9 Kas 2019

Vicdan Nereye Saklandın Çıkmazsan Sobelerim !!!

Bu konularda yazıp sinirlerimi bozmayayım diyorum ama her seferinde de kendimi tutamıyorum. Geçenlerde, herhalde artık herkesin haberi olmuştur, bir okulda otizmli çocuklar ve velileri yuhalandı. Okul müdürü ve muhtar da olaya karışmış okuduğum kadarıyla.
Neden böyle bir tepkiye gerek duydular zaten anlamadım da, onlara uyup bu eyleme katılan velilerde hiç mi akıl yok? Bu insanlarda hiç mi vicdan, hiç mi Allah korkusu yok? O kadar sinirlendim ki bu olaya öfkemi anlatmakta zorlanıyorum. Bir de dindar geçinen insanlar yapıyor bunu. Hangi din ve kitapta bu davranışlar öğütleniyor çok merak ediyorum.
Hepimiz birer engelli veya hasta adayıyız. Bunu hiç aklımıza getirmek istemiyoruz belki ama bir sanıye sonra bir beyin kanaması, kalp krizi, araba kazası v.s. yaşamayacağımızı veya çocuklarımızın yaşamayacağını nereden bilebiliriz? Bu yuhaladığınız çocukların yerinde yarın sizin çocuklarınız olabilir. Gerçekten beyninize oksijen gitmiyor mu, yoksa uyuşturuluyor musunuz bir şekilde? Aksi halde bu tarz davranışın bir açıklamasını mümkün değil ne kalbimde ne beynimde bulamıyorum.

O çocuklar ve aileleri zaten günlük hayatlarında binbir zorlukla boğuşmak zorunda kalıyor. Kolay mı rahatsızlığı olan bir çocuğu büyütmek? Hadi vicdanınız yok, empati duygunuz da mı yok?
Lütfen ama lütfen bu okuduklarımız, yaşananlar bir kabus uyanacaksın ve herşey eskisi gibi olacak deyin :(

24 yorum:

 1. Herkes bencil ve sürü psikolojisinde. Rahatsız olmayanlar da vardır aralarında o kadar çok eminim ki bundan. İşin kötüsü bu insanlar çocuk yetiştiriyor. Kısır döngü meydana geliyor sonra. Allah vere de onların yetiştirdiği çocuklar bu kadar dar görüşlü, bencil ve merhametsiz olmasa bari.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu insanların nasıl çocuklar yetiştireceği ortada. Yazık ki ne yazık.

   Sil
 2. u tür insanların başına gelecekler var. Allah'ın adaleti anında tecelli eder. İllaki kendişine değil çocuğura olur olacaksa. O evlat acısı onu terbiye eder.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz insalar başına geleni ders olarak da kabul edecek bilince sahip değil
   ne yazık ki.

   Sil
 3. Akıl tutulması, vicdan, empati yoksunluğu, ben merkezcilik ne dersen de, sen hepsini sıralamışsın zaten. Kanım dondu haberi izlerken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı duyguları ben de yaşadım canım :(

   Sil
 4. O kadar haklısın ki Derya. Hani her gün din adı altında bir yığın saçmalığı duyuyoruz da, bu nasıl bir vicdansızlıktır. Hayretler içinde kaldım. Çocuklara annelerinin de eklenip o yavruları ve ailelerini üzmeleri anlaşılır gibi değil :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dinle inançla ilgisi olmadığı kesin :(

   Sil
 5. Bu konuda velilerimiz haklarını bilmeli...Hukuki yollar açık....Özellikle Cimer ve diğer kurumlara gereken şikayetler yapılmalıdır....
  Bir de elbette vicdan çok önemli...Deryacım, ben tamam cahil olanlardan beklerim bu tarz davranışları ama okul müdürünün olayın içinde olmasına hayretler içindeyim...Bu kişi nasıl yönetici olmuş bu kurumun başına...
  Ama anlıyorum kim bilir kimin torpillisidir vicdan yoksunu müdür...
  Ortada bir haksızlık varsa susmamalıyız...
  Unutmayalım "Haksızlıklara karşı susanlar kör sağır dilsiz şeytandır."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cimer olabilir ama hukuğa başvururlarsa haklarını alırlar mı bilmem, çok emin değilim. Susmamalı haklısın, herkes tepkisini göstermeli bu haksızlıklara.

   Sil
 6. of ya herkes çıldırdı bizim ülke dağıldııı.

  YanıtlaSil
 7. Evet kabus gibi ama gerçek ne yazık ki. İnsanlar kendi çocuğunu, kendi çıkarını düşünmekten empati yapmaya vakit bulamıyor galiba... Vicdan yoksa insanlık yerlerde sürünüyor kısaca.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi çocuğunu herkes düşünür tabii ama bu başka bir şey. Vicdansızlık resmen.

   Sil
 8. duydum ama seyretmeye gönlüm elvermedi.vicdansız bir insan tpluluğu olma yolundayız galiba.pek çok örnekleri yaşanıyor.herkese ''önce kendini sev'' diye diye ,başkalarını görmemeyi öğretir oldular neredeyse.

  YanıtlaSil
 9. Ben de ne kadar üzüldüm ve sinirlendim Derya anlatamam...
  Herşeyi bir kılıfına sokmaya çalışıyorum da o yuhalama nedir arkadaş...
  Şirazesi kaydı vicdanın...

  YanıtlaSil
 10. Dear Deria! I think I will read this blog with pleasure too. I do like books and films.

  YanıtlaSil
 11. Bilseler o annelerin, babaların pek çoğu çocuklarına daha çok yardımcı olabilmek için psikolojik destek ihtiyacındalar.
  Düşene tekme atmaktan ne farkı var bu tür davranışların? Yazık, gerçekten çok yazık.

  YanıtlaSil
 12. o kadar haklısın ki yazdığın her şeye katılıyorum

  YanıtlaSil
 13. Bu olay beni de çok sinirlendirdi. Gerçek dindar ve Allah korkusu olanlar böyle davranmaz zaten.

  YanıtlaSil
 14. Farkındalık düzeyimiz düşük ve empati yapamıyoruz.Seminerlerimde de edindiğim izlenim bu.On dakikalık arada bile tuvalete gideceğimi hiç varsaymadan sürekli sorularıyla insanı sıkıştıran bir kitle var :(

  YanıtlaSil
 15. Ben duydum ancak izlemedim görüntüleri. Sonrasında bir röportaja denk geldim. Arkadaşlarına zarar verdikleri için diğer normal gelişim gösteren çocuklar okula gitmek istemiyorlarmış. Böyle olması demek onları yuhalamak gerektiğini göstermez de hangi akla uyarak böyle bir davranışta bulunmuş bu avareler?

  YanıtlaSil

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Whatsapp Düğmesi yalnızca Mobil Cihazda çalışır

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazın ve Enter Tuşuna Basın