Dürüst Müyüz? -Mim-Bohçamdan Çıkan Yanıtlar :)

Mim-dürüst müyüz-blogger etkinligi-blogger-bloggerlar

Sevgili Ece abla beni hazırladığı Dürüst Müyüz adlı güzel mimde mimlemiş, arayı fazla soğutmadan yapayım dedim. Ece Evren' in yazısını buradan okuyabilirsiniz. Ece abla soruları senden kopyaladım kızma tembel kardeşine :) Gerçekten iç döktürecek, döneme cuk oturan bir mim olmuş. 

1- Dürüstçe fikirlerinizi söyleyecek yapıya sahip misiniz? Bu mecrada da öyle miydiniz? Kırılmasın diye geçiştirdiğiniz yorumlar oldu mu? Bazı yorumlar vardır, karakterlerimizden tüyolar verirler. Ben bunlara çok dikkat ederim. 

Yapı olarak evet, pat diye fikirlerimi söyleyecek yapıya sahibim ama zaman içinde bu özelliğimi törpüleyip diplomatik olmaya çalışıyorum. Tamamen dürüstçe fikrini söylemen hem gereksiz polemiklere yol açıp, tarafları yıpratıyor ; hem de bu polemikler üzerinden prim yapmak isteyenler oluyor. Zaman benim için o kadar değerli ki, gereksiz kavgalarla harcamak istemiyorum. Yakamı bırakmayıp benimle kavgayı ısrarla sürdürmek isteyen insanlarla da arama mesafe koyuyorum. 
Ayrıca sevgili arkadaşım Yurdagül de bloğunda, tamamen dürüst olmanın psikolojide patavatsızlık olarak algılandığından bahsetmişti :) 
Ama her ne kadar çenemi tutsam da, gördüğüm ters bir durumu hiç yazmayacağım da diyemiyorum :) Can çıkar huy çıkmaz :)
Yorumlara gelince, ben kendim de zamansızlıktan kısa yorum yapabiliyorum, bana kısa yazılmasına da kızmıyorum. Kaba bulduğum yorumları zaten yayımlamıyorum. Bazı yorumlarda kişinin karakteri belli oluyor, bu doğru, ama yanıltıcı da olabilir. 


mim-blogger etkinliği


2- Blog tutmaktan sıkıldığınız oluyor mu? Zaman zaman çekilmeler hissediyor ve üzülüyorum. Hani, sevdiğin komşundan uzak kalmışsın gibi… Aynı coşkuyu yakalayamadığımız zamanlar da oluyor. O zaman açıkçası eski hareketliliği özlüyorum. Hele alıştığım bir arkadaşım “şak”diye ilgisini kesince, normal yaşamımdaki kadar üzülüyor, nedenini anlamaya çalışıyorum. Siz sadece soru kısmına odaklanın lütfen…

Blog tutmaktan değil de, bazı insanların tutumlarından dolayı bunalıp bırakacağım dediğim zamanlar çok oldu. Ama artık o kişilerle arama mesafe koymayı tercih ediyorum. Bana da hep uğrayıp sonra selamı sabahı kesen arkadaşlar oluyor. Saygı duyuyorum, heryere ve herkese yetişmemiz mümkün değil. Özelde görüştüğüm çok az blog arkadaşım var. Öncelik hep ailemde. Bu sınırı aşmamaya çalışıyorum. 

3- Yazdıkça rahatlıyor musunuz? Yani yazmak sizin için bir ihtiyaç mı?

Evet, benim için nefes almak gibi bir şey. İlkokul 3. sınıf zamanlarıydı sanırım, doğru dürüst kompozisyon yazmaya başladığımdan beri, yazıyorum. Her yazdığımı bloğa eklemesem de asla vazgeçemem. Evde her yer not defterleri dolu :)

4-Geçiştirmek için yazdığınız oldu mu? Ya da bloğumu ihmal etmeyeyim diye demek daha sıcak bir ifade olur…

Yok olmadı doğrusu. Bende konu çok :) Hep okuyup, araştırıp, notlar alırım. Kafamdaki düşünceleri de not alırım. Planladıklarımın hepsini yazmaya zamanım yetmiyor aslında. 

5-Yorumların niteliklerinden memnun musunuz? Yapay olduklarını düşündükleriniz oluyor mu? Burada ferdi bloglarız, hep aynı yere yüklenip, abone gibi sürekli oraya yorum yapmanın altındaki sebep ne olabilir sizce? O kişi; elliye varan yorumlardan memnun olur mu ki?

Zaman ayırıp bloğuma uğrayan herkese gerçekten çok teşekkür ederim. Zaman çok değerli kısa da olsa yazılmasına sevinirim. Öpücükler, sevgiler, selamlar desin. Ama evet seyrek de olsa alakasız yorumlar da olabiliyor. Yine seyrek olarak anonim yazan ve adeta nefret kusan yorumlar da oluyor, bunları siliyorum zaten. Eleştiriye açığım ama herşey adabıyla ve terbiye sınırları içinde yapılmalı. Kimsenin kimseyi aşağılamaya hakkı yok. Bu şekilde sadece kendi seviyesini belli eder. Beğenmiyorsa okumayabilir, yok sayabilir ama o yorumu yazıyorsa ilgileniyor, kin güdüyor demektir ki bu da hastalıklı bir durum. 

6-Bir bloğu nesine göre değerlendirirsiniz? Tema ve blog düzenine mi, yazdıklarına mı? Ya da hepsi mi önemlidir?

Göz yorucu olmadığı sürece tema çok da önemli değil. Sade temaları daha çok seviyorum. Ağırlık yazıda ve resimlerimizde oluyor. Elimizden geliyorsa veya yapabilecek birini tanıyorsak neden olmasın? Ama sonuçta bloğa ruhunu veren bizim yazılarımız. Bir bloğu okurken, yazan kişinin bıraktığı görünmez imzayı hissetmeyi severim :)

7-Antipatik bulduğunuz bloglar var mı? Buna rağmen onlara da yorum yapar mısınız, eleştirel de olsa? Zira buna da ihtiyacımız var…

Antipatik demeyeyim de, ilgi alanıma girmeyen blog olabiliyor. Ama o arkadaşım benim bloğuma zaman ayırıp okuyorsa ben de ona nezaket ziyareti yapıp okurum. Özellikle ilgi alanım olmayan bloğu aramam okumak için. Farklı blogları okumak bizi besler yazar olarak. Başka bir yazı okurken çok farklı fikirler gelebilir aklımıza. Hem destekleşmek de güzeldir :) 

8-Aramızda olmaktan mutlu musunuz?

Çok mutluyum. Blog açtığıma da çok mutluyum, eskiden bir kitap yazsam derdim ama artık serbestçe yazabildiğim bloglarım hayatımı çok dolduruyor ve manevi tatmini çok. Hem yazdıkça yazarlığımız da gelişiyor. Blog camiasında çok değerli dostlar edindim. İlk zaman dost gibi davranıp sonradan değişen insanlar da oldu ama kazanımım kaybımdan büyük bu anlamda.

9-Zaman zaman ters düştüklerimiz oldu. Bunu uzun sürdürür müsünüz? Yani büyük bir sorunmuş gibi mi algılarsınız? Ben en son tecrübelerimi bu ters düşmelere borçluyum şahsen. Payıma düşeni aldım. Artık dingin yaşımdayım. Çok etkilendiğimi söyleyemeyeceğim doğrusu..

Tartışma ve kavgalar beni çok yıpratıyor. Farklı fikirlerde olabiliriz ama bunu kan davasına dönüştürmek iki tarafa da bir şey kazandırmaz. Eğer bu kadar ters düşüyorsam, o kişi ile bir dostluğu devam ettirmeme de gerek yok diye düşünüp mesafe koyarım. Bazen insanlar ısrarla, saldırgan bir tavır sergileyip kavgayı bitirmemekte inat ediyor. Görmezden gelmeyi ve gerekirse engellemeyi tercih ediyorum. Sonuçta bloglarım benim sığındığım, iç dünyamı dökebildiğim limanlarım. Bana mutluluk vermesi ve rahatlatması ilk hedefim. Blog aleminde bu tarz stresler yaşamak istemiyorum artık. Özel hayatımızda da hepimizin kendine göre sorunu var zaten, bari burada olmasın. Ne yazık ki bu camiada da bazı insanlar, sanki ortada paylaşılması gereken bir rant varmış da birbirinden pay kapması gerekliymiş gibi bir hava içindeler. Dünyada herkes kendi payına düşeni yaşar. Beni bu kavgaların dışında tutsunlar yeter.
Ben kendi keyfimin kahyası olarak yazıyorum, kimsenin fikrini zorla kabul etmek zorunda değilim. İnsanlar farklı bir fikirde olunca sanki onlara bir kötülük yapıyormuşsunuz gibi davranıyorlar. Kimse kimsenin fikrini, doğrularıyla uyuşmuyorsa kabul etmek zorunda değil ; kimsenin de zorla fikrini kabul ettirmeye uğraşmaya hakkı yok. Bu tarz insanlarla hayatta kalan zamanımı harcamak istemiyorum. Çok şükür bu lüksüm var. 

mim
Edebiyat Kulübü facebook sayfasından alıntıdır

10-Blog tutmanın sizce yararları nedir?

Benim açımdan bakarsam, kendimi konuşarak rahatça ifade edemeyen bir insanım. Hatta konuşurken istediğim gibi ifade edemediğim zaman ağlarım da :) Ama yazarken sular seller gibi anlatıyorum hislerimi. Böyle olunca yazmak inanılmaz bir rahatlama oluyor benim için. Tabii eski acı ve yaşanmışlıkları da yazmak terapi yerine geçiyor. Blog interaktif bir ortam, farklı insanlarla iletişim içinde oluyorsun. Yazdıklarını başka insanların okuması çok güzel. Kimi ders alabiliyor, kimi de kendinden bir şeyler buluyor. Beyoğlu anılarım ve haşimoto hastalığım ile ilgili yazdıklarımdan sonra, benzer sorunları olan insanlardan sürekli mesajlar geldi. Bu iletişimi de seviyorum. 

Ben de bu güzel mim için aşağıda yazdığım arkadaşlarımı mimliyorum : 

Kozmokitap
İnciden Notlar
The Sağlams
Barış Doğan Blog


40 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok güzel bir mim, güzel sorular, güzel de cevaplar:)
  Sahi blogda bazen kavgalar, fikrini kabul ettirme filan olur ama şükür burada pek olmuyor, bundan önce blogcu.com diye bir sitede yazardım ben. Hiii sorma Derya'cığım ben de siyasete ve dine çok bulaşırdım ama ne kavgalar ederdik ne kavgalar:))şimdi bakma gülücük işareti koyduğuma çünkü aradan uzun yıllar geçti haliyle gülüyorum o zamanlar bayağı sinir olur, keyfim kaçardı, huzursuz olurdum, karşılıklı onlarca kişi beni silerdi mesela.:))geçmişi hatırlattın bana iyi ki blogspotta'yım burada öyle şeyler çok nadiren başıma geldi...senede bir, iki...onlarla da yolumu anında ayırdım karşılıklı olarak..

  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aceleden virgülü yanlış yere koymuşum
   iyi ki blogspot' tayım olacaktı...düzelteyim:)

   Sil
  2. ay bu sefer de d yerine t yazmışım :))))ay artık düzelmiyorum

   Sil
  3. Zaman zaman rahatsiz edici yorum olabiliyor. Hakaret iceren bir yorumu tabii ki eklemem . Bu bir insanin evine zorla girip taciz etmek gibi bir sey. Sevgiler 😊

   Sil
 2. Güzel cevaplardı Derya. Yazmak varken, kavga etmek çok saçma zaten :)

  YanıtlaSil
 3. Sanırım ben negatif düşüncelerimi susup pozitifleri söylüyorum. Negatiflerimi sadece en sevdiklerime söylerim, çünkü onlar için bu sevimsiz şeyi yapmak zorunda hissederim.

  Ay dur bunu bloğuma yaziim , hahaha, arada da yazdığım yorumları silip kendime yazı yaptığım doğrudur. Ama bu hem burada dursun hem yazı olsun :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😂😂😂 cok alemsin. Bazen söylememiz gereken seyler de oluyor hep de susamayiz ki canim 😄😄😄

   Sil
 4. Ne güzel sorular ve cevaplar.. Eline sağlık deryacim.. Çok ugrayamiyorum ama mazeretim var 😘

  YanıtlaSil
 5. Yazdıkça fikirler çoğalıyor, kavga ettikçe öfke artıyor. Aklı başında olan zaten yazar.:) Teşekkür ederiz. Güzel cevaplar okudum.:)

  YanıtlaSil
 6. Tam anlamıyla “Sen” olmuş bu yazı ya😁Cevapların baştan aşağıya deryaSoyguel😂
  Mim ‘ e de bayıldım.Sorular çok güzel 😍
  Teşekkür ederim Derya abla mimlediğin için bu hafta içerisinde yayınlamış olurum yazımı😘❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler canim benim sen güzel görüyorsun kalbin güzel cünkü 😍

   Sil
 7. Derya, daha fazla zaman ayırmak için en son sana geldim. Yazdığın her şey o kadar mantıklı ki. Yazmak gerçekten çok rahatlatıyor ve birbirimiz için birer nimetiz aslında.
  Beni şurada güldürdün, çok güzeldi valla :Ben kendi keyfimin kahyası olarak yazıyorum...
  Artık hiçbir sıkıntılı yazışmayı görmeme ve kendimi üzmeme kararı aldım. Bak mesela sen öyle güzel koruyorsun ki mesafeyi, artık sana sataşan ya da uğraşan varsa mutlaka sorunlu biridir.
  Davetime icabet ettiğin için çok teşekkürler. Dolu dolu cevaplar olmuş. Sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok guzel bir mim konusuydu keyif alarak yazdim 😍

   Sil
 8. Okumaktan keyif aldığım bir mimdi:)Blog yazmak hayatımızı çok dolduran bir şey gerçekten de😊

  YanıtlaSil
 9. maalsef blog da çok gereksiz kavgalar,tartışmalar da olyo,çok gereksiz bunlar..üç günlük dünyanın nesini paylaşamıyoz ki kavga edip duryoz?🤔neyse bence içten ve samimi cevaplardı..✔🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tartisma demokrasinin geregidir ancak tek tarafli saldiri hastalikli bir durum 😊

   Sil
 10. Güzel cevaplardı. Blog dünyasında tanıdığım güzel insanlardan birisin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok mutlu oldum buvyorumdan cok tesekkür ederim 😊

   Sil
 11. Sıcak bir yazı olmuş:)))

  YanıtlaSil
 12. Su gibi akıcı bir yazım dilin var.Özellikle Beyoğlu Anıları kitaplaşmalı diye düşünüyorum kendi adıma.Benim için cevaplar sürpriz olmadı,seni zaten kendime baya yakın buluyorum.Yazının içeriğinde de adım geçmiş :) Çok teşekkürler Deryacığım :)

  YanıtlaSil
 13. Tam bir iç döküş mimi olmuş bu Derya :)
  Pozitifliği benimsesemde çoğunlukla an gelip zıvanadan çıkabiliyorum ben de... Sakin sakin yazalım bloglarımızı di mi ama :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tartismalar ve fikir ayriliklari da hayatin bir parcasi canim 😊

   Sil
 14. Harika sorular ve çok icten cevaplar.Iyiki yazmissinda yollarımız kesismis canim..
  Yazarken uretip insanlara yol gostermeye devam edecegin nice nice yillarin olsun.
  Mimledigin icin teşekkür ederim.Insllah yakin zamanda yazarim.

  YanıtlaSil
 15. Çok güzel cevaplar... Okurken gerçekten o kadar çok cevaba 'ayyy ayynı ben'' dediğim oldu ki. Kimse için hiçbir yere gidilmez, gitmemelisin. Bugün gelip yarın kaybolan, gelmeyen insanların samimiyetsizliklerini neden fatura olarak kendi bloguna yolluyorsun? Onlar gelmiyor, biz geliyoruz. Okuyoruz, takip ediyoruz ve daha önemlisi keyif alıyoruz. Hep burada kal :) sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi sen de yap mimi. Sevgiler benden de 😊

   Sil
 16. Birkaç gündür karşıma çıkıyor bu güzel mim.Ve ben de hepsini okumaya çalışıyorum.Açıklık ve samimiyetle verilmiş cevapların yine.Öpüyorum :)))

  YanıtlaSil
 17. 3 bloguna ve ailene yetişme şekline hayranım , bu mimler de bir nebze birbirimiz tanımamıza vesile oluyor diye düşünüyorum , ve tabii ki büyük bir keyifle okumaya çalışıyorum . GErçi son zamanlarda istediğim kadar süre ayıramıyorum ama :(( kusuruma bakma , bakmasın blog arkadaşlarımız bir süre daha :D

  YanıtlaSil
 18. Samimi, içten, çoğumuzun hissettiklerini içeren bir mim olmuş. Anlayışlı olmak bazen karşı tarafın polemiğe zorlamalarına maruz bırakıyor hepimizi. Sonuçta onları da misafir görüp kibarca uzaklaştırıyoruz çevremizden. Yazılarınla hep bizimle kal.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski