünyalara değil de daha çok kendi iç dünyamıza yolculuğa çıkaran türden. Zaten melankolik bir yapıya sahip olduğundan, bu yönü eserlerine de yansıyor. Nasıl olmasın ki, acı dolu bir yaşama sahipken... Yine de bir Kafka aşığı olarak her kitabını severek okudum. Erken yaşta göçtü (41) ne yazık ki.. Keşke daha çok yazabilseydi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşamından dolayı zaten hep bu ruh durumu. O dönem insanların yaşadıkları az buz şeyler değil Zavallı Zweig bile yaşadıklarının yükünü kaldıramayıp intihar etmiş. Sanatçılar zaten hassas insanlar.

   Sil
 7. Kafka'nın Dava ve DÖnüşüm'ü severek okudum. Şato beni de yordu. Ancak Babaya Mektup'u okuyunca taşlar yerine oturuyor. onuda okumanızı tavsiye ederim. Ancak Milena ile aralarındaki aşk mı yoksa ortak kaderi paylaşan iki insanın yakınlığı mı kararsız kaldım. Milena'ya mektupları daha bitirmedim. sanırım bitirince karar vereceğim. Milena'nın mektuplarının olmaması da kitabın en büyük eksiği bence de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babaya mektup a da bakacağım. Keşke Milena' nın mektupları da olsaydı değil mi daha tamamlanmış olurdu kitap.

   Sil
 8. Mektupları okurken zamanda yolculuk yapıp o günleri yaşıyormuşum hissine kapılmıştım. Aşkları yasak olsa bile etkileyiciydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet keşke Milena' nın yazdıklarını da okuyabilseydik daha tamamlayıcı olurdu. Dramatik bir aşk hikayesi.

   Sil
 9. Ben Kafka okumaya Milena'ya Mektuplar ile başlamıştım, bu yüzden diğer kitaplarını okurken kendisini daha iyi anladığımı düşünüyorum. Mektupları da iki kere tüm kitabı okudum, sık sık da sevdiğim kısımlarını okurum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben yanlış kitaptan başlamışım. Önce mektupları okusaydım keşke.

   Sil
 10. Dönüşümü okurken bende bazen ne okuyorum dedim ama kitabın sonunda verilmek istenen mesajdan sonra iyi ki okudum dediklerimden. Bu kitabı da rafta duruyor ama bu sıra Kafka havamda değilim sanki:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaz mevsiminde KAfka zor. Kışın belki okurum tekrar :)

   Sil
 11. Kafkayı severim ama bu kitabını okumadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Milena' ya mektupları seversin Kafka' yı seviyorsan :)

   Sil
 12. Dava' yı ben yarım bıraktım. Bir ara tekrar şans veririm. Milana'ya Mektupları severen okudum ben de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dava ve Ceza Kolonisi hiç bana hitap etmedi. Dönüşüme belki tekrar bakarım.

   Sil
 13. ''Babaya Mektuplar'' beni çok etkilemişti.Bu kitabını da okumak istiyorum....

  YanıtlaSil
 14. ismini çok duyduğum ancak okumadığım bir kitap Milenaya mektuplar. Yorumlarını bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sever misin emin olamadım. Durağan bir temposu var sanki sen daha hareketli kitapları seversin :)

   Sil
 15. Kafka ile benimde yıldızım barışmadı gitti 😀

  YanıtlaSil
 16. Kafka sevdiğim bir yazardır. Şu sıralar Dava isimli kitabını okuyorum. Milena'ya Mektupları da okumuştum. Hayli etkileyici bir üslubu var yazarın. Bence herkes okumalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafka adı hatırına en azından bir denemeli. Dava ve Ceza Kolonisini sevmemiştim. Milena daha farklı bir kitaptı. Bakalım Aforizmalara başlayacağım.

   Sil
 17. Kafkayı severim, müzesindeki orjinal metinleri de biliyorum ama ben bu kitabı bitiremedim, sıkıldım. Kendini tekrar ediyor gibi geldi ilerledikçe. Ama nazım hikmetin pirayesi öyle mi, milenaya mektuplardan daha akıcı bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pirayeyi okumadım oysa ki Nazım' ı ne çok severim. Bana da soracak olsan Nazım derim. Onun kalemi bambaşka :)

   Sil
 18. Franz Kafka çok girift ifadesi olan bir yazar bence. İnan Dava'yı tam üç kez okudum. Hadi anlat desen zorlanırım. Özeti hangi hâli üzerinden çıkarılır ki? Kendi iç savaşını güzel anlatmış ama zor bir yazar bence. Milena'ya Mektuplar var bende. Sen yazınca merak ettim şimdi. Okumaya çalışayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Milena' yı seversiniz daha farklı bir kitap. Biraz mektuplarda kendi kendini tekrar etse de buruk bir aşk hikayesi.

   Sil
 19. Franz Kafka çok girift ifadesi olan bir yazar bence. İnan Dava'yı tam üç kez okudum. Hadi anlat desen zorlanırım. Özeti hangi hâli üzerinden çıkarılır ki? Kendi iç savaşını güzel anlatmış ama zor bir yazar bence. Milena'ya Mektuplar var bende. Sen yazınca merak ettim şimdi. Okumaya çalışayım :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski