Beyoğlu Anılarım -16-


Ben sende tutuklu kaldım
Kendi hayatımdan çaldım
Yedi cihan dolandım
Bana mısın demiyor

Çok sevdiğim, yıllarca evlerine sığındığım arkadaşım ailesi ile yurdışına  yerleşmişti. Artık eskisi gibi adaya gidemiyordum. Bu arada sevdiceğimin askere gitme zamanı gelmişti ve sonrasında da yurdışında yaşama hayalleri kuruyordu. Birlikte gidebileceğimizi söylüyordu. Evden gitmek istiyordum ama o dönemlerde yurtdışında yaşamak bana hiç de cazip gelmiyordu. Hatta bir ara babam beni yurtdışında yaşayan kuzeninin yanına göndermişti ve bir süre orada kaldım. Ama yerleşsem, daha özgür ve rahat bir hayat yaşama imkanım olmasına rağmen dayanamayıp döndüm. Tabii bunda aşık olmamın rolü de büyüktü.

Ve ayrılık zamanı geldi çattı. O yıllarda askere giden birini beklemek hiç de kolay değildi. Cep telefonu yoktu ancak telefon kulübesinden arayabiliyordum. İzine geldiği zaman görüşmemiz de benim durumumu ayarlamama bağlıydı. Sıkıntılı bir dönem başlamıştı benim için. Yine de tüm çalkantılarına rağmen birlikteliğimiz üç yıl sürdüğü için geleceğe daha umutlu bakıyor, evlilik hayalleri kuruyordum. İşyerindeki arkadaşlarım bize yardımcı olmaya çalışıyordu. Sabırla bekledim aylarca. Askerliğinin bitmesine sayılı günler kalmıştı. Bir gün işyerimi bir kız aradı ve sevdiğimle yıllardır ilişkisi olduğunu söyledi. İnanmak istemedim, kötü bir şaka olduğunu düşündüm. İnsan 20 yaşında olunca bu durumlarla çok kolay baş edemiyor. En azından bizim zamanımızda öyle idi. Şimdi gençler daha olgun. Hemen aradım ama ulaşamadım. Aynı arkadaş grubunda  olduğumuz biriyle konuştum ve bunun gerçek olduğunu söyleyip dünyamı başıma yıktı.
Bu arada  arkadaşı beni arıyor ve teselli etmeye çalışıyordu. Haftalarca ulaşmaya çalıştıktan sonra adaya gittim yüzyüze konuşmak için, askerden gelmişti çünkü. Benimle konuşmak istemedi. Sorularımı yanıtlamaması ve tepkisiz kalması kızın söylediklerini onaylıyordu.
Arkadaşı ise beni hep arıyor ve işyerime geliyordu. Yakınlaşmaya çalıştığının farkındaydım ve ilgi görmek iyi de geliyordu ama hala aynı kişiyi severken bir başkasını sevmek mümkün olmuyor. Bu durum aylar sürdü. Yine de vazgeçmedi ve böylece hayatımda yeni bir ilişki başladı. Beni hemen ailesi ile tanıştırması, annesinin bana çok yakın davranması kendimi onların arasında rahat hissetmemi sağlıyordu. Tabii çocukluğumdan beri duyduğum doğru dürüst bir aile özlemi de belki artık normalleşmeyi bu ailede bulurum ümidini doğurmuştu içimde. Hayatta her zaman kendi kendine savaş veren genç bir kız için, onunla ilgilenen ve korumaya çalışan insanlar ne kadar önem taşır bilemezsiniz.
Bu kişi, hayatımın on yılını geçireceğim ilk eşim olacaktı. Ama ilişkimiz daha baştan bir yalanla başlamıştı. Aslında o arkadaşının sahip olduğu mutluluğa konmak istiyordu, bense hala ve hep bir başkasını sevecektim. Ne kadar da genç ve cahilmişiz...Evliliğime daha sıra gelmeden, ayrılık sonrası günlerde yaşadığım üzüntü ve mutsuzluğu nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. Ne hayatın, ne işimin bir anlamı kalmamıştı. Trans halinde işe gidip geliyordum. Şimdiki yaşımda aynı duyguları yaşayabilir miyim bilemiyorum. Geçmişte yaşadıklarım beni daha katı bir insan haline getirdi sanırım. Bir de tabii 20li yaşlardaki olaylara bakış açısı ile 40lı 50 li yaşlardaki bakış açısı farklı olabiliyor. Bir de insan ne yaşarsan yaşa, hayat devam ettikçe üzüntünün hafiflediğini ve büyük ölçüde de unutulduğunu öğreniyor. O zaman bunu düşünebilecek durumda değildim. Hayatımın nasıl devam edebileceğini bilemiyordum. Dünya durmuş, hayat bitmişti benim için. Sanırım babaannemin ölümünden sonra hayatta yaşadığım en büyük acı da budur. 
Ben mutsuzluğumu alabildiğine yaşarken, eski eşim de durmadan arayıp duruyordu. Beni sinemaya, yüzmeye davet ediyordu. Bir insanın eksikliğini başka bir insanla telafi etmeye çalışmak belki de yapılabilecek en büyük hatalardan biri. O kişiyi kaybettiğiniz kişinin yerine koyuyor ve belki de size hiç de uygun olmayan bir insan olduğunu görmezden geliyorsunuz. İdare edilmesi kolay, çocuk gibi biriydi. Sessiz sakin kişiliği, ailesinin bana gösterdiği yakınlık belki de hayatım boyunca özlemini duyduğum aile hayatını onlarla yaşayabileceğim düşüncesine kapılmama neden oldu. Beni hemen ailesi ile tanıştırması ayrıldığımız G.nin  beni ailesiyle pek bir araya getirmemiş olması sanırım beni etkileyen davranışlardan biri oldu. O da askere gitmeden önce bana evlenme teklif etmişti. Babamla konuştum ama evliliğime karşı çıktı. Ama yıllar boyu acı çektiğim baba evinden kaçıp kurtulma ve belki de özlediğim aileyi kurma ümidi ağır bastı ve dinlemedim. Ön planda olan sevgiden çok; özlemi duyulan aileyi kurma fikriydi. Böyle bir şeye sabit fikirle odaklanınca, geri plandaki olumsuzlukları ya görmüyor, ya da görmezden geliyorsunuz. 
Böylece ilk aşkımı ve acımı kalbime gömüp yeni bir hayata yelken açtım. 


Bu şarkıyı dinlerken litrelerce gözyaşı döktüm. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu anıları ve özellikle de hayatımın sonu acı bitse de en güzel 3 yılını yazmak çok da kolay olmadı. 

Daha önceki bölümleri buradan okuyabilirsiniz.

42 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Canım yasa yazılanlar bir solukta okunuyor da ya yaşananlar ? 😢😢

  YanıtlaSil
 2. Yaşanılan yokluk ve özlem bazen insanı körleştirebiliyor...
  Geçmişe dönüp yüzleşmek çok zor oluyordur senin için eminim... Çok ağır bir duygu...

  Öpüyorum seni ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüzlesmek hem üzüyor hem rahatlatiyor. Ben tesekkür ederim okudugun icin 😍

   Sil
 3. Sevgi dolu bir aileye sahip olmanın ve onların güvenli kanatları altında büyümenin ne kadar önemli ve değerli hatırlatıyor bu yazdıkların Derya'cığım.

  YanıtlaSil
 4. Türk filmi gibi deriz ama bizzat yaşamışsın.Çok duygu dolu bir posttu.Bekliyorum tabi devamını...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasadim gercekten, bazen bana da film gibi geliyor düsündükce 😊

   Sil
 5. Ne kadar güzelsin ve ne kadar ağır şeyler yaşamışsın Derya'cığım. Şimdi mutlu olmuşsun ya, ömür boyu evlatların ve eşinle mutlu yaşa inşallah. Çok etkilendim canım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En cok da sizin beni anlayacaginizi biliyorum bu yazilarda. Güzel dilekleriniz icin cok tesekkürler, sevgiler 😍

   Sil
 6. Üzülerek ve bir solukta okudum Derya'cığım, o ilk aşkının yaptığı affedilir şey değil yazıklar olsun ona, karşına çıkan için de sen en güzelini söylemişsin arkadaşının mutluluğuna konmak istiyormuş ona da yazıklar olsun:( Bundan sonra yüzün gülsün canım. Tüm çektiklerini hayat unuttursun sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilk askim yillar sonra yeniden karsilasip evlendigim su an cok mutlu oldugum esim 😂😂😂. O bölümlere de sira gelecek. Ama dogrusu ben de o zamanlar az beddua etmedim. Cahillik iste hepimiz hatalar yapiyoruz hayatta 😍

   Sil
 7. Yemin ederim tüylerim diken diken oldu.Sabah sabah uyanamamıstım yazınla kendime geldim Derya abla.Sağolasın❤️😁Film gibi ya gerçekten.Hastagimide koyuyorum suraya hemen yine,yeni,yeniden ve gidiyorum🙋🏻‍♀️
  #Beyogluanılarıkitapolsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😂😂😂 cok alemsin. Kitap olacak kadar cok yazmadim belki ilerde 😊

   Sil
 8. Derya, okuduklarımızı sana imzalatmaya getirmeyi geçirdim kafamdan 😊 cidden kitap gibi hayatlar var.. (keyifle devamını bekliyorum.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Imza mi? Ben yazsam da cekinirim herhalde imza gününden filan 😊

   Sil
 9. Bundan sonra çok daha güzel,mutlu, huzurlu bir hayatınız olsun...

  YanıtlaSil
 10. Ben cesaretinizden dolayı sizi binlerce kez kutluyorum. Bazen düşünmek istemediklerimizi bile yazabilmek güç ister.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karar vermek kolay olmadi ama simdi iyi ki yazmisim diyorum 😊

   Sil
 11. Aşk hikayeleri hep güzeldir.Allah mutluluk daim etsin.

  YanıtlaSil
 12. Ya okurken dur yanlış bu ilişki dedim ve sonrasını okurken çok duygulandım bazen yaşayarak öğrenmek gerekiyor her şeyi çok doğru arkadaşının mutluluğuna göz koymuş o :((

  YanıtlaSil
 13. ayy ne güzelsin yaaaa aman geçmiş yaz yaz unuuut işteğğğğ :)

  YanıtlaSil
 14. Film gibi gerçekten Derya Hanım, bütün bunların üstesinden gelmişsiniz ne kadar güçlüsünüz maşallah... ayrıca çok da güzelsiniz..:)

  YanıtlaSil
 15. film gibi ama sonradan yorumlarda okuduğumu yani ilk aşkını bulmana çok sevindim Deryacım :)

  YanıtlaSil
 16. Hayatından bir kesiti içi boş olsa da kitap olarak yazanlar gördüm. Bence onlar yerine sen kitap yazmalısın . Bu yazdıklarını inşallah bir gün kitap olarak da görürüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kismet canim. Cok tesekkür ederim güzel düsüncelerin icin 😊

   Sil
 17. Ne kadar içten bir yazı olmuş, tüylerim diken diken oldu okurken devamını da merakla bekliyorum

  YanıtlaSil
 18. Allah bir ömür boyu mutluluk versin canım. Bunları kaleme almak da büyük cesaret ister. Cesaretinden dolayı kutlarım canım.

  YanıtlaSil
 19. Uzun aradan sonra beklediğim yazı... Çok değişik bir ilişki olmuş aslında, her iki tarafın da bile bile lades demesi. Ama, o dönemde yaşananlar, koşullar, duygular, psikoloji... Herşey herşey çok etkiliyor insanın davranışlarını...

  YanıtlaSil
 20. Hayat akarken karşımıza sundukları bazen acı bazen tatlı, geride kaldığında ise deneyim oluyor. Adına farklı inanışlar farklı isimler verilen güç bize yaşamı sunarken alt ve üst eşik değerleri ile sunuyor. Hayatın akışı bu iki eşik değeri arasında mekik dokuyor. Bazen de eşik değerlerini sınıyor ki, işte bu tahammül gücümüz ve direncimiz oluyor. Yaşarken değil de yıllar geçip de geriye bakıp anlatmak daha kolay oluyor. Gelecekte de geçmiş dair hep bir cümlen olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkür ederim bu güzel yorum icin.yasarken daha zor tabii gecip gittikten sonrasi ise safece anilar 😊

   Sil
 21. şimdiki eşinin o ilk aşk olduğunu biliyordum da böyle bir hikayesi olduğunu bilmiyordum sonraki bölümü sabırsızlıkla bekliyorum desem kırılır mısın , hemen geçsin kötü günlerin diye belki de çünkü sanal da olsa yakınlık kuruyoruz burada ve bir yakının canı yanınca senin de yanıyor , yazdıkların çok tesir etti , umuyorum bir ömür mutlu olursunuz ...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski