Münih' in Dünyaca Ünlü Oktoberfest' i Nasıl Başladı, Hikayesi Nedir?

 Oktoberfest'in tarihi


Oktoberfest(Ekim festivali), dünyanın en büyük ve popüler halk festivalidir ve her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ancak işin eğlenceli yönüne odaklanan ziyaretçilerden neredeyse hiç kimse her şeyin nasıl başladığını ve şu anki haliyle Oktoberfest'ten kimin sorumlu olduğunu bilmiyor. Münih' te düzenlenen bu ünlü festivalin hikayesini araştırdım ve yazdım.
İlk Oktoberfest: Kraliyet düğünü için at yarışı

 Oktoberfest'teki bira çadırlarında hiç değişmeyen bir kural var: Müşteri kraldır. Ancak o çadırlara girebilmek de, kalabilmek de yoğun ilgiden dolayı çok zor. Her yıl 6 milyona yakın ziyaretçi güvenlik ve sağlık görevlisi düzeni sağlıyor.

 Bavyera Ulusal Muhafızları'nın bir üyesi olan Andreas Michael Dall'Armi'nin aklına, Bavyera Prensi Naip Ludwig, daha sonra Kral Ludwig I ve Saxe-Hildburghausen Prensesi Therese'nin düğününü farklı bir şekilde kutlama fikri geldi: büyük bir at yarışı. Bankacı ve süvari binbaşı, teklifini Bavyera Kralı Max I Joseph'e sundu ve o da hemen bu fikri beğenip onayladı.


Düğün 12 Ekim 1810'da gerçekleşti ve 17 Ekim'de, daha sonra gelinin adını taşıyan Theresienwiese'de aynı at yarışıyla kutlamalar yapıldı. O zamanlar Oktoberfest'te bira çadırı ya da eğlence aracı olmasa da Oktoberfest'in doğuşu bu oldu. Andreas Michael Dall'Armi, 1824'te Oktoberfest'i "icat ettiği" için Münih şehrinin ilk altın vatandaş madalyasını aldı. Mezarı Eski Güney Mezarlığı'ndadır ve Neuhausen-Nymphenburg bölgesindeki bir caddeye onun adı verilmiştir.
1819: Oktoberfest en önemli etkinlik haline geldi

1810'daki düğün kutlamasından bir yıl sonra herkes hemfikirdi: Bu kutlamalar devam etmeliydi! Artık konu Kraliyet düğünü olmadığı için festivalin doğal olarak yeni bir organizatöre ihtiyacı vardı ve bu da “Bavyera Tarım Derneği” idi. Dernek için yeni başlatılan festival, kendi başarılarını ön plana çıkarmak için mükemmel bir fırsattı. O dönemde, bilindiği gibi, büyük bir tarihi olay gerçekleşti ve bu nedenle yeni kurulan Oktoberfest, Napolyon Savaşları nedeniyle ilk kez 1813'te iptal edilmek zorunda kaldı.


Savaştan sonra Oktoberfest, şehrin önde gelen isimlerinin bu etkinliği birinci öncelik haline getirdiği ve 1819 yılına kadar her yıl özel olarak finanse edilen bir etkinlik olarak düzenlendi. Oktoberfest'in ziyaretçi garantili olduğu ve sürekli bir gelir kaynağı olduğu, dolayısıyla her yıl kutlanması gerektiği üst çevrelerde de artık anlaşılmıştı.
19. yüzyılda Oktoberfest: Bavyera, kilometre taşları ve zor yıllar

1850'de yeniden kutlanacak bir şey vardı: Oktoberfest'in koruyucusu ve Bavyera'nın sembolik figürü Bavyera heykeli açıldı ve Onur Listesi'nin bir kısmı açıklandı. Bu vurguyu hemen sonraki zorlu yıllar izledi. Savaşlar ve kolera insanlara herşeyi unutturdu.


Dünyadaki en iyi bilinen şekliyle Oktoberfest'in ayrılmaz bir parçası olan günümüzün Wiesn kurumunun ortaya çıkması birkaç on yıl alacaktı: 1881'de ilk tavuk kızartma fabrikası açıldı ve artık geleneksel Wiesn tavuğu piyasaya sürüldü ve ziyaretçilere satıldı. Wiesn aslında çayıra çıkmak demekti. Büyük bir çayırlık alanda kutlandığı için bu isimle anılmaya başlandı.

19. yüzyılın sonlarında Oktoberfest, giderek bugün bildiğimiz festivale dönüştü. Bunu elektrik ışıklı tezgahlar ve atlıkarıncalar izledi, şovmenler geldi ve yoğun talep nedeniyle bira fabrikaları küçük bira tezgahları yerine müzik gruplarının olduğu büyük bira çadırları kurdu.
1980: Bir suikast girişimi Oktoberfest'i sarstı

Tarihi Oktoberfest'ten bugün bildiğimiz Oktoberfest'e kadar biraz zaman geçti anlayacağınız. 1910 yılında Oktoberfest'in 100. yıl dönümü için, 12.000 koltuklu o zamanın en büyük festival çadırı olan Pschorr-Bräurosl'da 12.000 hektolitre bira servisi yapıldı. Oktoberfest'e her yıl yeni ve giderek daha heyecan verici kişiler geldi.


20. yüzyılın ilk yarısında Oktoberfest, iki dünya savaşı ve ekonomik kriz nedeniyle birkaç kez iptal edildi veya daha küçük bir sonbahar festivali olarak gerçekleştirilmek zorunda kaldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra at yarışı yalnızca 1960 ve 2010 yıl dönümlerinde düzenlendi.
1950'de Münih belediye başkanı Thomas Wimmer, Schottenhamel'deki ilk bira fıçısını çekiçle vurarak açtı. O zamandan beri Oktoberfest'in belediye başkanı tarafından her yıl uygulanan bir gelenek haline geldi. Ünlü “O'zapft is” sözü de bir klasik oldu.


26 Eylül 1980'de Oktoberfest'in ana girişinde patlayan bomba 13 kişinin ölümüne, 200'den fazla ziyaretçinin yaralanmasına yol açtı. Kurbanlar arasında suikastçı Gundolf Köhler'in de bulunduğu Oktoberfest saldırısı, Alman tarihinin en kötü saldırılarından biri olarak kabul ediliyor. Olayla ilgili soruşturma 2014'te yeniden başlatıldı.

Salzburg Sanat Festivali' nin Hikayesi ve En Önemli Detaylar

Bugün Oktoberfest dünyanın en büyük halk festivalidir ve her yıl yaklaşık altı milyon ziyaretçi çekmektedir. İster tüketilen litre bira miktarı, ister tüketilen tavuk miktarı olsun, her yıl yeni rekorlar kırılıyor. Dünyanın en büyük halk festivalini aileler için daha da çekici hale getirmek amacıyla 2005 yılında “sessiz Oktoberfest” düzenlendi. O zamandan bu yana, festival ev sahiplerinin yalnızca akşam 6'dan itibaren parti müziği çalmaları ve ondan önce Bavyera nefesli müziğine sadık kalmaları gerekiyor.


 2010 yılında 200. yıl dönümü nedeniyle, “normal” Oktoberfest'e ek olarak, Theresienwiese'nin güney kesiminde bu festivalin tarihini anmak amacıyla tarihi bir Oktoberfest düzenlendi. Aile dostu bir programın yanı sıra çok fazla kültür  ve her şeyi başlatan at yarışı da yer almıştı. 

Bira Avrupa' da ve özellikle de Bayern' de büyük bir önem taşıyor ve halkın çoğu içiyor. Öyle ki, alkollü üçkiler kategorisinde değil, temel gıda maddesi kategorisinde yer alıyor. 

Yıllardan beri Avusturya' da da düzenlense de, ilk ve en büyük Oktoberfest hala Münih' te düzenlenen festival ve bölgeye de büyük bir turistik gelir sağlıyor.

Kaynak: https://www.oktoberfest.de/magazin/tradition/die-geschichte-des-oktoberfests

Görseller:https://www.oktoberfest.de/informationen/die-oeffnungszeiten-des-oktoberfests

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. bunu bir gün canlı görmek isterim tabiiii :)

    YanıtlaSil
  2. Canlı canlı gidip görmek, oralarda fotoğraf çekmek isterdim. Bakalım....

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski