Bohemian Rhapsody - Queen - Film Tavsiyesi


Queen-Freddie Mercury

Nihayet, nihayet, nihayet uzun bekleyişten sonra, Queen grubunun kuruluşundan; efsane solistleri Freddie Mercury' nin ölümüne kadar olan hikayeyi anlatan, Bohemian Rhapsody filmini izleyebildim. Daha önce We Will Rock You  yazımda topluluktan ve en sevdiğim müzik gruplarından olduğunu yazmıştım. Hemen tüm şarkılarını severim, gençken olduğu kadar keyifle bugün de dinlerim. Bu efsane olmuş müzisyenler tüm dünyanın ezberlediği ve yıllardır dinlediği şarkıların hepsini yapmış sanki. Kimse onlardan daha üstün işler yapamıyor bana kalırsa. Eşim de Queen' i çok sevdiği için çocuklara da bulaştı bu hayranlık. İki oğlum da Queen topluluğunu ve şarkılarını beğenerek dinler. Evde de birçok DVD' si var. Hal böyle olunca, onların hakkında yapılan filmi de merak etmiş ve evde izlemeyi tercih ettiğimiz için Amazon veya Netflix' e gelmesini beklemiştik.
Queen-Freddie Mercury-Bohemian Rhapsody

Geçtiğimiz günlerde, çocukları uyutmayı başardığımız bir akşam Amazon prime' da izleyebildik en sonunda.
Filme gelecek olursak, genel olarak beğendiğimiz ve keyifle izlediğimiz bir film oldu. Ancak tabii bir eleştirilecek nokta da var. Rami Malek, çok çok iyi gözlemleyip hazırlanmış rolüne. Zaten gerçek hayatta da Freddie Mercury hayranı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Ancak o dayanılmaz derece iğrenç diş protezi yok mu, film boyunca bize fenalıklar geçirtti. Evet, Freddie Mercury' nin öne doğru çıkık ve büyük dişleri vardı da; film yapımcıları Malek' te kullandıklarını epeyce abartmışlar. Adamın tüm suratı bir çeneden ibaretti sanki. Bunun dışında, hareketleri, dansları ve oyunculuğuna diyecek bir şey yok. Bizi filmde en çok rahatsız eden detay bu oldu.

Freddie Mercury

Gençken grubu çok beğenirdik ama Freddie Mercury bana hep duygusuz, şımarık biri gibi gelirdi. Film bize onun farklı, insan yönlerini ve yaşamış olduğu dışlanmışlık ve saldırıları da gösterdi; bu açıdan iyi ki izlemişiz dedim. Örneğin Mary ile ilişkisini bilmiyordum. Eşcinsel olmasına rağmen, bir kadına hayatının sonuna kadar büyük bir aşkla bağlı olması; aşkın cinsellikten ibaret olmadığını, bundan çok daha öte bir duygu, iki ruhun birleşimi  olduğunu bir kez daha gösterdi.


Filmi izledikten sonra biraz daha araştırdım ve Mary' ye vasiyetinde servetinin yarısı olan 33milyon pound' u ve görkemli malikanesini miras olarak bıraktığını öğrendim. Mary hala iki oğlunun babası olan eşi ile burada yaşıyor. Hatta öldükten sonra küllerini de yerini kimseye söylememek üzere ona vasiyet etmiş. Bir söyleşisinde, külleri gömdüğü yeri hayatının sonuna kadar kimseye söylemeyeceğini anlatmış.
İkinci bir detay da var bulduğum. Avusturya' lı oyuncu Barbara Valentin de sanatçının çok yakın arkadaşıymış yıllarca ve nette de birçok resimleri var ancak filmde hiç yer almamış.

Freddie Mercury

Queen grubunun diğer üyeleri bu miras durumuna oldukça bozulmuş, ancak onlara da hayatlarının sonuna kadar Freddie Mercury' nin payına düşen tüm telif haklarını bırakmış. Bence bu da oldukça iyi bir miras. Kişisel servetini neden grup üyelerine bırakması gerektiğini savunmalarını anlayamadım ve kamuoyunda bu konuyla gündeme gelmelerini yadırgadım doğrusu. Ama yine okuduklarımdan Freddie' nin ölümünün onları bugüne kadar hala üzdüğünü de öğrendim. Hatta John Deacon müziği tamamen bırakıp inzivaya çekilmiş.
Filmde grubun güzel şarkılarından birçoğunu dinleme imkanı bulduk. Konserler neredeyse aslını aratmadı. Wembley' deki Live Aid konserini o zaman da izlemiştim, filmdeki görüntüleri de çok beğendim.


Bu kadar yetenekli bir müzisyenin şöhret sarhoşluğuna kapılıp, etrafındaki yanlış insanların da etkisiyle hayatını mahvetmesi çok üzücü. Freddie Mercury henüz çok genç denilebilecek bir yaş olan 45 yaşında AİDS hastalığından kaynaklanan ciğer yetmezliğinden öldü. Günümüzde birçok hastanın tedavi şansı oluyor. O ne yazık ki hastalığın yeni yeni farkedildiği zamanlarda yakalanmış, yoksa hala hayatta olabilirdi.

Çılgın sahne kıyafetleri ve şovları ile Freddie Mercury Queen hayranlarının asla unutmayacakları bir efsane oldu. Konsere gelen izleyicilerle inanılmaz bir iletişim kurmayı başarıyordu. 

Film kesinlikle 18 yaş üstü bir film. Büyük oğluma izin veririm ama 13 yaşındaki Ada' ya izlettirmem. O şarkı ve konserleri izlemekle yetinsin şimdilik :)

Bohemian Rhapsody Oyuncular

Filmin başlıca rollerinde yer alanlar ve canlandırdıkları karakterler:

Rami Malek - Freddie Mercury
Lucy Boynton - Mary Austin
Ben Hardy - Roger Taylor
Gwilym Lee - Brian May
Joseph Mazello - John Deacon
Allen Leech
Mike Myers - Ray Foster
Aidan Gillen - John Reid
Tom Hollander - Jim Beach
Aaron McCusker - Jim Hutton
Ace Bhatti - Bomi Bulsara
Meneka Das - Jer Bulsara
Leila Crerar - Chrissie
Dermot Murphy - Bob Geldof .

Yönetmen: Bryan Singer
Senaryo : Peter Morgan, Anthony McCarten, Justin Haythe
Yapımcılar: Sürpriz bir isim, Robert de Niro, Dexter Fletcher, Jane Rosenthal, Graham King, Brian May
Yapım yılı : 2018

Bu arada bloga Queen ile ilgili yazdığımı duyan Ada da mini bir sürpriz yaptı okurlarım için. Elinde nota olmadan şarkıyı dinleyerek çalmayı öğrendiği için ufak tefek hatalarının kusuruna bakmayın :) • Resimler pinterestten alıntıdır. 


55 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hayat hikayesi ilgimi çekti.Izlemek istediklerim arasına girdi.Adayı tebrik ederim.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlemeni tavsiye ederim canım, teşekkürler :)

   Sil
 2. Film beni de çok etkiledi. Freddie'nin iç dünyasını naif bir bakış açısıyla anlatmışlar. Şarkılar enfesti.
  Ada'ya da tebrikler ayrıca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım sanatçı yönüne saygıdan fazla yıpratmak istemediler. Hayranlarını düşünürsek bence böylesi de daha iyi. Freddie Mercury' nin şarkılarını dinlerken özel yaşamı beni hiç ilgilendirmiyor. Müziği ile mutlu oluyorum.

   Sil
 3. Mutlaka izlemek istiyorum. Tavsiye için teşekkürler Derya’cım. Ada’yı tebrik ediyorum. 🍀

  YanıtlaSil
 4. Her seyredenin methettiği bir film, netflixe gelirse izlemek istiyorum bende.Yazın artık yerli dizilere son gelsin yabancı film ve diziler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Grubu hiç tanımayanlardan beğenmeyenler de olmuş. Şarkılarını sevenler tabii farklı duygularla izlemiştir aynı benim gibi :)

   Sil
 5. Gençligimden beri Freddy hayranıyım. Öldüğünde çok aglamıştım. Film beni o günlere götürdü. İçinde parlak bir ışıkla doğmuş biri Freddy bana göre ve bunu iyi yönlendirmiş. Sonrasında dediğin gibi yanlış ilişkilerle yalnızlaşmış. Hayatımın sonunda kadar müziklerini bıkmadan dinleyebilirim. Teşekkürler bu tanıtim için ve Ada'nın enfes performansı için tebrikler. O çalarken şarkıya eşlik ettim 🤗💜👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Momentos' cum aynı duyguları paylaşıyoruz. Ben de ağlamıştım öldüğünde. Hatta o ölene kadar eşcinselliği de ilgimi çekmemişti çünkü görsellik yoktu biz gençken albümlerden dinliyorduk. Daha sonraları çekimleri izlemeye başladım ama yine de benim açımdan sanatçı yönü hep ağır bastı. Ben de hala severek dinliyorum. Teşekkür ederim ADa' nın çalışını beğenmene sevindim. Bu arada biraz daha geliştirdi belki bir kez daha eklerim önümüzdeki zamanlarda :)

   Sil
 6. utanarak söylüyorum ki, ben filmin ilk yarısında çıktım hgem o dişleri izlemeye dayanamadım hem de bir kişinin bu kadar ilahlatırılmasından sıkıldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevkoz' cum utanarak söylemene gerek yok. Herkes sevip beğenecek diye bir şey yok ki. Herkesin hem müzik zevki hem beğenileri farklı olabilir. Grubu tanımayan başka konuştuğum kişilerden de sevmeyenler olmuş.

   Sil
 7. Tavsiye ve değerlendirme için teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Filmi izlemedim ama izlemek isterim. Çok önemli bir müzisyendi. Yazının sonu da güzel bir sürpriz oldu:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de büyük bir sanatçı olduğunu düşünüyorum. Herkes tarzını sevmeyebilir ama bana gençliğimden beri hitap eden bir müzik tarzı :)

   Sil
 9. Efsane grup..filmi izleyemedim ama internette denk gelirsem izleyeceğim..

  YanıtlaSil
 10. Freddie çok genç yaşta Aids den öldü ben severdim sanatçı ruhlu insanlar bir değişik olur zaten farklı bir karakterdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten farklı bir insandı. Belki de bu kadar iyi şarkılar yapabilmesinin sırrı da farklılığıydı.

   Sil
 11. Valla yalan olmasın rock müzik sevmiyorum, dinlemiyorum, grubun ismini ve solistini de çok duydum ama hiçbir şarkısını bilmem. Grup üyelerinin mirastan pay istemesi kesinlikle anormal, mantıksız geldi bana. Onlara ne oluyor ki?:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir tabii herkesin müzik beğenisi farklı. Ben çok farklı türler dinlerim. Bu grup da gençliğimden beri en sevdiklerimden. Miras konusu beni de şaşırttı :)

   Sil
 12. "We Will Rock You" harika bi paçaydı,fredyy hayat hikayesini izlemk lazım..adayı da tebrik ederim güzel çaldı,tebrikler.. iyi bayramlar..😊

  YanıtlaSil
 13. Ne kadar da detay yazmışsın, gerçekten tebrik ederim, çok beğendim yazıyı. Fırsat bulduğumda bakacağım filme. Arda bence şu an bile iyi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ha ha grubu çok sevdiğim belli oluyor yazdım da yazdım :) Queen in yeri bende farklıdır Freddy Mercury de grubun ruhu sembolüydü. Ada için teşekkür ederim :)

   Sil
 14. "Bohemian Rhapsody",bu yaz izleyeceğim filmler arasında yer alıyor.Rami Malek'in performansını çok merak ediyorum doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu Rami Malek' in oynayacağını duyunca önce şaşırdım. Evet sempatik bir oyuncu daha önceki rollerini de beğenmiştim ama Freddie rolü de ağır bir yük. Beni şaşırtmayı başardı diyebilirim, çok başarılı buldum. Filmi mutlaka tavsiye ederim :)

   Sil
 15. Güzel bir yazı olmuş tavsiyen için teşekkürler canım.İyi bayramlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım sana da iyi bayramlar :)

   Sil
 16. Bohemian Rhapsody filmini izlemedim. Ama anlattığınızdan hareketle kesinlikle izlenesi bir film. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz müziği sevenlere tavsiye edebileceğim bir film :)

   Sil
 17. Grup üyelerinin mirastan hak beklemesine ben de şaşırdım.
  Film,benim de ilgimi çekti,not aldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Para söz konusu olunca neler olabiliyor :)

   Sil
 18. Medyada çok gördüm daha izlemedim.

  YanıtlaSil
 19. Senin anlatımını okuyunca filmi izlemek istedim gerçekten. Teşekkürler canım 😊🌷🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yanıltıcı da olmayayım ben bu tarzı ve grubu çok sevdiğim bir gönül bağım olduğu için farklı hislerle izledim. Bu etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir :)

   Sil
 20. queen çook severiim ben deee :) filmi izlemedim daha ama izlicaaam tabisideee, çok iyimiş iştee ama küçüklere zararlı diyoon, tavsiye etmeyelim küççüklereeee pikii :)

  YanıtlaSil
 21. Netflix' te izlemiştim. Biyografi tarzı filmleri pek sevmem ama bu hoşuma gitmişti.
  Sevgiler,
  kozmetikyorumlarim

  YanıtlaSil
 22. Filmin dışında ayrıca araştırma yapman da çok güzel 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seviyorum galiba her şeyi araştırmayı :)

   Sil
 23. Bu aralar film izlemeye vaktimiz olacak. Bu filmi de not alayım. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, keyifli seyirler :)

   Sil
 24. Ben de merak ediyorum izleyeceğim :)

  YanıtlaSil
 25. Bu tarz biyografik filmler bana pek hitap etmiyor. Maşallah diyorum Ada'ya ; )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapta da biyografi sevmiyorsun sen galiba :) O zaman izleme bence de.

   Sil
 26. Ne güzel özetlemişsin Derya'cım. Sordum benim kızlara, Queen grubunu da Freddie Mercury 'yi de tanıyorlar. Ben hastanelerdeydim o zamanlar ama isimler aşina geldi. Torunum filmi de izlemiş ama ben senden aydınlanmış oldum. Eşcinsellerin gerçekten sanatkâr ruhlu olduklarını düşünüyorum ben. Sevdiği kadına büyük servet bırakması çok güzel bir davranış. Gerçekten de aşkın cinsellikten ibaret olmadığını, bundan çok daha öte bir duygu, iki ruhun birleşimi olduğuna inandım. AİDS baş belası bir hastalık. Öyle bir hastaya iki gün baktım arkadaşın ricasıyla. Çok bitmişti. İki gün sonra vefat etti zaten. O da kırklı yaşlardaydı.
  Paylaşım için teşekkürler canım. Bir de diş çok önemli. Karizmasından kaybetmiş filmde...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de Freddie Mercury AİDS olduğunda dünyada tedavi yçntemleri bilinmiyordu. Hastalığın bile farkedilmesi yeni yeniydi. Yazık oldu tabii. Kötü bir hastalık.

   Sil
 27. Filmi çok severek ve izlemiş, çok da etkilenmiştim. Gerçek anlamda bir sanatçı ve ruhundaki bütün fırtınaları çok da iyi yansıtmış film. Bir de bu aralar eşimle "Söz ve Müzik" programına taktık. Türk ünlülere yönelik hayat hikayeleri, hangi sanat alanındaysa o alandaki çıkışını, mutluluklarını, hüzünlerini, kısaca yaşamlarını ele alan çok güzel bir program. Farkettim ki, artık Türkiye'de sanat adına pek bir şey yapılmıyor ne yazık ki. Youtubeden izleyebilirsin sen de, ilgini çekebilir Deryacım :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söz ve müzik programını izlemedim canım bakayım you tube a . Sanatçı biyografilerini severim örnek alınacak noktalar oluyor. Sonuçta bir yerlere gelen insanların tecrübelerinden faydalanmak güzel :)

   Sil
 28. bir türlü çekmiyor bu film beni , ama öyle bir yazmışsın ki hemen oturup başlasam mı dedim, merci :D

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski