Vicdan Nereye Saklandın Çıkmazsan Sobelerim !!!

Bu konularda yazıp sinirlerimi bozmayayım diyorum ama her seferinde de kendimi tutamıyorum. Geçenlerde, herhalde artık herkesin haberi olmuştur, bir okulda otizmli çocuklar ve velileri yuhalandı. Okul müdürü ve muhtar da olaya karışmış okuduğum kadarıyla.
Neden böyle bir tepkiye gerek duydular zaten anlamadım da, onlara uyup bu eyleme katılan velilerde hiç mi akıl yok? Bu insanlarda hiç mi vicdan, hiç mi Allah korkusu yok? O kadar sinirlendim ki bu olaya öfkemi anlatmakta zorlanıyorum. Bir de dindar geçinen insanlar yapıyor bunu. Hangi din ve kitapta bu davranışlar öğütleniyor çok merak ediyorum.
Hepimiz birer engelli veya hasta adayıyız. Bunu hiç aklımıza getirmek istemiyoruz belki ama bir sanıye sonra bir beyin kanaması, kalp krizi, araba kazası v.s. yaşamayacağımızı veya çocuklarımızın yaşamayacağını nereden bilebiliriz? Bu yuhaladığınız çocukların yerinde yarın sizin çocuklarınız olabilir. Gerçekten beyninize oksijen gitmiyor mu, yoksa uyuşturuluyor musunuz bir şekilde? Aksi halde bu tarz davranışın bir açıklamasını mümkün değil ne kalbimde ne beynimde bulamıyorum.

O çocuklar ve aileleri zaten günlük hayatlarında binbir zorlukla boğuşmak zorunda kalıyor. Kolay mı rahatsızlığı olan bir çocuğu büyütmek? Hadi vicdanınız yok, empati duygunuz da mı yok?
Lütfen ama lütfen bu okuduklarımız, yaşananlar bir kabus uyanacaksın ve herşey eskisi gibi olacak deyin :(

29 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. u tür insanların başına gelecekler var. Allah'ın adaleti anında tecelli eder. İllaki kendişine değil çocuğura olur olacaksa. O evlat acısı onu terbiye eder.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz insalar başına geleni ders olarak da kabul edecek bilince sahip değil
   ne yazık ki.

   Sil
 2. Akıl tutulması, vicdan, empati yoksunluğu, ben merkezcilik ne dersen de, sen hepsini sıralamışsın zaten. Kanım dondu haberi izlerken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı duyguları ben de yaşadım canım :(

   Sil
 3. O kadar haklısın ki Derya. Hani her gün din adı altında bir yığın saçmalığı duyuyoruz da, bu nasıl bir vicdansızlıktır. Hayretler içinde kaldım. Çocuklara annelerinin de eklenip o yavruları ve ailelerini üzmeleri anlaşılır gibi değil :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dinle inançla ilgisi olmadığı kesin :(

   Sil
 4. Bu konuda velilerimiz haklarını bilmeli...Hukuki yollar açık....Özellikle Cimer ve diğer kurumlara gereken şikayetler yapılmalıdır....
  Bir de elbette vicdan çok önemli...Deryacım, ben tamam cahil olanlardan beklerim bu tarz davranışları ama okul müdürünün olayın içinde olmasına hayretler içindeyim...Bu kişi nasıl yönetici olmuş bu kurumun başına...
  Ama anlıyorum kim bilir kimin torpillisidir vicdan yoksunu müdür...
  Ortada bir haksızlık varsa susmamalıyız...
  Unutmayalım "Haksızlıklara karşı susanlar kör sağır dilsiz şeytandır."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cimer olabilir ama hukuğa başvururlarsa haklarını alırlar mı bilmem, çok emin değilim. Susmamalı haklısın, herkes tepkisini göstermeli bu haksızlıklara.

   Sil
 5. of ya herkes çıldırdı bizim ülke dağıldııı.

  YanıtlaSil
 6. Bu insanların nasıl çocuklar yetiştireceği ortada. Yazık ki ne yazık.

  YanıtlaSil
 7. duydum ama seyretmeye gönlüm elvermedi.vicdansız bir insan tpluluğu olma yolundayız galiba.pek çok örnekleri yaşanıyor.herkese ''önce kendini sev'' diye diye ,başkalarını görmemeyi öğretir oldular neredeyse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle canım. Vicdan, ahlak, etik değerler asıl önemli olan ve gitgide yokoluyor. Dindarız diye geçinmek yetmiyor. İyi insan olmayı öğrenmek gerekiyor.

   Sil
 8. Ben de ne kadar üzüldüm ve sinirlendim Derya anlatamam...
  Herşeyi bir kılıfına sokmaya çalışıyorum da o yuhalama nedir arkadaş...
  Şirazesi kaydı vicdanın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Velev ki bu çocuklar uygunsuz davranışta bulundu, tepki yolu bu mudur? Anlam veremiyorum.

   Sil
 9. Dear Deria! I think I will read this blog with pleasure too. I do like books and films.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks a lot dear. I hope you can read it with google translate. But I will try to help you with your questions. Have a nice day :)

   Sil
 10. Bilseler o annelerin, babaların pek çoğu çocuklarına daha çok yardımcı olabilmek için psikolojik destek ihtiyacındalar.
  Düşene tekme atmaktan ne farkı var bu tür davranışların? Yazık, gerçekten çok yazık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten yazıklar olsun. İnsanlar vicdansızlıklarının bu kadar mı farkında değil?

   Sil
 11. o kadar haklısın ki yazdığın her şeye katılıyorum

  YanıtlaSil
 12. Bu olay beni de çok sinirlendirdi. Gerçek dindar ve Allah korkusu olanlar böyle davranmaz zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahlaksız olmanın dinle bir ilgisi yok ki zaten. Bir din lafının arkasına sığınmışlar herşeyi yapmayı kendilerinde hak görüyorlar. Bunları yaptıktan sonra bütün gün dua edip ibadet etsen ne olur ?

   Sil
 13. Farkındalık düzeyimiz düşük ve empati yapamıyoruz.Seminerlerimde de edindiğim izlenim bu.On dakikalık arada bile tuvalete gideceğimi hiç varsaymadan sürekli sorularıyla insanı sıkıştıran bir kitle var :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Empati zaten hiç yapılmıyor. Hep bana hep bana diyor insanlar. Ve ne yazık ki insan kullanıp işi bitince tekmeyi vurmak da moda oldu.

   Sil
 14. Ben duydum ancak izlemedim görüntüleri. Sonrasında bir röportaja denk geldim. Arkadaşlarına zarar verdikleri için diğer normal gelişim gösteren çocuklar okula gitmek istemiyorlarmış. Böyle olması demek onları yuhalamak gerektiğini göstermez de hangi akla uyarak böyle bir davranışta bulunmuş bu avareler?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar hasta çocuklar. Başlarında bir bakıcı olması gerekir. Avusturya' da engelli çocukların yanına bakıcılar verilir okula gidebilsinler diye. Ayrıca ben otistik çocukların başkasına zarar vereceğine de pek ihtimal vemriyorum. Daha önce yakın çevremde otistik çocuklar tanıdım. Zaten iletişime çok kapalılar. Ama sabırları taşana kadar taciz ve rahatsız edildilerse bilmem. Çocuklar o yaşlarda acımasız olabiliyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski