Blackout Nedir? Blackout Durumunda Ne Yapılmalı?

 


 

Blackout Karanlığı Hayatımızı Nasıl Etkileyebilir?
Son zamanlarda sürekli bir Blackout'tan söz ediliyor Avusturya'da. Blackout olacak mı, olursa ne yaparız ne önlemler alalım gibi. Tabii hemen araştırdım neyin nesidir bu Blackout diye:)

Geniş kapsamlı bir elektrik kesintisi olduğunda bir Blackout'tan söz edilir. Peki Avrupa'nın her yerinde veya dünyada elektrikler kesilirse gerçekte ne olur?

Elektrik kesintisi durumunda ne olur?

Elektrik kesintisi sadece evde karanlık olacağı anlamına gelmez. Ayrıca cep telefonu şebekesinin bir noktada çökeceği, tünellerin hemen kapatılacağı ve radyo istasyonlarının artık çalışmayacağı anlamına da gelir. Kulağa bilimkurgu romanından bir senaryo gibi gelen şey aslında Avrupa'da veya dünyanın başka ülkelerinde pekala gerçekleşebilir. Örneğin Avurtuya'daki elektrik şebekesi Avrupa'daki tüm ülkelere bağlı. Her şeyden önce, özellikle dikkat etmeniz gereken bir şey var: Elektrik kesintisinin etkileri, elektriğin çalışmadığı zamandan çok daha uzun olacaktır.

Bir Blackout'ın  etkileri

Doğal afetler gibi doğal nedenlerle bir elektrik kesintisi oluşursa, saatler veya günler içinde tekrar açılabilir. Ancak cep telefonlarının ve internetin tekrar çalışmaya başlaması birkaç gün hatta haftalar alacabilir. Otobüsler veya tüneller gibi altyapının yeniden etkinleştirilmesi daha da uzun zaman alacağı ve bugün bildiğimiz şekliyle herşeyin eski haline getirilmesinin aylar veya yıllar alabileceği söyleniyor.


 Bu ana etkiler bir kenara bırakılsa bile, bir elektrik kesintisinin yine de geniş kapsamlı yan etkileri olacaktır: Pompaların çoğu elektronik olarak kontrol edilir, kesintiden  bir süre sonra su ve kanalizasyon sistemleri artık  çalışmayacaktır. Avusturya ve Almanya'daki benzin istasyonları da Avrupa elektrik şebekesine bağlı oldukları için artık benzin pompalayamayacak. Kendi dört duvarımızda hiçbir şeyin işe yaramayacağı gerçeği bir yana: sifon, kalörifer, ışık, prizler, televizyon, fırın, vs...
Acil bir durumda nasıl davranmalıyız?

Bu senaryo ilk başta korkutucu geliyor. Ama elektrik kesintisi durumunda elbette bir plan var. Hem silahlı kuvvetler, hem itfaiye hem de polis bu acil duruma hazırlıklıdır ve her birinin bağımsız acil durum planları vardır. Ancak daha önemli olan, her bireyin nasıl davrandığıdır.

Her şeyden önce sakin olun ve evde kalın! Cep telefonu şebekeleri hala çalışıyorsa, ilgili elektrik sağlayıcısını arayıp ne olduğunu sorabilirsiniz. Ama lütfen itfaiyeyi veya polisi aramayın. Aksi takdirde, daha ciddi acil durumlara ulaşmalarını engelleyebilirsiniz. Ağ çalışmayı durdurursa, pille çalışan bir radyo her zaman bilgi sahibi olmanın iyi bir yoludur. Çünkü radyo istasyonlarının bir kesinti durumunda nasıl yayına devam edebileceklerine dair planları vardır ve bu nedenle bilgi almak için en uygun iletişim aracı radyolardır. Pilli bir radyoya ek olarak, her ihtimale karşı evde olması gereken başka şeyler de var.

Acil duruma nasıl hazırlanabiliriz?

Acil bir duruma hazırlık söz konusu olduğunda uzmanlar, "Dört kişilik bir aileyle dört günlük bir kamp gezisini düşünün" diyor. (Siz evinizdeki kişi sayısına göre ayarlama yapabilirsiniz) Bu yüzden evde şunlara sahip olmalısınız:

 • Piller
 • Pille çalışan radyo
 • Su
 • Bir hafta boyunca yetecek konserve ve uzun ömürlü yiyecekler
 • el feneri
 • mumlar
 • tuvalet kağıdı, diş macunu vb. gibi önemli kozmetik ürünler
 • Yedek gazlı kamp ocağı
 • İlk yardım kiti
 • Elektriksiz çalışan ısıtıcılar

Acil Bir Durumda Evde Gıda Stoklama Planı

Ama herşeyden önemlisi: Panik yapmayın! 👀

Sonuç olarak, son zamanlarda yaşanan felaketler nedeniyle zaten bu acil durum malzemeleri olmadan yaşayamaz haldeyiz. Hemen her evde ufak tefek acil durumda lazım olabilecek şeyler vardır sanırım. Benim anlayamadığım elektrikli araç kullanın deniyor, insanlar elektrikli araba almaya teşvik ediliyor. Peki elektrik bu kadar kısıtlı ise ve bir anda kesilebilip bir blackout durumuna yol açacaksa bu işin mantığı nerede? Gel de çık işin içinden 😂😂😂

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ufak tedbirler kurtarıcı hükmünde olabiliyor. Teşekkürler bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizce önlemler almak paniği de önler diye düşünüyorum 😊

   Sil
 2. Elektirik hayatımızda o kadar büyük bir yer edindi ki düşünemiyorum bile büyük çaplı kesintiyi. Evde, mahallede kesilse kriz yaşıyoruz resmen. Bir dizi vardı. Revülation du sanırım adı. Güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elektriksiz yasamı ben de düşünemiyorum 😳

   Sil
 3. İlginç bir paylaşım olmuş. Tavsiyeler güzel, dikkate eder. Genelde başımıza gelmeden pek önlem almıyoruz. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başımıza gelmeden önlem almak en iyisi. Sevgiler ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski