Disney in 100 Yıldönümü, Etkinlikler ve Kısa Hikayesi

 

Animasyon Filmlerinin Yaratıcısı Disney'in 100. yılı

Nesiller boyu çocuklar Mickey Mouse, Bambi, Tom ve Jerry ve diğer Disney kahramanları ile büyüdü. Unutulmaz Disney karakterleri hâlâ çocukların sevgilisi olmayı sürdürüyor. Bu yıl Disney Şirketi 100 yaşına giriyor; peki onu bu kadar başarılı kılan neydi?


İster Bambi' nin annesi öldüğündeki gözyaşları, ister Mickey Mouse, Goofy ve Donald Duck izlenirken atılan büyük kahkahalar, ister Frozen ile söylediğiniz ilk favori şarkı olsun: Neredeyse herkesin Disney karakterleriyle anıları vardır. Bu yıl, Walt Disney Company 100. yıldönümünü ve bununla birlikte tarihindeki birçok büyük ve küçük anı kutluyor. Disney "birçok şeyi inanılmaz erken bir zamanda doğru yaptı"

Mickey Mouse'un mucidi Walt Disney, henüz 20'li yaşlarının başındayken, 1923'te kardeşi Roy ile birlikte Disney Brother Karikatür Stüdyosu'nu kurdu. Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin temeli atıldı. Daha 1928 yılında Disney, ilk tam senkronize animasyon filmi “Steamboat Willie” ile dünya prömiyerini kutladı. 


Disney pek çok şeyi inanılmaz erken bir zamanda doğru yaptı. Bunun bir örneği, Grimm Kardeşler masalına dayanan,  ilk uzun metrajlı animasyon filmi "Pamuk Prenses" (1937)'dir. Öncü ve vizyoner olmanın meyvelerini de günümüzde hala var olarak aldıklarını görüyoruz.1923'te Walt Disney dünyaca ünlü film şirketini kurdu

Disney ayrıca bugün bile kullanılan birçok teknolojiyi ilk deneyen kuruluş. Örneğin, 1933 yapımı aynı adlı kısa filmde üç küçük domuza pembe yanaklarını veren üç renkli özel renkli Technicolor filmi. Veya Pinokyo'nun burnunun 1940'ta çok daha uzun görünmesini sağlayan, uzaysal olarak yoğunlaşan çok planlı kamera. Disney,  farklı yaşlardaki bir izleyici kitlesine hitap etmeye çalıştı.


Disney  ana akımı takip etti

Özellikle 1950'li yıllarda Disney kadın izleyici kitlesini de keşfetti. "Külkedisi" (1950) filmindeki romantik olay örgüsü sadece çocukları değil aynı zamanda anneleri de hedef alıyordu. Günümüzün perspektifinden bakıldığında, "aşırı idealleştirilmiş güzellik fikirleri ile daha pasif, kadın karakterlerin yakın bir kombinasyonunu" temsil eden ilk Disney prenseslerinin tipik bir karakterizasyonunu gösteriyor. Eskiden heyecan uyandıran oradaki kadın imajı artık daha fazla eleştirilmeye başlandı.


Los Angeleslı 91 yaşındaki Bob Gurr, yaratımlarıyla Walt Disney dünyasına hayat verdi. Tasarımcı, yaratımlarıyla bu yıl yüzüncü yılını kutlayan grubun efsanesi haline geliyor. (Görsel: Wikipedia)


Ancak Disney başka alanlarda da tartışılan klişeler kullanıyor. İster "Leydi ve Serseri" (1955) filmindeki ırkçı basmakalıp Siyam kedileri, ister "Küçük Deniz Kızı" (1989) filmindeki deniz cadısı Ursula gibi cinsel azınlıkların kötü kişiler olarak oldukça olumsuz tasviri yoluyla olsun. Bu klişeler firmanın oldukça büyük eleştiriler almasına da neden oluyor.


Çeşitlilik veya sosyal ilerleme söz konusu olduğunda Disney, sınırları test etmek ve yeni bir şeyler denemeye cesaret etmek yerine her zaman ana akımı takip etti.

Disney sosyal ve kültürel normlara dayanıyordu. Bununla birlikte, anlatı çoğunlukla Batılı bir bakış açısıyla anlatılsa da, daha fazla duyarlılığa doğru bir gelişme yaşandı.


Animasyon trend belirleyicisi Disney

Walt Disney'in 1966'daki erken ölümüne rağmen şirket ticari markası olan animasyonu korumayı başardı.


Disney'de çok erken dönemde geliştirilen tekniklerin ve süreçlerin çoğu bugün hala standart veya en azından biçimlendirici niteliktedir.

Artık standart teknikler olarak kabul edilen animasyonun temel ilkeleri, orijinal illüstratörlerden ikisine kadar uzanıyor. Disney filmleri, karakterlerin "fantastik yaratıklar olsalar bile" inandırıcı görünmesini sağlayan "son derece gerçekçi hareket animasyonu" ile karakterize edilir. Örneğin çizim stili, seyirciye "Dumbo" (1941) filmindeki fillerin sirkte birbirlerinin üzerine düştüklerinde ne kadar ağır olduklarına dair bir his veriyor.


Üç kıtada altı Disney tema parkı

Disney, 140 Oscar'ını yalnızca animasyon filmlerine değil, aynı zamanda "Mary Poppins" (1964) gibi canlı aksiyon filmlerine de borçludur. Marvel'ın süper kahramanları, "Karayip Korsanları" filmlerinden Kaptan Jack Sparrow ve "Yıldız Savaşları" serisinden küçük Yoda, uzun zamandır Disney ailesinin bir parçası.


Şirket aynı zamanda gerçek dünya ile fantezi dünyasını da çok erken bir zamanda birbirine bağladı. 1955 gibi erken bir tarihte, Anaheim'daki (ABD'nin Kaliforniya eyaleti) ilk Disneyland'da, daha önce yalnızca ekranda var olan şey somut hale geldi. Bugün Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da altı tema parkı var. New York Times bir zamanlar Disney evreninde güneşin asla batmadığını yazmıştı.Disney 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri ve Katılan Firmalar

Uluslararası Markalar, Disney'in 100. yılını Disney, Pixar, Star Wars, Marvel, 20th Century ve National Geographic etrafında eşsiz ürün işbirlikleriyle kutluyor.

LEGO Group, Coach ve birçok diğer firma, 2023 yılında Disney Tüketici Ürünleri Oyunlar ve Yayınlar tarafından sunulan yaratıcı ve oyunbaz ürün koleksiyonlarını piyasaya sürüyor.

The Walt Disney Company'nin 2023'teki 100. yıl dönümü vesilesiyle Disney Tüketici Ürünleri, Oyunlar ve Yayınlar alanları, Disney'in 100 Yıl Harikası'nı kutlamak için heyecan verici yeni koleksiyonlar ve deneyimler sunacak. 2023, nesiller boyunca Disney'in duygularını ve büyüsünü aktaran hikayelerin arkasındaki yaratıcıları ve Disney'i yüreklerine alan hayranları ve aileleri kutluyor. #ShareTheWonder ve #Disney100 altında herkes en sevdikleri anları diğerleriyle paylaşabilir.

Benzersiz dünya çapında lisans verenler listesi

LEGO Group ve Disney, yıl boyunca bu kutlamayı sürdürecek ve aileleri, 24 yıldır ilham kaynağı olan LEGO® Disney ile hikaye anlatmanın, hayal kurmanın ve yaratıcılığın büyüsünü paylaşmaya davet ediyor. LEGO® tuğlasının en üstün yaratıcı ortamıyla, iki uzun vadeli iş ortağı popüler Disney anılarını onurlandıracak, heyecan verici yeni Disney hikayelerinin büyüsünü yakalayacak ve sihirli yeni LEGO® Disney ürünleri ve deneyimleriyle arkadaşları, aileleri bir araya getirecek ve hayal kurmalarını, inşa etmelerini ve yaratmalarını sağlayacak.

Ayrıca, hayranlar 2023 yılı boyunca piyasaya sürülecek olan heyecan verici yeni işbirliklerini kutlayabilirler. Koleksiyonlar Coach gibi moda ve aksesuar markalarını, Adidas gibi ayakkabı markalarını, Pandora gibi ünlü takı üreticilerini ve Mattel, Hasbro ve Funko gibi oyuncak üreticilerini içerir. Disney100 ve Tavşan Yılı'na uygun olarak Disney Hazinesi'nden Oswald, Givenchy ile eğlenceli ve modern bir koleksiyonla pop kültürüne dahil olmuştur ve bu koleksiyon şimdi dünya genelinde mağazalarda ve givenchy.com'da bulunmaktadır. Diğer dünya çapında tanınmış lisans verenlerle yapılacak işbirlikleri, Disney100 kutlamaları sırasında duyurulacak.

shopDisney, Aralık ayında Micky Maus'un sembolik şapkasını içeren Disney100 Celebration Collection'ı piyasaya sürdü. Diğer koleksiyonlar yıl boyunca shopDisney'de çıkacak, bunlar arasında:

Disney100 Oswald Koleksiyonu, Walt Disney'in en eski yaratılarından biri olan Oswald the Lucky Rabbit'ı öne çıkarıyor. Disney100 The Eras Collection, şirketin tarihindeki erken dönemlerden, Walt Disney Studios'un ilk yıllarından Disneyland® Parkı'na kadar hayranların sevdiği dönemleri gösteriyor. Disney100 Decades Collection, şirketin popüler film klasiklerini kutluyor, bunlar arasında "Steamboat Willie" (1928), "Karlar Ülkesi" (1937), "Pinokyo" (1940) ve birçok diğer film bulunuyor. Harikayı Paylaşma

Hayranlar ve aileler, Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, 20th Century ve National Geographic ile paylaştıkları en güzel anılarını #ShareTheWonder ve #Disney100 altında paylaşarak bu kutlamalara katılabilirler. Bu katkılar, Disney ve hayranların birlikte yarattığı yüz yıllık sayısız anıyı onurlandırır. İster Micky Maus'a Disneyland Resort'ta ilk kez rastlama sihirli anı olsun, aileyle "Encanto" adlı Disney filmiyle film gecesi olsun, Star Wars veya Avengers'ın en sevilen oyuncaklarıyla oynamak olsun, herkes kendi sihirli Disney anılarını paylaşmaya davet ediliyor.

Ayrıca, hayranların favori hikayeleri ve karakterleri aylık temalı etkinliklerle tanıtılacaktır. Her şey bir fareyle başladığı için, aylık "Harika Olanlar" kutlamaları, Mickey ve Minnie Maus'a odaklanarak başlayacak. Tüm Ocak ayı boyunca, pop kültürünün ikonları özel işbirlikleriyle onurlandırılacak. Micky ve Minnie'ye ayrılan bir aylık kutlamalar, 27 Ocak 2023'te Disneyland Resort'taki Disney100 Celebration ve "Mickey & Minnie's Runaway Railway"in açılışıyla Anaheim, Kaliforniya'da zirveye ulaşacak.

Diğer "Harika Olanlar" konuları "Harika Oyun" kampanyası ve Disney'in "Harika Dostluk - Deneyimi" olacak, bu deneyim özellikle Z jenerasyonu ve genç yetişkinlere yönelik olarak tasarlanmış, tamamen çok duyulu bir deneyim sunacak. Mayıs ayında Londra'da açılan ziyaretçiler, "Alice Harikalar Diyarında", "Lilo & Stitch", "The Lion King" ve Mickey ve arkadaşlarının dünyalarına dalmak için dört odada farklı deneyimler ve kurulumlar yaşama fırsatı bulacak. Etkinlik, 2023 yılı boyunca Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İspanya'da gerçekleşecektir. Disney'in "Harika Dostluk - Deneyimi" bilet satışları yakında duyurulacaktır.

Dünya çapında Disney Yayıncılık

Disney hayranları, yıl boyunca bir dizi kitap yayınlanmasından memnuniyet duyacak, bunlar arasında Disney'in en sevilen masallarını, klasikleri ve modern hikayelerini içeren Disney 100 Yıl Harikası Hikaye Kitapları Koleksiyonu (Disney Press) ve The Story of Disney: 100 Yıl Harikası (Disney Editions) adlı Kupa Masası Kitap yer alıyor; bu, The Walt Disney Company'nin tarihini ve mirasını sunan muhteşem bir görsel kitaptır. Disney'in onaylanmış klasiği olan The Disney Book (DK), 100. yıl dönümü vesilesiyle yeni bir kapak tasarımıyla tekrar yayınlanacak.

Video Oyunlarıyla Harikalar

Tüm yıl boyunca Disney, popüler oyunlar için heyecan verici güncellemeler ve yeni içeriklerle 100. yıl dönemini kutlayacak. Disney Dreamlight Valley, Disney Mirrorverse ve birçok başka oyundan oyun içi aktivasyonlar, içerik güncellemeleri ve sosyal medya aktivasyonları gibi çeşitli yöntemlerle kutlama yapılacak. Popüler 3'e eşleme mobil oyunu Disney Emoji Blitz, yıl boyunca piyasaya sürülecek yeni sınırlı sayıdaki emojilerle kutlamalara başlıyor, bunlar arasında Platinum Micky de bulunuyor!

Disney Tüketici Ürünleri, Oyunlar ve Yayınlar Hakkında

Disney Consumer Products, Games and Publishing (CPGP), The Walt Disney Company'nin markalarının ve kavramlarının büyüklüğünü, oyuncaklardan tişörtlere, uygulamalardan kitaplara, video oyunlarına kadar 100'den fazla perakende kategorisinde dünya genelinde aileler ve hayranlara getirir. Disney Parks, Experiences and Products segmentinin bir parçası olan CPGP, dünya çapında en büyük lisans işini, çocuklar için en büyük yayıncılık markalarından birini, farklı platformlarda etkileşimli oyunlar için lider bir lisans vereni ve e-ticaret platformu shopDisney'i içerir.

Star Wars ve ilgili konular, Lucasfilm Ltd. ve/veya iştirakleri tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde tescilli markalar veya telif haklarıyla korunmaktadır. Telif hakkı ve TM Lucasfilm Ltd.şirketine aittir.

(Bilgiler Disney basın bülteninden derlenmiştir.)

Tüm bu etkinliklerin yanı sıra, başka firmaların da yıl boyunca çeşitli Disney ürünleri piyasaya sunacağı söyleniyor. Bunlar arasında Swarowski markası da var.

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Disneyland, o zaman için gerçekten harika bir fikirmiş.

    YanıtlaSil
  2. severiz tabiii :) pixar filmleri de ne temiz oluyorlar :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski