Robert Galbraith- The Cuckoo's Calling - Kitap Tavsiyesi


Size bugün sürpriz bir yazarın kitabıyla merhaba diyorum :) Hayranları mutlaka biliyordur ancak bilmeyenler Robert Galbraith' in gerçek kimliğini duyunca çok ama çok şaşıracak. Robert Galbraith, sayısız Harry Potter kitabının yazarı J. K. Rowling' ten başkası değil !!! 2013' te yayımlanan kitabı The Cuckoo' s Calling - Guguk Kuşu' nun Çağrısı için takma isim olarak Robert Galbraith' i kullanmış. Bunu yapmasının nedeni ise, ününden kaynaklanacak büyük beklentilerden kaçınıp; dilediği gibi, özgürce yazabilmekmiş. Ancak bu sır çok zaman geçmeden ortaya çıkmış ve polisiye cinayet romanı The Cuckoo' s Calling de satış listelerinde bir numaraya çıkmış. 
Kitabı yazarını tanımadan okuyanlardan bazıları, kadınları ve giysilerini bir erkek yazarın bu kadar bilinçli ve detaylı yazmasına şaşırmışlar; bir başka grup da tanınmamış bir yazarın kaleminden bu ustalıkla bir kitabın çıkmasından şüphelenip sahte bir isimle yazılmış olabileceğini tahmin etmişler. Böylelikle J. Kç Rowling' in gizli kalma arzusu kısa sürmüş; ancak o yine de bu isimle cinayet romanları yazmaya devam etmiş. 


Ünlü model Lula Landry, Londra' daki lüks dairesinin balkonundan karla kaplı yola düşüp öldüğünde, polisler kısa bir araştırma sonrası bunun intihar olduğuna karar verdiler. Lula' nın erkek kardeşi ise, olayın cinayet olduğundan şüphelenip önceden de tanıdığı özel dedektif Cormoran Strike' ı tutar. Bir Afganistan gazisi olan Strike, uzun zamandır müşterisi olmadığından maddi güçlük içindedir, borçları vardır. Ancak parasal problemlerini çözmek için kabul ettiği bu görev, karmaşık ve tehlikeli bir olaya dönüşür. 

Doğrusu ben kütüphaneden arkadaşımın tavsşyesi ile kitabı aldığımda yazarın J. K. Rowling olduğunu biliyordum ve beklentim hem büyüktü, hem de cinayet romanını nasıl yazmış diye merak içindeydim. Beklentim boşa çıkmadı. Zaten bu tür kitapları çok seviyorum, bir de usta bir kalemden çıkmışsa tadından yenmiyor :) Severek okuduğum her kitap gibi bitince üzüldüm. Hani çok sevdiğiniz bir dostunuz misafirlikteyken güzel zaman geçirirsiniz, giderken de üzülür gitmesin istersiniz ya işte severek okunan kitaplar da aynı duyguları yaşatıyor. Polisiye cinayet romanlarını seviyorsanız mutlaka tavsiye ederim. Sonuna kadar katili tahmin edemedim:) Ancak Harry Potter tarzından çok uzak olduğu için, o beklenti içine girmeden okuyun. Tabii ki Robert Galbraith' in diğer kitaplarını da okuyacağım. 


Herkese keyifli, bol kitaplı günler. Kitaplar hayatımızdan eksik olmasın. 

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Aaa, şaşırdım ben de, şüphesiz çok ama çok yetenekli, çok yaratıcı bir yazar, ünlü olmadan önce Harry Potter'i basmayı REDDEDEN 13 yayınevinin sahibi acaba utanıyor mudur şimdi?:))) Sanırım bu romanının devamı da gelir. Eğer o dedektif tutulursa Herkül Poiret gibi....eline sağlık Derya'cığım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadın hangi isimle yazarsa yazsın yetenek aynı yetenek. Bu dedektifle ilgili başka romanları da var seri halinde yazmış :)

   Sil
 2. Kitap inceleme ve tavsiye için editöre teşekkür

  YanıtlaSil
 3. Aa bilmiyordum, ben de bakayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cinayet romanı seviyordan tavsiye ederim :)

   Sil
 4. Ben de çok severek okumuştum, yazar beklentimi karşıladı, Harry Potter serisinden sonra kendisini polisiye bir seride okumak çok iyi geldi. :) İpekböceği ve Kötülük Kariyeri de listemde ama alıp okuyamadım hala. Paylaşım için çok teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İpekböceğini bitirdim yazacağım yakında. Harry Potter' a benzememesi ayrıca hoşuma gitmişti.

   Sil
 5. BU TARZ KİTAPLARI SEVMESEM DE TANITIM ÇOK GÜZEL OLMUŞ, TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cinayet romanı farklı bir ilgi alanı, sevmiyorsanız tavsiye etmiyorum okumanızı. Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Harry Potter'daki tarzını, burada tekrarına düşmemesi onun başarılı olmasının kanıtı zaten. Adını boşuna değiştirmemiş :) Okuyasım geldi inan :) Teşekkürler Derya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Oldukça detaylı yazan bir yazar, bu kadar detayı toparlamak da zor bir kitapta :)

   Sil
 7. aynı yazarın olduğunu bilmiyordum. Bu tarz polisiye kitapları ben de seviyorum ama senin tam tersin sonucu öğrenebilmek için bir çırpıda okuyorum :)) ama sonra tühh ya bitmeseydi diyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de merak ederim bitince de üzülürüm :)

   Sil
 8. Bu yazarın hiç bir kitabını okumadım ama çok başarılı olduğunu biliyorum.Teşekkürler canım benim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim canım. Cinayet romanı pek senin tarzın değil :)

   Sil
 9. Duymamıştım hiç. Türkçeye çevrilmişse kitapları bakmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçesi var sanırım oldukça satıldı bu kitaplar.

   Sil
 10. Yazarlarının aynı olduğunu bilmiyordum ben de ama öğrendiğime sevindim, güzel detay. Aslında belki de böyle yapması lazım bir çok yazarın. Başka isimde yazınca da okunacak mı, bi test etmek gerek ama cesaretleri var mıdır o kadar onu bilemem. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bence de iyi fikir. Ortaya çıkmasa açıklamayı düşünmüyormuş sanırım. Bir şey gizli kalmıyor bu dünyada :)

   Sil
Daha yeni Daha eski