Green Book - Film Tavsiyesi


1962' de çalıştığı CopaCabana kulübü tadilat için kapanınca, Frank Vallelonga geçici bir iş aramaya başlar. Siyahi bir piyanist olan doktor Don Shirley, onu Amerika' nın güneyinde bir turneye götürecek bir şoför ve koruma aramaktadır. Son derece eğitimli ve yetenekli olan Shirley, diğer zencilerden çok farklıdır. Ancak aldığı eğitimlere ve müzik yeteneğine rağmen ne beyazların arasındaki yerini alabilmiş, ne de zencilerden biri olabilmiştir. Zencilere karşı önyargılı olan İtalyan asıllı Frank, paraya çok ihtiyacı olduğu için işi kabul eder.
Şehirden şehire gezerlerken, Don Shirley' in karşılaştığı ırkçı davranışlar Frank' i derinden etkiler. Sanatçının yeteneğine hayran olmuştur, ancak ırkçılığın çok yoğun olduğu yerlere neden konser vermeye gittiğini bir türlü anlayamamaktadır. Lokantalara alınmamış, yolda durdurulup sebepsiz yere göz altına alınmış, tartaklanmış ve hakarete uğramıştı.
Turne bitip New York' a döndüklerinde, yolculuk sırasında aralarında oluşan dostluk ömür boyu sürecektir. Bu uzun yolculukta, her ikisi de birbirlerine farklı şeyler öğretecek; ve bazı önyargılarından kurtulup dünyaya farklı gözlerle bakacaklardır.

Replicas-Knock Knock - 2 Keanu Reeves Filmi


Green Book filmini uzun zamandır izlemek istiyordum. Geçenlerde eşimin de evde olduğu bir gün birlikte izlemeye karar verdik. Aslında konuyu biraz biliyordum ama bu kadar sarsıcı bir film olduğunu tahmin etmemiştim. Herkese ders vermeyi ve yönetmeyi pek seven Amerikalıların hala ırkçılık sorununu aşamamış olmaları çok üzücü. Kızılderililer ve zencilere asırlar boyunca çektirdikleri acılar kabul edilir şey değil. Filmin bu konuya dikkat çekmesi çok güzel, ancak toplumlara yerleşmiş önyargılar kolay değişmiyor ne yazık ki. İnsanın içini acıtıyor bu tarz sahneleri izlemek.Frank Ballelonga rolünü oynayan Viggo Mortensen, film için 30 kg kadar almak zorunda kalmış. Bugüne kadar izlemeye alıştığımız rollerden çok farklı bir karakter çiziyor bu filmde, ama ben çok başarılı buldum. Ayrıca Vallelonga ailesinin gerçek hayattaki oğlu da filmde oynuyor ve filmin yapımında büyük rolü de var. Babasının anıları ve mektuplarından büyük ölçüde faydalanılmış. Mahershala Ali, Don Shirley rolünü başarıyla üstlenmiş. Filmdeki asil duruşu ve sevimli gülümsemesi ile ona kötü davrananlara daha da hırslandırıyor izleyenleri.
Filmin adı, Victor Hugo Green tarafından 20. yüzyıl ortasında yazılan Afrikalı-Amerikalı gezginler için  bir rehber kitap olan The Negro Motorist Green Book' tan esinlenerek verilmiş.


Green Book filminin aldığı ödüller:


 91. Akademi Ödülleri'nde En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo ve Ali için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı. Film aynı zamanda En İyi Sinema Filmleri için Yapımcı Guild of America Ödülü, En İyi Sinema Filmleri için Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi, 2018'in en iyi filmi için Ulusal İnceleme Kurulu ödülüne layık görüldü. Amerikan Film Enstitüsü tarafından yılın 10 filmi. Ali ayrıca Altın Küre, Ekran Aktörleri Birliği ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında BAFTA ödüllerini kazandı.

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok güzel bir filmdi.Ben de televizyonda seyretmiştim .Çok etkilenmiştim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzel bir film Green Book ,izlediğime seviniyorum :)

   Sil
 2. Yol hikayelerini severim. Konusu bana American History X filmini hatırlattı. O film de çok etkileyiciydi. İzledin mi?

  YanıtlaSil
 3. Selam.
  Geçtiğimiz dönem izlemiştik bizde eşimle, vazı sahneler de gözlerim dolmuştu. Neden deyip durmuştım, nede bu ırkçılık?

  YanıtlaSil
 4. gerçekten iyi bir filmdi...
  Sevgiler....

  YanıtlaSil
 5. Sonunda darma duman olmuştum hatırlıyorum. Beni çok etkilemişti, hele gerçek bir hikayeyi anlatması bambaşka.

  Sen de çok güzel yorumlamışsın. Çok sevdim, eline sağlık

  YanıtlaSil
 6. ben izlemedim ama listeme ekliyorum. ırkçılığın daha aşılamaması çok üzücü. insanlar bazen çok kötü oluyor cidden..

  YanıtlaSil
 7. İzlemek isterim, teşekkürler Derya :))

  YanıtlaSil
 8. aldım notumu canım en kısa zamanda bir bakayım, teşekkürler payşaşım için...

  YanıtlaSil
 9. İzlenecekler listeme ekledim bile teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
 10. Ben de çok severek izlemiştim bu filmi Deryacım. Senin de sevmene çok sevindim ♥

  YanıtlaSil
 11. oo izlicem. mortensen de çok iyi beee :)

  YanıtlaSil
 12. Hadi bunu da listeme alayım. Bu hafta sonu film izlemeyi düşünüyorum. İnşallah izlerim canım:)

  YanıtlaSil
 13. Biz de Can'la izleyeceğiz bu filmi. Merak ettiklerimden.

  YanıtlaSil
 14. Bende seyretmiştim , çok etkileyici bir filmdi 👌

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski