2019 Mim Yazıları - Blogger Mimi

mim-mimler-blogger mimleri
Her seferinde 2019 Mim Yazılarının sonuna geldim diyorum ama sanırım yıl bitmeden etkinlikler de bitmiyor:) Sevgili İnciden Notlar bir mim başlatmış ve beni de mimledi. Onun yazısını buradan okuyabilirsiniz. Blogger Mimi konulu miminde, sorularla ilgili yazılarımız varsa onların da linkini ekliyoruz. Teşekkür ediyorum mim için ve hemen soru cevap kısmına geçiyorum:

Blog dünyasına nasıl adım attın? Hadi anlat bize.


Bunu çok anlattım örneğin Blog Yazarını Tanıma Mimi, Blog Muhasebesi, Blog Adım Nereden Geliyor gibi mim yazılarında.  Bilmeyenler vardır belki kısaca yazayım. Ben çocukluğumdan beri yazı yazmayı seven bir insanım. Çocuklarım büyürken, yine yazmakla ilgili kalıcı bir şey yapmak istiyordum. Blog platformu konusunda çok bilgim yoktu. Facebook' ta yıllardır yazdığım ve 70 kadar kişinin takip ettiği bir sayfam vardı günlük gibi yazıyordum. O arada da evde düzenli spor yapmaya başlamıştım. Spor konusunda bir sürü şey araştırıyordum. Gökhan Tekin' in blogunu farkettim ve onu sorularımla bunalttım, o da abla gel ben sana bir blog açayım dedi :) Böylece önce Deryanın Spor Günlüğü doğdu, ancak birçok konuda yazmayı sevdiğimden sağlık, spor kategorisine sığmayacak yazılarımı da Deli Kızın Bohçası blogumda yazmaya başladım. Arada bir bahçe blogu açtım ama sonradan o konuda devamlı yazmak zor geldi bahçe kategorisini bu bloga aktardım, moda konularında yazmayı planlarken İngilizce yazsam mı dedim ve Deria doğdu. Sanırım artık çocuklar büyüyünce yeterince oyalanacak işim olacak :)

Blogunu kısaca tanıt desek neler söylemek istersin?

Yine bloglarımdan bahsetmek durumundayım. Deryanın Spor Günlüğü, kadınlara yönelik bir sağlıklı yaşam blogu. Sağlık, spor, güzellik/bakım, spor modası gibi konular var. Deli Kızın Bohçası ise kişisel bir blog, günlük gibi. Gezilerim, okuduklarım, izlediklerim, anılarım, ailem herşeye yer var burada. Deria ise moda, alışveriş, güzellik, dekorasyon gibi çeşitli konuları barındıran bir blog. Tüm ilgi alanlarımda yazıyorum işte kısacası :)


Yazarken olmazsa olmazların nelerdir?

Huzur ve sessizlik demek isterdim ama her zaman mümkün olmuyor. Uykumdan feragat edip geceleri yazmaya çalışıyorum. Yazarken zorlanmıyorum, aklımda hep bir sürü konu oluyor. Arada da başka gündem konuları çıkıyor bunu yazmalıyım diyorum. Tabii kahvem veya çayım yazarken olmazsa olmazlarımdan :) Olmazsa olmaz şartlarımdan biri özgün olmak, kimseyi kopyalamamak kendi kafamdaki yazıları oluşturmak. Özellikle yakın çevrenizde olan insanların yazısını kopyaladığınızda ve o kişi bunu farkettiğinde bu çok yaralayıcı oluyor. İnsan dost bildiğinden kazık yemiş gibi hissediyor. Eski veya yeni dönemlerde emek vererek, uzun araştırmalar yaparak yazdığım yazıları ufak değişiklikler yapılmış halde başka bloglarda görmek beni çok üzüyor. Hazıra konmak için başkasının emeğini sömürmek olarak görüyorum bunu. 


Ne sıklıkla yayın giriyorsun?

Bu konuda şema tarzı bir düzenim yok aslında. Kışın çok yazıyorum ve yazmışken de yayınlıyorum fazla bekleyemiyorum. Yazın daha az yazabiliyorum, genelde önceden hazırladığım taslaklar yayına giriyor. Bazen fazla sık mı yazı yayınlıyorum diye de düşünmüyor değilim :) Ama bu konuda çocuk gibiyim hemen o yazıyı blogda görmek istiyorum :)


Değiştirebilme imkanın olsaydı Blogger' da neyi değiştirirdin?

Blogger, benim çok rahat kullandığım, pratik bir platform. Ancak mesela wordpress bloglarının daha profesyonel olduğunu, bu yüzden de google' da sıralamalarda daha yukarılara çıktığını görüyoruz. Blogger bu profesyonelliği yakalayamadı sanırım veya teknik bir şeyleri eksik. Ama yine de sanırım bloggerda kalacağım. Alıştım artık ve başka bir platform öğrenme stresine girmek istemiyorum. Bu yaştan sonra daha kaç yıl yazarım bilmem, onu da keyif alarak yapayım :) Gençler uğraşsın :)
Google' in bizi çalıntı içerik olaylarına karşı daha fazla korumasını isterdim. 


Yazıların içinde en faydalı bulduğun yazın veya yazıların nelerdir?

Sosyal sorumluluk kategorimi çok seviyorum. Buraya yazdığım yazılarda ya dünyada önemli bulduğum konulara dikkat çekmeye veya bir yardım projesini duyurmaya çalışıyorum. Kaç kişiye ulaştığımız çok da önemli değil. Bu kategori sayesinde mesela hasta çocuklara hediye alınmasına, veya farklı yardım projelerine katkım olabildi. Buna aracı olduğum için de mutluyum. Bunun dışında aile ve çocuklar kategorisindeki yazılarımı seviyorum. Birkaç yıl öncesine dönüp, çocuklar için ne yazmışım diye okumak çok keyifli. Bizim için bir anı köşesi gibi oldu. Ayrıca tabii kitap bölümümü seviyorum. Kendimce okuduklarımdan bir arşiv oluşturmaya çalışıyorum. 
Spor günlüğüne gelince, aslında başlı başına faydalı yazılar içeren bir blog. Son zamanlarda yazdığım Bedenimiz Düşmanımız Olduğunda ve doğum sonrası bir çok kadının bilmediği Diastasis Recti yazılarım sadece iki örnek. Diastasis Recti konusuna Türkiye' de ilk değinenlerden biriyim. 
Deria blogumda ise en faydalı bulduğum stil önerileri verdiğim styling ideas bölümünde her kadının bilmesi gereken giyim önerileri var. 


Senin sevdiğin blog türleri hangileri?

Kitap ve film bloglarını çok seviyorum çünkü oralardan tavsiye olarak okuduğum kitap ve izlediğim filmler oluyor. Bunun dışında en sevdiğim kişisel bloglar. Kişiye özel konular yazıldığı için hepsi kendine has oluyor. Spor sağlık bloglarını zaten çok okuyorum. 

Blogunla ilgili içine sinmeyen, ya da değiştirmek istediğin birşeyler var mı?

Aslında tam da istediğim gibi şu anda bloglarım. Mutlaka teknik eksikleri vardır bu konuda hiç bir zaman iddialı olmadım. Ama yazma konusunda değişiklik yapmayı düşünmüyorum. 


Blogunla ilgili hedefin nedir?

Hedefim kendimi hep geliştirmek ve kalıcı olmak. Udemy kurslarına devam ediyorum. Aldığım sertifikaları ve ziyaret ettiğim kursları buradan görebilirsiniz. Bu eğitimler devam edecek. Sadece spor değil yaratıcı yazarlık, içerik editörlüğü gibi kurslara da kaydoldum. Kendini geliştirmenin sonu yok. Blog dünyasında kalıcı olmak, uzun yıllar yazabilmek hedeflerim.
Motivasyon amaçlı minik minik hedeflerim oluyor. Mesela bu yıl şu kadar yazı yazacağım gibi. Her zaman hedefi tutturamıyorum ama bu beni çok motive ediyor :)

Ben de bu mime bu kez farklı kişiler seçmek istiyorum:

Farklı Diyarlara Yolculuk (https://farklidiyarlarayolculuk.blogspot.com/)
Pudra Şekeri (http://pudrasekerim.blogspot.com/)
Yormuyorum (https://yormuyorum.blogspot.com/)
Yaşamdan Yazılar (https://yasamdanyazilar.blogspot.com/)

31 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hello, Deria! Your blogs are very interesting! I enjoy reading them! Thank you for the friendship!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks dear. I am so glad that you like my blogs 😊

   Sil
 2. Çok keyifli ve içten cevaplar için teşekkür ederim canım.
  Wordpress son zamanlarda hızlı bir tırmanış yaptı.Kopyalama olayları kişinin vicdanına kalmış. Bir nevi kul hakkı yeniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim keyifli bir mimdi :) Kopyalama konusunda haklısın herkesle ayrı uğraşamayız zaten bu bizim enerjimizi negatif etkiler. Yolumuza devam edeceğiz. Nasıl olsa ilahi adalet onlara gerekli cezayı verecektir.

   Sil
 3. Çok güzel bir mimdi Derya'cığım. Hedeflerini de çok beğendim. Üretken hemcinslerimle gurur duyuyorum. Yolun açık olsun. Sevgilerimle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatta kendimize koyduğumuz hedefler ilerlememize yardımcı olur. Gelişim ise hayat boyu devam eder. Sevgiler canım :)

   Sil
 4. Ne güzel samimi bir şekilde cevaplamışsınız hepsini, keyifle okudum. Blog yazmaya başladığım zamanda tanıştım sizinle. İyi ki de tanışmışız. Keyifle takip etmeye devam ediyorum. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) İlk başladığımdan beri takipleştiğim arkadaşların %98 i ile iletişimdeyim hala. Çok dost kazandırdı bana blog yazmak :)

   Sil
 5. Cevaplarınız çok keyifli, diğer arkadaşların yanıtlarını da merak ettim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyifli yanıtlar çıkacaktır eminim ki :) Hem de unuttuğumuz yazıları hatırlamış ve hatırlatmış olduk bu sayede:)

   Sil
 6. huzurlu blogların olsuuun bloglarını valla ne güzel götürüyooon sen şampiyonsun kuzum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep cim benim çok teşekkür ederim bana güvenine ama şampiyon filan olmam kendimce yazıyorum işte. Her blog yazarı arkadaşımız kendine göre değerli :)

   Sil
 7. Mim için çok teşekkürler 😀 Senin kadar detaylı cevap verebilir miyim bilmiyorum ama yapacağım 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarsın bence, sen de emektar oldun artık 😊

   Sil
 8. BLog yazmak öyle güzel bir uğraş ki ben son on yılıdır yazıyorum bir kaç kez de blog açıp kapattım ama asla vazgeçmeyi tam olarak başaramadım her seferinde geriye döndüm özellikle gurbette olanlar için blog alemi harika bir yerdir.
  Keyifle okuduğum bir mim oldu birç ok yerde 'ha evet' diye diye sonuna geldim önce sana sonra da İnciye teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman zaman Ingilizce blog daha çok okunur neden Türkçe blog yazıyorsun diye soranlar oluyor. Cevabı tam da senin yorumunda. Bloglarımla ülkeme gidiyorum. Hem de sadece doğup büyüdüğüm şehre değil her yerine. Orda yaşarken, belki asla tanışamayacağım dostlar edindim. Avusturyada yaşamaktan mutluyum ve burada kendimi çok rahat hissediyorum ama vatanımla bir bağım olması beni çok mutlu ediyor 🤗

   Sil
 9. Yine keyifle okuduğum bir içerik. Ben tek bloğa yetişmekte zorlanıyor, bazen uzun aralar vermek zorunda kalıyorum. Senin üç bloğa yetşebilmeni ve her birinin dolu dolu içeriğe sahip olmasını çok takdir ediyorum. Uzun, upuzun yıllar blog platformunda kal ki biz içeriklerini keyifle okuyalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu güzel sözler beni çok mutlu etti. Çok yazı yazıyorumö biri beni durdursun :) Seviyorum ve sanırım belirli bir tempo tutturdum bloglar arasında. Konular yerine oturunca insan yeni yeni konular bulmakta zorlanmıyor.

   Sil
 10. Hedeflerinden öpüyorum kadın!😄
  Gram durdurağın yok Derya abla helal olsun sana.Kendimden utanıyorum senin her yazını okuduğumda.Hayat enerjin daim olsun.Keyifle okudum💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buşracım siz gençsiniz önünüzde uzun bir hayat var. Benim için zaman çok değerli. Yapmak istediklerimi gerçekleştirmeye yetecek mi bilmem 😊

   Sil
 11. Tanıdığım en başarılı bloggersın Derya'cığım. Biz tek bloğumuz olduğu halde çalışmalarımızı sekteye uğratabiliyoruz ama sen üç bloğunun da hakkını veriyorsun. Görsellerine bayılıyorum. Hem sade ve hem çok güzeller. Velhasıl bir yarışma olsa, benim gözümde birincisin. Uzun yıllar yazman dileklerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece ablacim blog hayatına başladığımdan beri okuduğum en güzel sözler bunlar. Sizin gibi usta bir yazarın hakkımdaki düşüncelerinden onur duydum. Blog yazmayı seviyorum , en iyi olmak gibi bir iddiamve kaygım olmadı ama sizler gibi güzel dostlar tarafından beğenilmek ve sevilmek çok güzel 💞

   Sil
 12. Ne güzel anlatmışsın kendini.Sınav çalışıyorum şu ara.O yüzden okuyamıyorum blog.Üretken arkadaşım,yolun her daim açık olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başarılar canım. Bu konuda çok benzeşiyoruz seninle. Öğrenmekten bıkmıyoruz. Öğrendikçe gelişiyor insan.

   Sil
 13. canım çok keyifli bir mim yazısı olmuş. Yüzyüze tanışmamış olsam da soruların cevaplarını sanki biliyor gibi tanıyorum seni. Ne güzel blog dostluğu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lerzancim ben de birçok arkadaşı tanıyor gibiyim. Çoğunuz duygularımı ve beni yüzyüze görenlerden daha iyi tanıyorsunuz zaten çünkü ben çok az konuşan bir insanım. Yazarken ise çok rahatım 🙃

   Sil
 14. Bloglarını okumayı çok seviyorum.Okumadan geçmediklerimdensin Deryacım.Mimi de yapmaya çalışacağım, ama kafam kilitlenmiş gibi bu aralar sanırım fazla ilaç almaktan:)
  Sevgiler kocaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar geçmiş olsun canım. Rahatsızlığını farketsem mimlemezdim. Yaptın sayıyorum. Sevgiler :)

   Sil
 15. Çok teşekkür ederim beni de mimledigin için. En kısa zamanda yazacağım insallah. Bu aralar okul ve sosyal yaşamım çok hareketli geçtiği için bloga bakamadim.
  Bloglarin hikayelerini okumayi seviyorum ve bence çok güzel işler başarmışsın Derya abla =)

  YanıtlaSil
 16. Teşekkür ederim bunlar ne güzel sözler. Aman herkes kendi olsun beni taklit etmeseler de olur :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski