2019 Mim Yazıları - Kaynaşma Mimimim-blogger mimleri-mim etkinliği

2019 yılında olabildiğince az Mim yazısı yazacağım demiştim ama sevgili Ece abla beni Kaynaşma Mimi' ne davet edince onu kırmam mümkün değildi tabii. Sevgili Ece Evren' in yazısını buradan okuyabilirsiniz. Kendimiz hakkında aslında o kadar çok mim yaptık ki, umarım sizi bıktırmam :) Neyse yeni bloglar tanısın diyelim ve sorulara geçelim: 
mim-mim yazıları-blogger mimleri-mim etkinligi

1- Sizi tanımak istesek, blogunuz ve sizi anlatan kelimeler nelerdir?

Biliyorsunuz üç blogum var. Deli Kızın Bohçası, benim günlüğüm gibi. Hayatımda yaşadıklarım var, okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerim, ailem, anılarım ve çeşitli konulardaki düşünce ve duygularım. Beni yansıtan bir ayna gibi. 

Derya' nın Spor Günlüğü ağırlıklı olarak kadınlara yönelik bir sağlıklı yaşam blogu; ancak erkekler de genek sağlık bilgilerinden faydalanabilir. 
Deria ise stil, moda önerileri verdiğim ve arada başka konulara da değindiğim bir blog. 

2- Sosyal medya hesaplarınızı bizimle paylaşır mısınız ? 


Sosyal medya hesaplarım bloglarımda mevcut. Facebook, twitter, instagram, pinterest ve bloglovin platformlarını bloglarım için kullanıyorum. Özel yaşamımda sosyal medya kullanmıyorum. 


3- İlk olarak blog yazmanıza neden olan kişi kimdir? Blogla tanıştığınız anı hatırlıyor musunuz?


Bloglardan önce bir facebook sayfam vardı ve deli kız benzeri yazılarımı paylaşıyordum kendimce. Kimseye tanıtıp paylaşmamıştım ama bir miktar takipçim bile vardı. Sporla ilgili 2012' de bir forumda aktif olarak yazarken, oradaki arkadaşlar mutlaka bir blog açmam gerektiği konusunda ısrar ettiler ve deryanın spor günlüğü fikri doğdu. İyi de olmuş. Hala forumdan arkadaşlarımla iletişimdeyim. Blog açmaya ilk karar verdiğimde de Gökhan Tekin yardımcı oldu çünkü her ne kadar yazma ve birikim konusunda sorunum olmasa da, teknik açıdan hiç bir şey bilmiyordum. mim-blogger mimleri

4- Sosyal medya üzerinde hangi yazarlar grubunda bulunuyorsunuz ? 

Birçok blog grubuna üyeyim hatta facebook' ta kendi grubum da var. Ama her zaman yazılarımı paylaşabildiğimi söyleyemem. Birçok blog arkadaşım bana uğrar ben de çok blog okuyup yorumlamaya veya en azından linklerini paylaşmaya çalışırım. Sanırım bu da kuru kuru her yere link bırakmaktan iyidir. 


5- Facebook üzerinde siteniz yasaklandı mı, yasaklandıysa nasıl bir çözüm ürettiniz. 


Yasaklanma konusunu tam anlamadım ama fazla link paylaşmışım sanırım bir iki gün paylaşım yapamadım sonra düzeldi :)


6- Bloglarımız için sizce hangi platform daha iyi Blogspot  / Wordpress & diğer 


Ben böyle başladığım ve kullanımı pratik geldiği için Blogspot ile devam ediyorum. 


7- Kaç Blogunuz var ?


Üç blogum var. Deryanın Spor Günlüğü , Deli Kızın Bohçası ve Deria


8- Blogunuzun toplam sayfa görüntülenme sayısı kaç ? 


Bloglarımın görüntülenme sayısından memnunum. Kimi zaman biraz daha çok, kimi zaman biraz daha az oluyor. Düzenli yazı girince artış oluyor. 9- Blogunuzda Reklam yayınlıyor musunuz ? 

Aslında bloglarda reklam olup olmadığı zaten bir blogu açınca görünüyor. Evet yayınlıyorum:)


10- Misafir yazar olarak yazdığınız Blog var mı ? 


Düzenli olarak yazdığım bir yer yok zaten üç bloguma ancak yetişiyorum. Ama zaman zaman arkadaşlarım bana konuk yazar olur, zaman zaman da ben onlara. 


11- Daha önce bir Hacker ile karşılaştınız mı ? 


Zaman zaman bloglarımız saldırılara uğrayabiliyor. Kimbilir farkında olmadığımız neler vardır. Benim başıma da geldi ufak tefek şeyler. Gerçek hayatta umarım karşılaşmamışımdır :)


12- Hedefinizde nasıl bir blog yazarı olmak var ? 


Hedefim yazılarıma devam edebilmek ve kendimi geliştirebilmek. Oldukça çok yazı yazan üretken bir insanım ve daha anlatacak çok şeyim var. Kalıcı olmak beni mutlu eder. 


13- Arama motoru optimasyonu (Seo) bilginiz var mı ? 


İşimi halledecek kadar var. Her gün yeni şeyler öğreniyoruz. Bir işin içine girince kendimizi olabildiğince geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Hobi olarak bile blog yazsak, bir kalite ve seviyeyi tutturmaya çalışmalıyız. Basit seo bilgilerini her blog yazarı bilmeli kendini korumak adına.

14- Blog yazarlığını önerir misiniz ? Evetse nedeni ? 


Blog yazarlığını herkese önermem tabii ki. Yazmayı sevenlere, paylaşacak bir şeyleri olanlara öneririm. Bunun dışında blog yazayım da hemen zengin olayım diye düşünenler hayal kırıklığı yaşayabilir. Bir şekilde okura ulaşabilmeniz lazım bir yere gelebilmek için. İnsanların kalbine dokunabilen blog, kalıcı olur. Yazmak çok güzel ve insanın hayatını dolduran, ruhunu doyuran bir eylem, ancak herkes için yazmak uygun yol olmayabilir. 15- Kitap okuma oranınız nedir ? ( 10 üzerinden )


Yılda en az 50 civarında kitap okumaya çalışıyorum. Kitaplar hayatımda çok önemli bir yere sahip. 


16- Diğer Blog yazarı arkadaşlarınızı nasıl takip ediyorsunuz ? (Okuma listesi kullanıyor musunuz)


Ben feedly kullanıyorum. Uzun zaman oldu ve çok rahat ettim feedly yükledikten sonra. Feedly' yi detaylı olarak anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. 


17- Blog sahipleriyle etkinlik yapıyor musunuz? Hangi etkinliklere katılırsınız? 


Zaman zaman mim veya takipleşme etkinliklerine katılıyorum. Ne yazık ki her zaman vaktim olmuyor.


18 Sosyal medya üzerinde blog linklerine karşılıklı beğeni yapar mısınız ? 


Yaparım tabii ki niye yapmayayım. Blog yazarları arasında destekleşmenin önemine inanıyorum. Hepimiz herkese yetişemeyiz ama belirli sayıda blogla destekleşmeye çalışıyorum. 


19- Bugüne kadar kaç Mim cevapladın ? Hoşuna giden bir Mim ? 


Doğrusu hiç hatırlamıyorum ama her mim etkinliğine katılmadığımı söyleyebilirim. Özellikle birbirine benzer sorular gelince hep aynı yazıları yazmak keyifli olmuyor. 


20- Ünlü bir blog yazarı olsaydın siyaset yaparmıydın?


Siyaset hayatın bir parçası, siyasi bir görüşümüz olması için mutlaka ünlü olmamız gerekmiyor bence. Ancak bloglarımda siyasete olabildiğince az yer vermeye çalışıyorum. 


21- Bu Mimi cevaplamasını istediğiniz 3 blog yazarı arkadaşınızı Mimler misiniz?


Mim etkinliğini sanırım birçok arkadaşım yaptı. O yüzden yazımı okuyup katılmak isteyenleri davet edeyim ben de :)


Mim' i başlatanlar  Erhan Çakırlar ve Şiirler ve güzel sözler blog.  32 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Gökhan Tekin arkadaşımız bana da çok yardımcı oluyor. Feedly programını da sayende hayatıma aldım ve memnunum, tavsiye ederim herkese. Blog dünyasında kalıcı olma dileklerin kabul olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Feedly çok pratik bir program. Okudugun yazıyı siliyor okumadığın ne kalmış görüyorsun.

   Sil
 2. Ben de mimlendim bu konuda ama henüz sıra gelmedi. Mimlerde her ne kadar sürekli kendimiz hakkında bilgiler versek de tekrar iyi oluyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazacak farklı şeyler bulunuyor her seferinde ☺️

   Sil
 3. Mimler zaman zaman birbirimizi daha yakından tanımak açısından güzel oluyor.Kalemine sağlık güzel cevaplardı 😊
  Feedly programına ben de bir bakayım 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiy ederim. Feedly araştırdıklarımniçinde en pratiği oldu ☺️

   Sil
 4. Kaynaşmayı sağlayan bir mim olmuş. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 5. Mimler güzeldir :D Feedly i senın sayende öğrenip kullanmaya başlamıştım Derya tekrardan teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Feedly öneri yazını okudum ve bir göz attım şimdi. Türkçe olmaması rahat kullanabilir miyim diye düşündürdü ama tekrar inceliycem bakalım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar karmaşık değil alışıyor insan birkaç kullanımdan sonra ☺️

   Sil
 7. Keyifle okudum canım 😊🤚

  YanıtlaSil
 8. harika samimi cevaplar keyifle okudum

  YanıtlaSil
 9. Senin hakkında zaten çoğu bilgiye sahiptim.Bu mim,birbirini tanımayanlar için gerçekten kaynaştırıcı olabilir.
  Öptüm şeker :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni okuyanlar için bilgilendirici olabilir 💞

   Sil
 10. Okumak keyifliydi, Feedly programına da bakmayı düşünüyorum. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Mutlaka tavsiye ederim feedly'i

   Sil
 11. Öyle hissediyorum ki, "blog dünyasından bir Derya geçti" denecek :) Buna tüm kalbimle inanıyorum ve başarılarını katlayarak arttıracağına eminim :)
  Daha önce bir çok arkadaşım beni mimlemek istese de reddetmek durumunda kaldım, daha doğrusu tercihim bu yönde. Bu nedenle mim yazmak nasıl hissettiriyor bilmesem de mim okumak kesinlikle çok keyifli. Senin kaynaşma mimi cevapların da harika, tam "Derya'ca" ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ☺️. Ben de sadece bu blogda mim yazıyorum diğer blog belirli bir konuda olduğu için pek uymuyor . Insanlar ilerde bloglarımı ve beni hatırlar mı bilmem ama ben en azından hayalim gerçek oldu diye gözüm açık gitmem ☺️

   Sil
 12. Ben senin istikrarina, bloglar arasi dayanisma ve etkilesimine, yazi dilinin gucune hayranim tatlim. Cok guzel cevaplar. Herkes blog yazamaz buna katiliyorum. Blog hayatinda hep gelismeni hep mutlu olmani dilerim deryacim💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Deryacim çok teşekkür ederim ben de seni aynı samimiyetle seviyorum 🙂

   Sil
 13. Çok yerinde ve açıklayıcı cevaplar Derya'cığım. Öncelikle davetimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Çok soru vardı. Ama güzeldi. Sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece ablacığım birkaç yazımın yorumları gözümden kaçmış çok özür dilerim yanıtlamadığım için. Eski bir yazıma yorum gelince farkettim ve çok üzüldüm 🙈

   Sil
 14. Ne güzel bur mimmiş canım. Blog konusunda kimseden yardım almadan küçük adımlarla ilerledim , kendimce birşeyler yaptım işte ben de :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimiz bir şeyler başardığımız için emeğimizin kıymeti de büyük canım. Emek vermeyen bilmez, emeğe saygısı da olmaz 💞

   Sil
 15. Baya uzun olmuş iyiki başlamışsınız yazmaya zira güzel işler çıkarıyorsunuz. Ayrıca benide mimlediler ama kusura bakmayın yazmaycağım dedim anlayışla karşıladır saolsunlar sizinde kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 16. çok samimi cevaplar, güzel bir anlatım olmuş, daim ol Derya'cığım :)

  YanıtlaSil
 17. Teşekkürler canım 😘

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski