Manfred Baumann- Mozartkugel komplott-Todesfontäne- 2 Kitap Tavsiyesi


Manfred Baumann-Salzburg-Krimi-Mozart


Herkese merhaba. En sevdiğim Avusturyalı yazarlardan Salzburg' lu Manfred Baumann'dan iki kitap tanıtmak istiyorum bugün. Aslında konular birbirinden ayrı da okunabilir ama iki kitap kronolojik olarak birbirinin devamı gibi. Baumann' ın komiser Merana serisi, Tess Gerritsen' in Rizzoli & İsles serisi gibi. Avusturya' da çok seviliyor, hatta bir bölümü film haline bile getirildi. 

Manfred Baumann-Kommisar Merana-Salzburg
Yazar her kitabı için Salzburg' un tanınmış mekanlarından birini kulis olarak seçiyor. İlk kitap Mozartkugel Komplott-Mozart Çikolatası Komplosu. Bu kitabında da, dünyaca ünlü müzisyen  Wolfgang Amadeus Mozart' ın doğduğu evini seçmiş. Ünlü bir oyuncu,Jonas Casabella, sevgilisi ile ateşli bir gece geçirmek üzere gizlice girdiği Mozart' ın doğum evinde elinde ünlü Mirabell firmasının Mozart çikolatası ile ölü bulunur. Çikolataya zehir enjekte edilmiştir. Komiser Merana ve ekibi bu cinayeti ve bunu takip eden diğer zehirlenme vakalarını araştırmaya başlar.

Manfred Baumann

Manfred Baumann


Mozarts Geburts Haus-Salzburg
2016 Salzburg gezimizde Mozart'ın doğduğu evdeki resimlerden. Yazarın kitapları hep Salzburg' da geçtiği için, okuyup ekledikçe ziyaret ettiğimiz yerlerden resimlerimizi de eklemek çok keyifli oluyor :)Ve Manfred Baumann' ın en yeni kitabı Todesfontäne (Ölüm fıskiyeleri). Diğerinin kaldığı yerden devam ediyor ama cinayet olayları ve hikaye farklı. Hem akıcı anlatımı ile yazdığı polisiye romanları, hem de romanlarında en sevdiğim şehirlerden Salzburg' u mekan olarak seçmesi; Manfred Baumann  en sevdiğim yazarlar listesinde ilk sıraları alıyor.
Daha önce Hellbrun Sarayı içindeki Wasserspiele' de geçen bir kitabını anlatmıştım. Yazının sonunda diğer okuduğum kitaplarının linklerini ekledim, isterseniz bakabilirsiniz. Bu kitap da ünlü Mirabell Sarayı'nda geçiyor.
Mirabell Sarayı bahçesinde bulunan bir ceset, festivallerin rüya şehrinin huzurunu bozar. Cinayetin Sazlburg' da tanıtılacak yeni bir software ile ilgisi var mıdır? Mesleği bırakmak isteyen ünlü komiser Merana, bir anda kendini yeniden bir cinayet soruşturmasının içinde bulur. Bazı deliller komiserin geçmişi ile bu cinayetin bir bağlantısı olduğunu göstermektedir çünkü.

2017 Salzburg gezimiz (Mirabell Sarayı)
Tam da romandaki cinayetin geçtiği fıskiye. Her okuduğumuz kitabın anlatıldığı yere gitmemiz tabii ki mümkün değil, ama tesadüfen gidip gördüğüm yerlerde geçen kitaplar okuyunca çocuklar gibi seviniyorum. Keşke okuduğumuz heryeri görebilsek... 

Yine romandaki fıskiye. Karyacık merakla inceliyor. Biz şehirleri gezerken ıncığını cıncığını gezmeyi çok severiz. Önceden şehir hakkında bilgiler okuruz. Tarihi, kültürünü araştırırız ki çocuklar da oraya kadar gitmişken bir şeyler öğrenebilsin. Çocuklar da bizden alıştı, merak ediyorlar heryeri. Buraya ilk gelişimizde gezdiğimiz Mozart Evi' ni gördükten sonra eve gelince de müziklerini dinlediler ve çok sevdiler. Oğlum artık bazı parçalarını piyanoda çalabiliyor. Salzburg' a gidip sarayları gezmezseniz gerçekten çok yazık olur. 


Schloss Mirabell Salzburg

Yazar hakkında:

Manfred Baumann, 1956' da Hellein/Salzburg' da doğdu. 35 yıldır yazarlık, redaktörlük ve Avusturya' nın resmi kanalı ORF' de bölüm başkanlığı yapmaktadır. Halen Salzburg' da yaşamaktadır. Şehrini çok seven yazar, tüm kitapları için mekan olarak Salzburg' u seçiyor. Ancak hiçbir kitabı da birbirine benzemiyor. Artık gerçekten iyi bildiğim bu şehrin tanıdık sokaklarının konu edildiği kitaplar gerçekten okurken bana çok keyif veriyor. Ama inanıyorum ki, polisiye roman severler de bu usta yazarın kitaplarını en az benim kadar seveceklerdir. Türkçe çevirileri var mı bilmiyorum ama İngilizce ve Almanca olarak var.

Schloss Mirabell Salzburg

Yazarın daha önce okuduğum kitapları :

Wasserspiele
Salbei, Dill und Totengrün
Jedermanntod


20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kitaplari not aldım csnim Fotograflariniz da cok güzel cikmis.Sevgiyle kal ��

  YanıtlaSil
 2. çok ilgimi çekti ama türkçeye çevrildiler mi diye bakmam lazım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanirim Türkcesi yok da Ingilizcesi var 😄

   Sil
 3. Ne güzel bilgiler vermişsin Derya'cığım, Fotoğraflar da çok güzel. Ayrıca zehirli bile olsa çikolata yiyesim geldi şimdi bak :)

  YanıtlaSil
 4. Tarihe damaga vurmuş kişilerin hayatlarını çok merak etmişimdir.Bun kitabı okumalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihi bir kitap degil ama güzel bir roman 😊

   Sil
 5. Bu yazarın kitaplarını hiç okumadım.Fotoğraflar da çok güzelmiş :)

  YanıtlaSil
 6. Hiç okumadığım bir yazar. Şöyle bir baktım sanki kitaplar Türkçe'ye çevrilmemiş. Ayrıntılı yeniden araştırayım bakalım.

  YanıtlaSil
 7. Çikolatalara bayıldım..Konuyla harika bir uyum olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet her malzeme Avusturyali olunca toparladim 😂😂😂😂

   Sil
 8. Türkiye'de yok canım. Çevirisi yapılmamış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de baktim Beydacim. Ingilizcesi var 😊

   Sil
 9. I love thrillers and detective stories, teherefore I am sure that I would love the first book but seeing the photos of the Mirabell palace and know that I would also love that novel too. Such a great idea of visiting and posting the photos of the places you've visited that are also mentioned in the novels you've read. I hope to see Mozart house someday.
  Regards,
  Flo

  YanıtlaSil
 10. Türkçe çevirileri varsa ben de listeme eklemek isterim, çikolata gözden kaçmadı :))

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski