Das Parfum-Bir Katilin Hikayesi-Kitap Tavsiyesi

Patrick Süskind

18. yy Fransa' sında, bir adam yaşıyordu. Bu kitapta anlatılan onun hikayesidir. Bu adam, Jean Baptiste Grenouille ' dir. Kendisi hiç bir kokuya sahip olmayan; ancak muhteşem bir koku alma yeteneğine sahip olan Grenouille, toplum tarafından dışlanmıştır. Bu nedenle Grenouille, kabul görmek ve hayatı boyunca yaşadığı saydamlıktan kurtulmak amacıyla hayalindeki kokuyu yaratmak ve bu kokuyu kullanarak, insanların dikkatini çekmeyi amaçlamaktadır. Bu uğurda cinayetler işlemekten de kaçınmaz. Öldürdüğü kadınların sadece kokularına sahip olmak, aradığı eksik koku notasını bulmak tek amacıdır. Dünyanın en büyük parfüm ustası olmak istemektedir. Grenouille, dünya edebiyatının en canavar karakterlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Das Parfum filmini çok severek iki kez izlememe rağmen, kitabını eşimin tavsiyesi ile yeni okuyabildim. Kitapları filmlerinden daha çok sevdiğimi bilen eşim, hazır yazarın kendi dilinde bulma imkabım varken mutlaka okumamı söyledi. Çeviri ne kadar iyi olursa olsun, bazı tatlar kaybolabiliyor. İmkanınız varsa ve yazarın orjinal dilini biliyorsanız mutlaka o dilde okumayı denemenizi tavsiye ederim. Zweig' in Türkçe ve Almanca okuduğum kitaplarında örneğin bu farkı görüyorum. Türkçe çevirilerde aynı tadı alamıyorum. 


Eğer filmi izlemediyseniz, kitap sizi olduka sarsacaktır. Ben filmi bilmeme ve karakterleri filmdekiler gibi hayal etmeme (ki izlememiş olmayı tercih ederdim okumadan) rağmen, oldukça etkilendim. Tam tersi de olabiliyor tabii, filmi izlemeyi okumaya tercih edenler de az değil. Ben yapı olarak okuyarak daha çok anlayan biriyim, okulda da böyleydim. 

Patrick Süskind Kimdir?

Patrick Süskind, 1949' da Almanya' nın güneyinde, Ambach am Starnberger See' de dünyaya gelmiştir. Das Parfum-Bir Katilin Hikayesini, önce kısa hikaye olarak yazmıştır. Ancak konu ona rahat vermemiş ve Paris' e kadar gidip parfüm yapımını araştırmış ve 1985' te eserini kitaplaştırmıştır. Kitap o kadar büyük bir başarı yakalamıştır ki, yazarına dünya çapında bir ün kazandırmıştır. Ancak Patrick Süskind, popülariteyi hiç sevmemekte ve Münih-Paris şehirlerinde adeta inzivada yaşamaktadır. Babası da yazar olan Süskind, birçok ödül kazanmasına rağmen başka bir kitap yazmamıştır. Kitabın filme çekilmesine bile çok zor ikna olmuştur. 

Filmden birkaç sahnenin yer aldığı kısa bir videoyu da ekliyorum merak edenler için. 

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ne enteresan konular var böyle. İlk defa duydum kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok bilinen bir kitap . Okursun belki 😊

   Sil
 2. Yalnız fragmanın ilk sahnesi bir ürpertti beni :)))

  YanıtlaSil
 3. Das Parfum izledim, beni çok etkilemişti. Kitaplar genelde filmlerden daha iyi olur, çünkü hayalin filmdekiyle sınırlı değildir...Teşekkürler paylaşımın için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kendi hayalcücümle okumayı seviyorum ama filmi de güzeldi.

   Sil
 4. Yıllar önce okuduğum kokuya olan bakış açımı değiştiren bir kitap olmuştu... Güzel bir hatırlatma oldu teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
 5. Yeni bir bloğum daha açıldı açılışa özel bir çekiliş düzenledim. Katılırsanız çok sevinirim :) Sevgiler...

  www.gulsahworld.com

  YanıtlaSil
 6. Das Parfum hikayesi bana hiç yabancı gelmedi. Ben yıllar önce böyle konulu bir kitap okumuştum Türkçeye "Koku" olarak çevrilmiş olabilir bu kitap. Eğer o ise, okudum. Ve tekrar okuyabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet koku diye çevrilmiş olabilir canım 😊

   Sil
 7. merak edip listeme alıp unutmuşum ben bunu okumayı önce okuyayım sonra da seyredeyim bari...teşekkürler...sevgiler..

  YanıtlaSil
 8. gerçekten çok enteresan Das Parfumü icat etmek için insanları öldürmek..iyyy koktum valla..😱 kitabı merak ettim şimdi,parfümü gerçekten varmıdır acaba,aradım internetet bulamadım pek.. filmini izlemedim ama fragmanında dustin hoffmanı gördüm sanki,o varsa,komedi türü dicem ama izlemek lazım..🙂

  YanıtlaSil
 9. Yazarı da kitabı da ilk kez duydum. Çok ilginç bir konusu varmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça tanınmış bir kitap dünya edebiyatinda.

   Sil
 10. Filmini seyredip yıllar sonra da kitabı okumuştum. Ben kitabı pek sevemedim niyeyse ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sevdim. Herkes farkli seyler buluyor kitaplarda 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski