22 Tem 2019

Günaydın-Herkesi Selamlıyorum !!! - Selamlaşmanın Güzelliği


Avusturya' da selamlaşmak

Avusturya yazılarımı çok aksatmışım. Eskiden daha çok yazardım. Aslında yazın ister istemez bloglarda bir yavaşlama oluyor. Çocuklar da evde olunca, yüzme, bahçe derken pek zaman kalmıyor. Hazır bu aralar biraz yazı yapmakta tembellik etmişken, buradaki hayatımla ilgili bir şeyler yazayım dedim.


Buraya ilk geldiğim zaman Almanca bilmiyordum. Ancak hemen öğrenmek için çalışmalara başlamıştım. Dışarıya çıktığımda insanların birbirinin yanından geçerken, Grüss Got dediklerini farkettim ve eşime bunun ne anlama geldiğini sordum. Allahın selamı seninle olsun demekmiş, Grüss Dich de diyorlardı bazen bu da seni selamlıyorum demek. Burada adetmiş, özellikle bizim yaşadığımız gibi küçük şehir, kasaba ve köylerde; insanlar birbirine hep selam verir. İlk günler garipsediğim bu duruma zamanla alıştım ve selam vermeyen olunca artık ben şaşırıyorum :)


Aslında selamlaşmak ne güzel bir şeydir değil mi? Tanımadığınız bir insan bile olsa o birkaç saniye içinde aranızda bir bağ kurulur. İnsanı pozitif duygularla doldurur selamlaşmak. Kendinizi bir anda iyi hissedersiniz. Bir de bulunduğunuz yere bir aidiyet duygusu, bir güven verir. Sanki yıllardır herkesle tanışıyormuşsunuz gibi bir samimiyet ortamı olur. Buradaki yıllarım içinde, selamlaştığım ve sıkça karşılaştığım insanlarla aramda tanışıklık, mini sohbetler bile oldu. Örneğin çocuklarla parka veya havuza gittiğimde artık sürekli selamlaştığımız insanlarla uzun zamandır tanışıyormuşuz gibi sohbet edebiliyoruz. Tabii burada bile selamı sabahı olmayan asık suratlı insan yok mu, her yerde olduğu gibi var . Ama yine de çoğunluk bu selamlaşma adetine önem verip uyguluyor. Eh hadi o halde, epeyce de ara vermişken : Grüss Euch- Hepinizi Selamlıyorum Dostlar !!!

Bunlar da ilginizi çekebilir : Mim-Benim Şehrim

16 yorum:

 1. Ne güzel anlatmışsın.... Bizden de sevgiler, selamlar Derya'cığım.

  YanıtlaSil
 2. Benden de kocaman bir selam Derya'cığım, yemyeşil bir yer ne kadar güzel. Aklıma hep The Sound of Music filmi geliyor Avusturya denince. O film de böyle yemyeşil dağlarda, güzel göl manzaralarında filan geçiyordu.

  YanıtlaSil
 3. Sana da selamlar Deryacığım:))) çok doğru yazmışsın gene.

  YanıtlaSil
 4. Kocamannnnn selamlar,öpücükler sana o zaman benden de Derya abla😁❤️

  YanıtlaSil
 5. Ben de geçen hafta verdiğim etkili iletişim eğitiminde selamlaşmanın öneminden bahsetmiştim.Bizim apartmanda da 68 daire var ve kimse kimseyi tanımamasına rağmen mutlaka selamlaşır :)

  YanıtlaSil
 6. Selamlar... Güzel bir gününüz olsun:)

  YanıtlaSil
 7. yıllar önce isviçreye bir arkadaşlara gitmiştik sabah erkenden eşimle etrafı dolanmaya çıktığımızda bizi tanımadıkları halde selam vermeleri çok hoşuma gitmişti bir avrupalılara soğuk derler ne alakası var ya ...

  YanıtlaSil
 8. Ne güzel bir konu ne güzel bir anlatım. Selam, güven ve esenlik dilemektir. Karşımızdaki kişiye selam verdiğimizde aslında benden sana zarar gelmez, bana güvenebilirsin demek isteriz. Tabi bu da toplumsal ve sosyal anlamda birlikteliği güçlendiriyor. Selamlar:)

  YanıtlaSil
 9. ben de kocaman kucaklıyor ve selamlıyorum seni. Biliyorum ki bir gün beraber kahve içececeğiz

  YanıtlaSil
 10. yaa bu ne güzel bir adetmiş. keşke bizim ülkede de olsa. şimdilerde kimse kimseyi umursamıyor :(
  yabncı diliniz de gelişir ne hoş :)

  YanıtlaSil
 11. Çok seviyorum yazılarını canım :)))

  YanıtlaSil
 12. Peygamberimizin tavsiyesini elin gavuru bizden daha iyi uyguluyor maalesef. :(


  Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Selâmı yayınız, yemek yediriniz ve Allâhü Azze ve Celle’nin size emrettiği gibi kardeş olunuz” (Sünen-i İbn-i Mâce)

  YanıtlaSil

Whatsapp Düğmesi yalnızca Mobil Cihazda çalışır

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazın ve Enter Tuşuna Basın