Mim - 10 Yaşımdaki Bana Mektup - 2019 Mim Yazıları

2019 Mim Yazıları - 10 Yaşımdaki Kendime Mektup


Sevgili Umman Aslan bir mim hazırlamış ve beni de eklemiş. 10 Yaşımdaki Bana Mektup konulu Mim' i oldukça düşündürücü buldum. Yani 10 yaşımızdaki bize mektup yazsak, neler önerirdik, ne konularda uyarırdık gibi şeyler yazmamız gerekiyor. Aslında 10 yaşım hayatımdaki çok kötü bir dönemdi. Mektubumda yazacaklarımı düşününce farkettim ki, o yaşımda da aslında içgüdüsel olarak bugünkü düşünceme yakın davranmış ve kendimi korumayı bilmişim. Yine de 10 yaşımdaki kendime mektup mim konusuna uygun olarak mektubumu yazmaya çalışayım. Umman Aslan' ın yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

10 Yaşımdaki Bana Mektup

https://www.deryasoyguel.com

'Sevgili Derya,

Sana bu satırları çok uzun yıllar sonra yazıyorum. İyi haberim daha önünde yaşanacak uzun yıllar var :) Kötü haber ise, bunların oldukça fazlası acı dolu yıllar olacak. Henüz iki yıldır hayatını cehenneme çeviren bir üvey anneyle yaşıyorsun. Seni herşeyden koruyan ve herkesten çok seven babaanneciğim 6 yıl daha yanında olacak. Onun değerini ve birlikte geçirdiğiniz her anın eşsizliğini bil. Babaannen gibi biri hayatında olduğu için çok ama çok şanslısın. Birkaç yıl içinde farklı bir eve taşınacaksınız ve bu babaanneni çok yalnızlaştırıp, mutsuz edecek. Bu zor dönemde ona daha fazla destek olmalısın. 


deryasoyguel.com-deli kizin bohcasi

İyi bir haber daha, okulunu başarıyla bitireceksin. Okul sonrası yıllarda oldukça iyi kazanacaksın ve bunları biriktireceksin. Ancak korumayı da bil. Nedenlerini daha sonra anlatacağım. 
18 yaşında, hayatının aşkını tanıyacaksın ancak bu sadece üç yıl sürecek. Ardından ne yazık ki kötü bir evlilik yaşayacaksın. Biriktirdiğin tüm paran da bu evlilikte yokolup gidecek. Sana tavsiyem tek kuruşunu verme çünkü gerçekten har vurup harman savrulacak yıllar boyunca çalışıp biriktirdiğin. Çok iyi bir işin var ve evliliğini kurtarmak uğruna ayrılacaksın. Bunu yapma. İlerleme şansın olan ve patronlarının da seni çok sevdiği bu işi seni sevmeyen, bencil, beceriksiz kocan için bırakma. Maddi anlamda bu karar seni çok zor durumlarda bırakacak. Bu evlilikten sana kalan tek ve en güzel şey oğlun olacak. 
On yıllık bu evlilik içinde bir daha ayrıldığın işin gibi seni maddi anlamda geçindirebilecek bir işin olmayacak. Ama internetle tanışıp, evde makale yazarlığı ve firmalar için çevirmenlik yapmaya başlayacaksın. Çok önemsemiyorsun ama bu işlere dört elle sarıl. Boşanma kararı verip oğlunla tekrar İstanbul' a taşındığında parasız ama mutlu olacaksın. Ve kısa süre sonra da kaybettim sandığın hayatının aşkıyla yeniden buluşacaksın. Çok spoiler verdim ama seni uyarmam gereken noktalar vardı :) 
Yeniden evlenerek Avusturya' ya yerleşeceksin. Burada mutluluğu ve huzuru bulacak ve iki harika yavrun daha olacak. Her zaman hayalini kurduğun yazmaya da burada bloglarını açarak devam edeceksin. 
Yani seni daha uzun maceralı yıllar bekliyor on yaşındaki Derya. Ama hiçbirşey seni korkutmasın, yıldırmasın. Kendini korumayı ve aydınlığa çıkmayı başaracaksın. Çünkü sen çok güçlü bir kızsın. Yaşadıklarından sonra hayata karşı daha güçlü, daha yıkılmaz olacaksın. Yaşadığın günlük problemler gözünde önemini yitirecek. Herşeyin üstesinden gelebileceğine inanacaksın. Gerçek dostluğun değerini bilecek, haketmeyene değer verme gereği duymayacaksın. Gerçek dostların için herşeyi yaparken, seni üzüp kırmaya veya suistimal etmeye çalışanlara zaman ayırmaya değmediğini bilip hayatından hemen uzaklaştıracaksın. Yaşadıkların, seni bugün olduğun insan yapacak.  '

Evet dostlar,benim 10 yaşındaki kendime mektubum pek iç açıcı olmadı, farkındayım ama gerçekleri yazdım. Keşke geriye dönüp yaptığımız hataları düzeltme şansımız olsa. Ama bunlardan ders aldıysak yine de kazançlıyız. Mimi yapmak isteyenler, sevgili Umman Aslan' ın ve benim yazılarımıza link eklemeyi unutmayın. Bu mimlerin altın kuralı. Tabii yaptıktan sonra bana haber verirseniz gelir keyifle okurum. Kalın sağlıcakla :)

İlginizi çekebilir : Beyoğlu Anılarım

26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hayat bu işte.Once mutsuzluk ve sıkıntılar. Ama sonrası güneşli güzel günler.

  YanıtlaSil
 2. Çok fazla spoi vermişsin yaaaa...Biz de bazen danışanlara böyle mektuplar yazdırıyoruz.Geçtiğim her yol bizi buralara getirdi,iyi ki geçmişsiz diyorum ben yine de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki yaşadıklarımız sayesinde bugünkü insan olduk :)

   Sil
 3. Hayat her zaman böyle hiç ummadığın zaman hiç ummadığın bir şey oluyor.

  YanıtlaSil
 4. Çok samimi ve içten olmuş 👍

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel mektuptu. Gerçekler acıtır ama olsun. Bence olması gerektiği gibi olmuş. Bundan sonraki hayatın ailenle hep mutlu geçsin canım:)

  YanıtlaSil
 7. Çook güzel olmuş, çok içten. Su gibi aktı önümden satırlar, keyifle okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, senin gibi usta bir yazardan bunları duymak güzel :)

   Sil
 8. O kadar güzel olmuş ki Derya, hayranlıkla okudum.Hayatının özeti de var içinde. İnşallah ben de yapacağım.Emeğine sağlık canım ;)

  YanıtlaSil
 9. Das hast du wirklich sehr schön geschrieben. LG Romy

  YanıtlaSil
 10. Ben yaşanan bütün zorlukların sonrasında mutlaka güzelliklerin geldiğine inanıyorum bütün kalbimle. Hayatınızın ilk dönemleri zor geçmiş, ama ondan sonrası hep güzel olacaktır eminim. Mimi yaptığınız için çok çok teşekkür ederim. Mutlu ettiniz beni.Sevgiler.❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Bir yaştan sonra insan güçleniyor ve yalnız da başa çıkabiliyor zorluklarla. En azından izin vermiyor, geçit vermiyor ona zarar verecek fırsatlara.

   Sil
 11. Duygu yüklü bir mektup olmuş canım. Ben de kalemi elime alsam yazacağım o kadar çok şey var ki 😥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka vardı canım. Çocuklukta yaşanan ve ah bugünkü aklım olsaydı dediğimiz neler vardır. Ama bu hataları da yapmamız gerekiyor demek ki bugünkü insan olabilmemiz için.

   Sil
 12. Kendini anlattığın yazılarında başka bir tat var her zaman canim. Samimi duygularını hissedebiliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O duygular en özel olanlar, sanırım yazıya dökülmesi ve okura yansıması da daha farklı oluyor. Kurgu yazılarda ben de bu tadı bulamıyorum kendi yazdığım denemelerde o yüzden hep vazgeçiyorum.

   Sil
 13. Hepsini atlatacak kadar güçlüsün küçük Derya, sana hepimiz hayranız :)

  YanıtlaSil
 14. güzel bir mektup. ben de yazmıştım. seninki de benim mektubum ki biraz üzücü olmuş ama şimdiki durumlarımızın iyi olması da benzer :) inşallah çok daha iyi mutlu bir hayatın olur Derya abla ;)
  umman aslan harika etkinlik planlamış. çok sevdim :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski