Waxed Canvas Waterproof Men's Backpacks For Outdoor Activities

Lukecase Waxed Canvas Waterproof Backpack


Hello to everyone. Although we are still experiencing the cold days of winter, we are happy that spring will come soon. Spring, summer, and autumn seasons mean long walks season for us. I cannot tell how much I missed the hikes to the mountains and forests. Of course, water or light snacks are indispensable during walking for hours. Since my husband usually carries these things🙈, I wanted to buy him a nice bag. And while I was searching on the internet, I found beautiful men's waxed canvas bags. My husband is an old fashion fan and he likes this kind of bag very much. I am sure he will use it with pleasure. The bags I chose belong to LukeCase company.

Lukecase canvas backpacks


Why Is Canvas So Loved?


One reason I love canvas bags is that they never go out of style. It has been used for years with its nostalgic looks. Also easy to carry. Whether you are in outdoor activities or at school, a canvas bag will accompany you for years. If you like to feel like Indiana Jones or old Western men, you will definitely like these nostalgic bags. Bags for adventurous men.

canvas erkek çantası


The most important reason why waxed canvas bags are loved is that they are very robust and durable. It does not wear out easily. It is not old-fashioned, we can always call it fashionable canvas bags. In addition, although they last that long, their prices are also very affordable.

 Herkese merhaba. Henüz kışın soğuk günlerini yaşıyor olsak da, çok yakında baharın gelecek olmasından da mutluyuz. Bahar, yaz ve sonbahar mevsimleri bizim için uzun yürüyüşler mevsimi demek. Dağlara ormanlara yapılan yürüyüşleri ne kadar özledim anlatamam. Tabii saatlerce yürüyüş sırasında su veya hafif atıştırmalıklar olmazsa olmazımız. Bu tarz şeyleri genelde eşim taşıdığı için ona güzel bir çanta almak istedim. Ve internette araştırırken birbirinden güzel erkek mumlu canvas çantalar buldum. Seçtiğim çantalar Lukecase firmasına ait. 

Canvas Neden Bu Kadar Seviliyor?

Canvas çantaları sevmemin bir nedeni, modasının hiç geçmemesi. Nostaljik görünümleri ile yıllarca dayanıklı bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca taşıması kolay. İster outdoor aktivitelerde, ister okulda bir canvas çanta size yıllar boyunca eşlik eder. Indiana Jones veya eski Western dönemindeki erkekler gibi hissetmeyi seviyorsanız bu tarz nostaljik çantaları da mutlaka beğenirsiniz. Macerasever erkeklere çok uygun çantalar.

Mumlanmış canvas çantaların sevilmesinin en önemli nedeni de çok robust ve dayanıklı olmaları. Kolay kolay eskimiyor. Eski moda değil, her zaman moda diyebiliriz canvas çantalar için. Ayrıca bu kadar uzun süre dayanmalarına rağmen fiyatları da çok uygun. 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Lately I use almist only this kind of bag and I find them very useful and chic. One can carry all is needed and still look fabulous!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. I also love canvas bags. İt's very useful for outdoor activities.

      Sil
Daha yeni Daha eski