Bu Yıl İzlediğimiz 3 Opera

 

Asmik Grigorian
Görsel:kurier.at

Her yıl eşimle birkaç opera izlemeye çalışıyoruz. Tabii hepsine bilet alıp gitmek kolay olmuyor, özellikle de farklı şehirlerde olunca. Ama şansımıza Avusturya' nın kültür kanalında pek çok yeni sergilenen eseri izlemek mümkün oluyor. 

Bahar aylarında Viyana' ya sevdiğimiz bir Yunanlı sanatçı olan George Dallaras' ın konserine gitmiştik onu yazmayı unuttuğumu farkettim:) Gerçekten eşsiz bir konser oldu, çocuklar da çok sevdi. Sanatçı daha önce İstanbul ve İzmir' e de gelmişti.

Machbeth

Asmik Grigorian ve Vladislav Sulimsky
Görsel: vol.at


Bu yıl izlediğimiz operalara gelince, Salzburg Festivali kapsamında Asmik Grigorian ve Vladislav Sulimsky' nin başrollerde oynadığı Machbeth operasını izledik. Malum yıllardır Salzburg ve Viyana' da Anna Netrebko hep büyük rolleri kapıyordu ama Rusya Ukrayna savaşından sonra adı spekülasyonlara karışınca yerini Asmik Grigorian aldı. Geçtiğimiz yıl da Madam Butterfly' da izlediğimiz Asmik Grigorian' ı doğrusu ben daha içten ve başarılı buluyorum. İlk yıllarında Netrebko çok başarılı olsa da kısa süre sonra şımardı ve diva havalarına girdi. 

Görsel: swr.de


Machbeth' in farklı bir uyarlaması olmuş bu yıl. İlginç ama bir o kadar da sarsıcı sahneler vardı. Tabii konu da şiddet dolu olunca bu normal. Genelde sahneleri ve oyuncuları başarılı buldum. Oldukça uzun olmasına rağmen sıkılmadan izledik. Online izleme fırsatını bulursanız Asmik Grigorian'ı mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle Madam Butterfly ve Lady Machbeth rollerinde kendini aşmış.

Hansel ve Gretel

Görsel:orf.at


Hansel ve Gretel Grimm kardeşlerin ünlü hikayesi. Bu operayı da kızımız Karya ile izledik. Masal kitabından bildiği hikayenin opera versiyonunu keyifle izledi. Başrollerde Daniela Sindram (Hänsel) ve Ileana Tonca (Gretel)'nın oynadığı opera 2015'e ait eski bir çekimdi ama yine de severek izledik.

Carmen

Görsel:opera-online.com.de


Carmen Operası bu yaz bize çok yakın olan Graz saat kulesindeydi ama ne yazık ki bilet aramakta geciktik :( Neyse ki televizyonda izleyebildik. Elina Garanca ve Ramon Vargas çok başarılıydı. İlk anda sarışın bir Carmen beni hayal kırıklığına uğratsa da doğrusu Eline Garanca rolünü çok içten oynadı.

Graz Kasematten


Carmen'in konusunu bilmeyen yoktur. Güzel çingene Carmen ve aşık olduğu subay arasında geçen olaylı aşk hikayesi ve o sırada geçen maceralı olaylar. Graz Kasematten sahnesi çok küçük olmasına rağmen hem orkestra hem de sanatçılar sahneye sığabildi ve her noktayı çok iyi değerlendirdiler. Hatta bazı sahnelerde izleyicilerin arasına karıştılar.

Hepsi de klasikleşmiş bu eserleri televizyon ekranlarından dahi olsa izleyebildiğim için mutluyum. Artık evin konforunda hem de hiç para ödemeden bir şeyler izlemeye de alıştık sanırım:)

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. klasikleri izlemişsiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet deep, ancak Machbeth' in yorumu oldukça farklıydı ☺️

   Sil
 2. Merhabalar.
  Opera izlemeye zaman ayırabildiğiniz için ne mutlu size!
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey insanlar televizyonda saatlerce magazin programı veya dizi izliyor. Biz de evde izliyoruz zaten. Ancak zamanımızı boş programlar yerine kültür sanat ve belgesellere ayırıyoruz. Sevgiler ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski