Evde Yemek Hazırlarken Ölçüleri Doğru Kullanmanın Pratik Yolu


 

Herkese merhaba! Bugün farklı ama önemli bir konudan biraz bahsetmek istiyorum. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme. Artık herkes sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemenin bizi daha fit yaptığını, birçok hastalıktan koruduğunu ve hatta mental sağlığımızı bile etkilediğini biliyor olmalı. Günümüzün yoğun yaşamı içinde bunu gerçekleştirmek çok kolay olmayabilir ama elimizden geldiğince buna dikkat etmek, hem kendimize hem ailemize iyi gelecektir.

Sağlıklı Yemekler İçin Evde Yemek Hazırlayın

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı çocuklu bir anne olarak bana göre evde yemek pişirmek. Çocuklara da ufak tefek tarifler öğretmeye çalışıyorum. Büyük oğlum taşındığı ilk zamanlar fast food çılgınlığı yaşadıysa da artık kendi hazırlıyor yemeklerini. Tabii bu hem kilosuna, hem de sağlığına yansıdı. Evde yemeği kendimiz hazırladığımız zaman kullanacağımız malzemeden hazırlanış şekline kadar biz karar verdiğimiz için ne yaptığımızı biliyoruz. Dışarıda yenilen yemeklerde ise hangi malzeme kullanılmış, hazırlanırken sağlık ve hijyen kurallarına ne kadar uyulmuş bilemiyoruz. Yoğun çalışıyorum hazırlayamam diyenlerdenseniz size ön hazırlık yapmanızı önerebilirim. Dışarıda çalıştığım zamanlarda biraz daha fazla miktarda yemek pişirip bunu porsiyonlara bölüp dondururdum. Böylece işten dönünce işim çok kolay olurdu. Ayrıca işyerine de sağlıksız ve yağlı yemekler geldiği için yanıma salata veya sandviç gibi yemeğimi götürürdüm.

Online Hesaplama Araçları

Tabii evde yemek hazırlarken faydalandığımız tariflerde kaşık, bardak gibi çeşitli ölçüler oluyor. Zaman zaman bu ölçüler kafa karıştırabiliyor. Bu konuda sizlere faydalı olacak bir sayfa tavsiye etmek istiyorum. Culinary schools sayfasında her ölçüyü doğru şekilde hesaplama araçları bulabilirsiniz. Örneğin bir tatlı kaşığı kaç ml, bunu hesaplayabilir ve tarifi daha doğru bir şekilde uygulayabilirsiniz.Görsellerde gördüğünüz gibi dönüştürmek istediğiniz neyse onu kutucuğa yazıp işi otomatik hesaplayıcılara bırakıyorsunuz. Kullanımı son derece basit. 
Bunun dışında sayfada çeşitli vücut kitle indeksi hesaplama, yağ oranı hesaplama gibi çeşitli fitness hesaplayıcıları da var. Bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Görseldeki gibi çok detaylı hesaplayıcılarla istediğiniz verileri hesaplayabilirsiniz.

Online OyunlarCulinary schools' un faydaları bununla da bitmiyor. Siz yemek malzemelerini hesaplayıp, fitness ölçülerinizi bulurken çocuklar da sayfadaki eğlenceli oyunlarla keyifli dakikalar geçirebilir.
Sizler için "Where my Ice Cream" oyununu denedik. Oynaması son derece basit olan bu oyun, oldukça da eğlenceli. Burada, buzlu bir ortamda bir dondurma külahına ulaşmaya çalışan bir penguen olarak oynuyorsunuz. Bu başka bir piksel tarzı oyun ve grafikleri, özellikle de küçük penguenin görünüşü çok sevimli! Farklı seviyelerde oynanan oyunda  her zaman dondurmaya ulaşmanın akıllıca bir yolunu düşünmeniz gerekir. Bu oyunun özel yanı, ekranın sağına veya soluna doğru yürüyebilmeniz ve diğer ucundan çıkmanızdır! Aynı şey çukurlardan düşmek için de geçerli. Aşağı düşüyorsunuz ve ekranın üst kısmından geri geliyorsunuz. Bu, birçok zorlu seviyeye ulaşmayı sağlıyor ve ayrıca oyuna hoş bir çekicilik katıyor. Toplamda 20 seviye var ve oynamaya biraz zaman ayırırsanız, kesinlikle oldukça hızlı bir şekilde bitireceksiniz. Eğlenceli küçük bir oyun ve boş zamanlarında oynamak için ideal. Ben ve çocuklar kesinlikle tavsiye ederiz!

Neler pişirelim diye düşünenler Deli Kızın Mutfağı ' ndaki tariflere göz atabilir:)
8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Az yediğim zamanlar daha rahat hissediyorum. Zaten insan alışıyor bir süre sonra. Çok yiyenler azar azar azaltıp başlayabilir buna. Genelde insanlar hep evde yer, gençler daha çok dışarıda yemeye meyilli. Bu da arkadaş çevresinden kaynaklı sanırım. Canım değişik bir şeyler çekerse ya da uzun süre dışarıda kalacaksam mecburen dışarıdan yerim. Tutumlu biriyimdir, israf olarak geliyor bana dışarıda yemek. Güzel paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de eşimle yıllardır günde 2 öğün yeriz. Özel bir durum olmadıkça da evde yeriz hergün taze pişiriyorum zaten ☺️

   Sil
 2. Life can be a lot easier and healthy when following the concepts you kindly described.

  YanıtlaSil
 3. oooo saol ya bilmiyodum, hep el göz kararı, iyimiş lazım olur. mutfak pekuu :)

  YanıtlaSil
 4. Yemek konusunda çok beceriksiz olduğum için göz kararı olayı bende işe yaramıyor. Mutlaka tarife göre, ölçerek yapmam lazım. Çok uygun bir fiyata hassas tartı almıştık. O çok işimize yaradı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı tarifler kafa karıştırabiliyor. Ben genelde göz kararı yaparım 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski