İbrahim Sünney-Türkçe Rap İçinde Orijinal Bir Müzisyen


 

İBRAHİM SÜNNEY

TÜRKÇE RAP İÇİNDE ORİJİNAL BİR MÜZİSYEN

 

Rap müzik hakkında birden fazla hikaye anlatılır; nasıl doğduğu, nasıl kitleleri etkisi altına aldığı hakkında bir çok söylem vardır. Tüm bu söylemlerin ortak paydası ise aynıdır; hip hop evreninde rap şarkılar isyandır. İsyan etmek, insan doğasında vardır, hepimizin aslında sistematik olarak yaşadığı haksızlıklara, ön yargılara, adaletsizliklere... karşı en doğal ve basit tanımıyla hayır diyebilmemizdir. İşte rap şarkılar kendilerine en basit hali ile bu şekilde bir vücut yarattılar ve kendi kültürünü oluşturup tarih yazdılar. Eğlenceli şarkılarında, aşk hikayelerinde bile bu ruh var rap şarkıların; asi ruh.

Rap, batıda doğmuş, yön ayırt etmeyen bir müzik türü doğal, samimi ve gerçekçi olmasıyla tüm düyada hızla tanınmış hip hop evreninden bir anlatım sanatı. Rap sanatçıları modern zaman şairi, rap şarkılar ise kendi adında bir edebi tür. Ülkemizde kitlelerin ilk tanışması 95 yılında Cartel ile oldu ama sonrası bir yer altı hikayesine dönüştü. 2000’li yılların ilk yarısında ise Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat gibi isimler bu yer altı zenginliğini, toprağı adeta eşeleyerek gün yüzüne çıkardı; Türkçe Rap. Son yıllarda ise inanılmaz bir patlama yaptı, çok kaliteli isimler ve rap şarkılar ortaya çıktı; Türkçe Rap her yerde.

Bugün geldiğimiz noktada her popüler olan şey gibi Türkçe Rap içinde de çeşitli yozlaşmalar olduğu gözlemleniyor; benzer tonlar, rap müziği inkar edercesine anlamsızlaşan sözler, ülkemize has arabeskleşen hikayeler, ilgi çekme hevesindeki aynı sesler, popülerlik gözeten fanteziler... Hal böyle olunca Türkçe rap şarkılar içinde de bir çok şarkı, ayağa düşme olarak nitelenmeye başlandı, tabi olarak Türkçe Rap içinde hala kendi sanatını koruyan, devam ettiren isimler buna dahil değil.

Tüm bu hikayenin içinde aslında Türkçe Rap türünde şarkılarıyla, kendi sanatının özgünlüğünde, orijinal olan birinden bahsetmek istiyorum; İbrahim Sünney. Kendi Türkçe Rap şarkılarını, bağımsız olarak evinde kurduğu stüdyosunda üreten ve yayınlayan başıbozuk bir modern zaman şairi/rapper’ı. Türkçe rap yapan müzisyenlere rapper (rapçi) deniyor ve bu insanlar kelimeler ile dans ederek hikayeleri kendi dillerinde anlatıyorlar, tıpkı şairler gibi. İşte İbrahim Sünney tam olarak bunu çok iyi yapan bir dahi. Sözlerini dinlerken ok gibi saplanıyor kulağınıza, cümlelerin anlamlarını düşünüp, derinleşirken buluyorsunuz kendinizi. Türkçe Rap içerisinde, kendi halinde popüler olma kaygısı olmadan şarkılarını yayınlayıveriyor. Eğer keşfederseniz bir bakmışsınız sürekli dinlemeye başlamışsınız. Çünkü bugün yapılan rap müzik içerisinde oldukça farklı ve orijinal bir rapper. Muhteşem bir anlatımı, anlamı düşündükçe derinleri keşfettiren sözleri, farklı olduğunu gösteren orijinal bir müzik altyapısı var ve gayet güzel, doğal bir sesi var, sizi alıp götürüyor. Nakaratları dilinize dolanıveriyor. Spotify ve Youtube’da tüm şarkılarının her şeyini kendisinin yaptığını öğreniyorsunuz. Merak ediyorsunuz bu adam ne yaşadı da bu şarkıları yapabiliyor? Nasıl yazıyor? Nasıl besteliyor? Bir kaç kaynaktan okuduğum kısıtlı bilgiye göre kendisinin, az kişinin bildiği direkt soranlara anlatmadığı oldukça farklı bir hikayesi var ama şarkılarında kendiniz hayal edip, kendi tasvirinizi ortaya çıkarabiliyorsunuz. Yıllardır rap müzik ile uğraştığını, müziğin mutfağından geldiğini, gitar çaldığını öğrendim ancak şarkılarını yayınlamaya geçen yıl başlamış, iyi ki de başlamış. Eğer Türkçe rap şarkılar tercihiniz değilse bile İbrahim Sünney’i dinlemenizi tavsiye ederim, rap müziği seveceğinizi, en azından bu sanatından zevk alacağınızı düşünüyorum. Çok farklı, çok keyifli ve insana dokunan bir rapper. Beyni farklı çalışanlardan, oldukça zeki bir adam. Şarkıları çok orijinal. Bunca yozlaşmanın ortasında, İbrahim Sünney çöl ortasında bir Türkçe Rap denizi ve bence keşfedilmeli, dinlenmeli. Böyle müzisyenler var olmalı, popülerlik kaygısı taşımadan sanatını icra eden her değer kendi kalitesi ile yaşayabilmeli. Spotify’da veya Youtube’da hakkında kısmına bir göz atın derim. Takip edilmesi gereken bir Türkçe rap sanatçısı.

İbrahim Sünney Türkçe rap şarkıları ile bence şimdiden kendi yerini edindi, kendi adı ile anılması gereken, orijinal bir sanatçı. Kendisinin sayfasında yazdığı gibi “bağımsız müzik özgürdür” ve bence bağımsız müzisyenler değerlidir, o değeri görmelidir.

 

Youtube  https://www.youtube.com/channel/UC5Iww1LKNDZiUWXWCCnyP8A

Spotify https://open.spotify.com/artist/6CWgpUXJnn3TcvYcEetMsx

Instagram https://www.instagram.com/isusocial/

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

We Will Rock You

Save The Last Dance For Me

Imagine- John Lennon

Mutlu Bir Duyuru-Oğlumun Prodüksiyonu


2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski