Avrupa'da Yaşıyorsan Zenginsin???

 


Bugün twitter' da Türkiye'den Avrupa'ya gelen Türkçe kitapların ücretlerinin yüksekliğinden yakından bir mesaj atmıştım. Örneğin en çok satılan Avrupa' lı yazarın kitabı Avusturya'da 20-30€ arası bir fiyatken Türkçe kitap 50€ ve üzeri. Bir de posta ücretini eklersen bir kitap neredeyse 60€ ya geliyor. Okumak istediğim birçok kitap varken bu nedenle almaktan vazgeçiyorum.

Türkiye'den bir liste yapıp gelen misafirlere sipariş ediyorum. Tabii beklemek durumunda kalıyorum ama olsun. 

Mesajımı okuyan birisi hemen saldırıya geçti. Efendim Avrupa'nın 50 eurosu Türkiye'nin 50 tl si gibiymiş boşuna yakınmayalımmış. Telefonu eline alan mantıklı mantıksız konuşuyor. E kardeşim euro kazanıyorsan tl harcamıyorsun ki, euro ile harcama yapıyorsun. Bunun Türkiye'ye oranını da hesaplar mısın? O senin dediğin ucuz olan euro kazanıp Türkiye' ye gidip harcamak ucuza gelir bunu kabul ediyorum. Örnek bir hesap yapayım. Diyelim ki burada 2000€ para giriyor eve. Evin varsa iyi. Kira ödüyorsan bir ailenin oturacağı yere 500-1500 arası kiralar ödeniyor. Ortalama 700 kira diyelim. Aylık 70-80civarı elektrik 100-200 arası su, telefonlar sigortalar, çocukların okuldaki masrafları harçlıkları, üst başları bunlar hep euro ile ödeniyor akıllı kardeşim. Markette yemek içmek de euro ile bilgin olsun diye söylüyorum. Örneğin biz haftalık 100 euro civarı market alışverişine veriyoruz 4 kişilik bir aile olarak. Bu yaptıklarım kabaca hesaplar tek tek oturup her harcamayı katmadım.

 Dolayısı ile bir kitap ücretinin 50€ ve üzeri olması pahalı oluyor. Aile bütçesinden bunu ayırmak her zaman mümkün olmuyor. Eve giren para evde kalmıyor ve yine euro olarak çıkıyor.

Ben bu eleştiriyi çok kitap okuyan biri olarak yaptım. Yakınmak veya kimseye aylık bütçem konusunda dert yanmak niyetim olamaz. Örneğin burada da çok okuduğumuz için kütüphane kartlarımız var. Çünkü her ay birkaç kitap alamıyoruz. Siyasi anlamda bir paylaşım da değildi benimki. Kendi hesabımda kendimce yaptığım bir durum değerlendirmesi. Burada yaşayıp Türkiye'ye gidip herşey toz pembe röportajları verenlerden de değilim. Oy da kullanmıyorum buranın vatandaşı olduğum için. Herhalde insanların sinirleri fazlasıyla bozulmuş ki saldıracak yer arıyor.

Nedense Avrupalı isen zenginsin diye otomatik bir algı oluşmuş. Bu sadece bazı durumlar için geçerli. Avrupa'da emekli olup 1000-1500€ maaş alırsan orta halli yaşarsın. Bu maaşı alıp Türkiye'ye yerleşirsen zengin gibi yaşarsın. Ne yazık ki sosyal medyada artık olabildiğince az paylaşım yapmak istiyorum insanların bu düşüncesizce saldırganlığı yüzünden. 

Avrupa'da, hadi Avusturya için konuşayım daha iyi bildiğim yer. Burada yaşayan yabancılar Türkler olsun, Arnavutlar, Bosnalılar olsun fabrikalarda, inşaat sektöründe filan çalışıyor. Çok düşük bir yüzde yüksek okul okuyup iyi bir mevkiye geliyor. Evet şu anda Türkiye'ye göre daha rahat yaşanıyor genel toplumsal durum nedeni ile ancak bu işlerde çalışanlar en az kazanan kesim. Dolayısıyla bu kesimin parası ancak Türkiye'de harcarsa kıymetli. 

Neyse Bayram günü tadınızı bozmayayım herkese tekrar mutlu, huzurlu bayramlar dilerim. 

18 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Doğru söylüyorsunuz, birim bazında düşününce de €50 pahalı, çok kitap okuyanlar için özellikle. Ama ben Türkiye’de yaşayan biri olarak bizim insanımızın bıkmışlığını da anlıyorum. Her gün dalga geçermişçesine yapılan “Burası cennet vatan, kurulu düzenimiz olmasa hemen geleceğiz.” muhabbetlerini o kadar çok duyuyoruz ki sizin gibi bu konuda hiçbir kötü niyeti olmayan gurbetçilerimize bile çatıldığı çok oluyor. Herkeste bir gına gelmişlik var ama dediğim gibi siz de haklısınız :(

  İyi bayramlar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii o tip insanlara kızılmasını çok iyi anlıyorum. Ben de yaptıklarına kızıyorum okudukça. Ancak herhalde insanlar artık o kadar dolu ki anlamadan herkese saldıracak durumda. Orada olanlara üzülüyoruz uzakta da olsak. Ancak yurtdışı ile daha çok iş yapmak isteyenlerin de kazıklayalım mantığında değil de daha makul olmalarını diliyorum.

   Sil
 2. Burda da kitap fiyatları farklı değil en ucuz kitap 50 TL bandında yeni çıkanlarda bugün baktım 80-90 TL bandını gören var

  YanıtlaSil
 3. Kitap fiyatları maalesef çok pahalı.Sizin durum ise mevcut durumu yanlış kıyaslama hali. İnsanlar anlamadan saldıracak yer arıyor gibiler. Yine de ağız tadımızın bozulmayacağı bir bayram diliyorum...

  YanıtlaSil
 4. ayda 2000 euro mu, çok az bu, ayda 5000 euro olmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deepcim burada asgari ücret 1350euro. 2bin iyi maaş sayılıyor. 5bin alman için bir şirkette iyi bir mevkiin olması lazım 😊

   Sil
 5. yani şimdi bir aile diyelim 4 kişi, anne baba iki çocuk, diyelim sadece adam çalışıyor, ayda 2000 euro alıyor, geçinemezler yaa, hadi bari 3500 euro filan alsa tamam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğunlukla iki kişi çalışıyor ama sadece o kadar para giren evler var. Sosyal yaşam sağlık filan daha düzenli olduğu için geçiniyor işte insanlar.

   Sil
 6. Merhabalar.
  Avrupa'da yaşayanlar her zaman zenginlerdi, şimdi daha da zengin oldular. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey 20yıldır Avusturya'da yaşıyorum herhalde nasıl yaşadığımızı iyi bilecek durumdayım. Siz hep Avrupa'da yaşayıp türkiyede rahat harcayanları kastediyorsunuz. Ben ise bu yazımda Avrupa'da yaşayıp yaşadığı yerde harcayandan bahsediyorum. Yukarıda da detaylıca yazdım hesap ortada. Sizi kırmak istemiyorum ancak bilip bilmeden bana ahkam kesilince de çok sinirleniyorum. Benim eşim fabrikada çalışıyor ben de yarı zamanlı çeviri ve makale yazıyorum. Ne yazık ki burada yaşayan Türklerin çoğunlugu da işçi olarak çalışan insanlar. Lütfen Türkiyeye gelip hava atanlarla veya iktidarı savunanlarla herkesi bir tutmayın. Saygılar.

   Sil
 7. Tam karşıma bir kitapevi açıldı diye sevinmiştim. lakin kitaplar özellikle yeni kitaplar 60-70 Tl /belki de 100 olmuştur epeydir gitmiyorum/.Gelirimizie göre çok pahalı. Ancak klasikler, eski kitaplar ucuz. Maalesef insanlarımız çatma bana çatarım sana havasındalar. Dışardan anlaşıldığını sanmıyorum , orta sınıf diye bir şey kalmadı. Ya yoksul ya çok zengin. Paranın diğer ülke paralarına göre değerinin düşmesi ve neredeyse fiyatların yabancılara göre ayarlanıyor olması insanları çileden çıkartıyor. Burası oralarla asla kıyaslanamaz. insanlar artık sadece yemek alabilecek kadar kazanıyor. Sonumuz iyi değil gibi, ne yazık ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimki kesinlikle ülke kıyaslaması değil yanlış anlaşılmak istemem. Maalesef uzaktan da olsa ülkenin ekonomik durumunun kötülüğü farkediliyor. Bizim de Türkiye'de akraba ve arkadaşlarımız var. Benim kitap olarak bahsettiğim Avrupa'ya satış amaçlı çalışan siteler. Euro ile satıyorlar ve buradaki kitap ücretlerinin neredeyse iki katı. Hani Türkiye'de 50tl olur burada 100tl satar yine anlarım. Biz ona bile razıyız.

   Sil
 8. Ya sen bakma onların lafına. Yazar yazar dururlar.

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar Derya Hanım.
  Evet, ben Avrupa'da kazanıp, Türkiye'de harcayanları kastederek onların zenginliğinden bahsetmiştim. Oysa Avrupa'da çalışıp, Avrupa'da yaşayanlar için aynı şeyi söylemek doğru değildi. Özür dilerim. Ben de 1971-1975 yılları arasında Almanya'da işçi olarak çalışmıştım.

  YanıtlaSil
 10. Deryacım artık herkesin ruh hali bozuldu, düzgün düşünemiyoruz bile. Şu bir senede hele öyle tepe taklak devrildi ki her şey. Allah herkesin yardımcısı olsun.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski