Cold Mountain - Film Tavsiyesi

Aslında Cold Mountain filmini ikinci izleyişimiz, ancak eşim de ben de kadınların tarlayı çapalaması hariç hiç bir şey hatırlamayınca tekrar izleyelim dedik. Aslında unutulacak film de değilmiş herhalde ilk izleyişte aklımız başka yerdeydi :)


Nicole Kidman, Jude Law, Renee Zellweger, Natalie Portman gibi iyi oyuncuların başrolleri paylaştığı film Kuzey Güney savaşı sırasında geçiyor. Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim, Amerika' nın Kuzeyi köleliği istemediği, Güney' i ise devam etmesini istediği için 1861-1865 arası bir iç savaş çıktı. Sonuçta savaşı Kuzey tarafı kazandı, çok sayıda insan öldü.


İlginizi Çekebilir: Erin Brokovitch


Filmin Konusu

Jude Law' ın yaşadığı Amerika' nın güneyündeki Cold Mountain' e  Nicole Kidman, rahip olan babası ile geliyor. İki genç birbirlerine ilgi duysa da, o dönemde duyguları açıkça yaşamak pek uygun olmayacağından birbirlerine açılamıyorlar. Bir anda savaş patlak veriyor ve İnman (Jude Law) savaşa katılmak zorunda kalıyor. Ada Monroe (Nicole Kidman) ona bir kitap ve resmini hediye ediyor ve bekleyeceğini söylüyor. Savaş sürerken Ada babasını kaybedince yapayalnız kalıyor. Elinden de bir iş gelmediği için açlıktan ölmesine ramak kala, Ruby (Renee Zellweger) kalacak yer karşılığında çiftlikte çalışmaya geliyor ve Ada' ya birçok şey öğretiyor toprağı işleme ve ev idare etme konusunda.


Bu arada ağır yaralanan ve savaşın da anlamsızlığının farkına varan Inman, Ada'ya gitmek üzere kaçıyor.
Savaşın acımasızlığını anlatan oldukça duygusal bir film. Oyuncuları da oldukça başarılı buldum. Nicole Kidman ve Renee Zellweger' in henüz estetiklerden tamamen tipleri değişmemiş. Güzel kadınların estetik amelyatlar yaptırarak kendilerini robotlara çevirmelerine bir türlü anlam veremiyorum. Kısacası film bizden tam puan aldı.

İlginizi Çekebilir: Blues Brothers22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bende tamamını izlememiştim bu filmin.Aslında iki kadın oyuncusuna da hayranımdır.Ama dediğin gibi estetik almış başını gitmiş.Hele genç oyuncuların estetik yaptırmasını hiç anlamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık normal karşılanır oldu. Geçenlerde Keanu Reeves' ın sade kız arkadaşı hakkında insanların yazdıkları eleştirilere şaşırdım kaldım. Sankı herkes mecbur barbie bebek gibi dolanmaya.

   Sil
 2. yayın ile alakasız olacak ama derya'nın spor günlüğü ile bu bloğun yazarlarının aynı olduğunu şu an fark etmem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç dert etme yalnız değilsin :)Ben sana daha komik bir şey anlatayım. Her blogumun ayrı google hesabı olduğu için o an hangisi açıksa onunla bloglara yorum yapıyordum. Bilmeyen arkadaşlar da bazen serzeniş mesajı yazıyordu Derya hanım hiç yorumlarımıza dönmüyorsunuz diye. Meğer farklı profilde Deryanın spor günlüğü yazıp resim de değişik olunca anlamıyorlarmış :) O yüzden her profilime aynı resmi koydum ben olduğum anlaşılsın diye :)

   Sil
 3. Hmm alalım bakalım listeye. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. İzlemiştim bu filmi.Güzel gerçekten...

  YanıtlaSil
 5. Bu filmi çok beğenip defalarca izlemiştim :)

  YanıtlaSil
 6. İzlemediğim bir film sen tavsiye ettiğine göre listeye alınır . Teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
 7. Biz de izleyelim bunu merak ettim :)

  YanıtlaSil
 8. hıms alayım listeyeee :)

  YanıtlaSil
 9. nicoleyi seviyorum ilgimi çeken bir film oldu

  YanıtlaSil
 10. Çok severek izledim ben de . Nicole zaten harika ... Bir ara çocuklarla tekrar izlerim belki :)

  YanıtlaSil
 11. Bu filmi beğenerek izlemiştim Deryacığım 👍😍🌷🤚

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski