Hayalsiz Gençlik Olur Mu?


 

Dün Sayın Kemal Kılıçdaroğlu' nun katıldığı Babala Tv' deki yayını izledim. Doğrusu o kadar saat her soruya takılmadan ve nezaketini zerre kadar bozmadan cevap vermesini takdir ettim. Katılanlardan bazıları soruları karşıt görüşten olmasına rağmen çok saygılı iken, bazılarını oldukça saygısız ve saldırgan buldum. Bir insanın kendinden yaşça büyük bir insana sırf o insan politikacı diye saygısız davranma hakkı var mıdır? Ama balık baştan kokar. Ne yazık ki bu tutum körükleniyor. Ben hep blog yazılarımda bu saygı işinden bahsediyor ve bazı tutumlardan şikayetçi oluyorum ama bu seçim döneminde bunun nedenini çok iyi anladım. Ülkeyi yönetenlerin sürekli kendilerinden farklı düşüncede olanlara hakaret ettiğini gören gençler ne yapsın? Bunu normal sanıyorlar.

Benim aslında programın siyasi amacından çok başka bir detay dikkatimi çekti. Zaten bu yazıyı yazmamın nedeni de o yoksa blogda siyaset yapmayı sevmiyorum. 

Programa katılanlar gencecik, pırıl pırıl çocuklar. Bunların hiç mi başka hayalleri yok? Sanki bir yerden sorular ellerine tutuşturulmuş gibi togg, iha, siha, deprem konutu... Tamam bunlar da sorulacak tabii yaşadıkları ülkenin gerçekleri ve ilgilenmeleri güzel de, bu gençlerin hiç mi dünyadaki akranlarına benzer hayalleri yok? Ne bileyim biz sinemaya, konsere, tiyatroya gidemiyoruz, yılda bir kez olsun tatile çıkamıyoruz, istediğimiz kıyafetleri alamıyoruz gibi şikayetleri olan hiç yoktu. Veya oraya katılan kesimin mi tuzu bu kadar kuru, gençliğin gerektirdiği herşeyi yapıyorlar da bir tek sordukları bu konularda kaygıları var?

Ha bir de mesela yurt sorunu, eğitim filan gibi konular hemen hiç yoktu ki bunlar gençliği ilgilendiren konular.  

Gençlik insanın en güzel zamanı, başında kavak yellerinin esmesi gereken dünyayı toz pembe gördüğü zaman. Hayalsız gençlik olur mu? Olursa da hayali silah v.s mi olur? Bu gençlerin hayalleri ellerinden mi alındı yoksa bu kara gündemler yüzünden? Benimki sadece bir merak 👀. Ayrıca bir anne ve eğitimci olarak gençlerin bu ağır sorunların yükünü taşıması beni çok üzdü. 

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Tespitiniz çok doğru. Memleketi ortadan ikiye bölemeye çalışıyorlar biz ve onlar diyerek. Karşıdakiler her zaman kötü bizden taraftakiler her zaman iyi ve doğru diyorlar. Bunun sonucunda gençler de dönüşüp kendi görüşlerini söylemez hale geliyorla.r

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanki ezberlemiş soruları soruyorlar içten bulmadım açıkçası. Keşke gençleri ilgilendiren gerçek sorunlar konuşulup çözüm üretilse.

   Sil
 2. Gençlik diye bir şey kalmadı neredeyse, tüm gençler hatta çocuklar siyaset ve ekonomi konuşur oldu,herkes yaşlı gibi:( Mutsuz , gülmeyen ,saygısız bir toplum olduk çıktık yirmi yılda. Çok üzülüyorum, sadece bir oyumuz var o kadar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok üzülüyorum. Çok varlıklı olmayan, kirada oturan orta gelirli bir ailede büyüdüm. Herşeyimiz yoktu ama mutluyduk bir şekilde. Bir saygı ve ahlak anlayışımız vardı.

   Sil
  2. Sevdiğim bir yazarla tanışmak beni silah sanayisinden daha çok ilgilendiriyordu 🤷

   Sil
 3. Ne çocukların ne de bizim hayal kuracak halimiz kalmadı bu ülkede. cidden berbat günler yaşıyoruz. Deniz mesela üniversite sınavına girecek. Geçen seçimlerden sonra çöktü. Derleri gayet iyi ama gideceği üniversitelerin kalitesizliği onu çok düşündürüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gençlerin işi çok zor gerçekten de 😔

   Sil
 4. Ahhh öyle doğru yazmışsınız ki. Sorular hep bir kısır döngü. Yani nasıl hayatlar yaşıyorlar merak ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya oraya gelenlerin herşeyleri var da bunları dert edinmişler, ya da ezberleyip gelmişler.

   Sil
 5. hayal artık hep yurtdışına gitmek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısın ama vize de vermiyorlarmış bu ara.

   Sil
Daha yeni Daha eski