Blogger Kapanıyor Mu? Blogger Bahar Temizliği YapıyorHerkese selam. Dün gece blogger buzz' da önemli bir yazı okudum ve biz blogspot kullanıcıları için çok önemli bir konu olduğunu düşündüğüm için yazmaya karar verdim. Dünyada ve ülkemizde milyonlarca blog kullanıcısı blogspot üzerinden yayımlıyor bloglarını. Google, bu konuda bazı yeni düzenlemeler yapacağını duyurmuş. Bahar temizliği diyor, bazı özellikler kalkacak diyor. Yazıyı bloggerdan alıntı yapıp ekliyorum. Ben yazıda kapanıyor gibi bir şey görmedim ama siz bu konuda bir şey duyduysanız hep birlikte haberleşip yardımlaşarak bu sorunu halledebiliriz diye düşündüm.
spring cleaning at blogger


Bloggerda Bahar Temizliği (Yazı googleblog.com' dan alıntıdır)

Blogger'a yakında bazı heyecan verici güncellemeler için yer açmak için, biz tüm kullanıcılarımız için blogging deneyimini geliştirmek için bir platform basitleştiriyoruz.


Blogger'da mevcut özelliklerine değişiklikler (önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulan):

 • Google+ Entegrasyonları: Önümüzdeki birkaç ay boyunca, Blogger paylaşabileceğiniz ve takipçilerinizi nasıl gördüğünü daha fazla esneklik vermek için HTML widget'ları içine Google+ Widget entegrasyonları değiştirecek.
 • OpenID: Blogger önce kullanıcıların mevcut üçüncü taraf OpenID kimlik sağlayıcısını kullanarak bloglarda yorum yapabileceğini ve internette diğer sistemlerle etkileşimde bulunurken aynı zamanda bir OpenID kimlik sağlayıcısı olarak hareket etmiştir. Bu özellik sayesinde düşük kullanımına Blogger artık sağlayıcı olarak veya yorum yapma için OpenID destek olacak ve daha önce OpenID kullanılan tüm yorumlar anonim hale getirilecektir. Yeni yorumlar ya bir Google hesabından gönderilen veya buna izin bloglarda “Adsız” olarak etiketlenebilir.
 • Yerelleştirme ve Blogspot ccTLD'ler Geliştirilmiş: Bulunduğunuz yer Ülkeniz hizmetlerini belirler. Tarihsel olarak, bu hizmetler etiketli ve Avustralya için blogspot.com.au olarak ülke kodu üst seviye alan adlarının (ccTLD), üzerinden erişilebilir edilmiştir. Şimdi ülke hizmetinin seçiminde artık etki belirtilir - Biz Blogger'da ülke hizmetlerini etiketlemek şeklini güncelliyoruz. Bunun yerine, blogspot.com size konuma gelen ülkeye hizmet hizmet edecek ve mevcut tüm blogspot ccTLD etki blogspot.com yönlendirir. Bu uluslararası kitleler için URL'ler basitleştirmeye yardımcı olacaktır.


Yukarıdaki güncellemeler ile birlikte, aşağıdaki özellikler yakında Blogger'dan emekli edilecek (önümüzdeki birkaç ay içinde) Az kullanıldığı için ve Blogger ekibi yeni özellikler geliştirmeye odaklanmak için izin:

 • Üçüncü Parti alet: Hala “HTML / Javascript” gadget aracılığıyla özel HTML veya Javascript eklemek mümkün olacak.
 • Sonraki Blog: Bu işlem, mevcut benzer başka bir blog ziyaret etmenizi sağlar özelliktir. Blog sahipleri hala doğrudan sevdikleri blogları paylaşma Blog Listesi widget'ı kullanabilirsiniz!
 • Anketler Widget: Güncel Anketler sonuçları hala satışa sunulacak Google Paketdaha sonra 2018 yılında kadar (daha fazla ayrıntı aşağıdadır).
 • Textcube:  www.textcube.com kaldırılacak. Textcube ithal Blogspot bloglar Mevcut aslen Textcube barındırılan dosyalar aracılığıyla satışa sunulacak iken, onların blogspot.com adresine hizmet vermeye devam edecektir Google Paket(aşağıda daha fazla ayrıntı).


Yukarıda belirtilenlerin haricinde değişikliklerden, biz üzerinde çalışıyoruz bazı yeni özellikleri vurgulamak için heyecanlıyız.


Son zamanlarda fark etmişsinizdir Yeni özellikler:

 • Özel alanlar için HTTPS: İnternet güvenliği Blogger'a çok önemlidir. Özel alan adları artık emin bağlantıları bütünlüğünü korumak yapma HTTPS ile şifrelenmiş bağlantıları destekleyen ve içerikler gizlidir. HTTPS'de fazla bilgi için, Blogger Yardım Merkezi makalesine göz atın burada .
 • Çoklu oturum: Çoklu hesaplar? Sorun değil! Çoklu oturum dışarı oturum açmadan farklı Google hesapları arasında geçiş yapmayı sağlar. Çoklu oturum hakkında daha fazla bilgi için, Blogger Yardım Merkezi makalesine göz atın burada .
 • Anahtar: Blogger'ın kaputunun altında bazı ciddi müdahalesi yapıyorum! Biz Anahtarı, yeni bir depolama sistemine blog'ları içeren bir çoklu-yıllık göçünü tamamladı. Anahtarı hakkında daha fazla bilgi için Google Cloud Spanner sitesine göz buraya .Yeni özellikler yakında (önümüzdeki birkaç ay içinde) :

 • Video Yönetimi: Yeni yönetim arayüzü ile kolayca indirebilir ve yüklediğiniz videoları kaldırabilirsiniz.
 • Google Paket: Blogunuz - veri. Bu araç bizim gelecek güncellemeler sayesinde, verilerinizi indirirken fazla bilgiye erişmek mümkün olacak Google Paket .


Biz değişim her zaman kolay olmadığını biliyoruz, ancak biz 2018 ve ötesinde içine Tutkularınızı yayımlamak yardımcı bağlılığımızı devam ederken sabrınız için teşekkür ederiz.

Evet yazı bu arkadaşlar. Türkçesi biraz bozuk olabilir ancak düzeltecek vaktim olmadı. Blogger yerine kullanılabilecek alternatif platformlar tabii ki var. Bunlardan bazıları wordpress, bloglovin, joomla gibi platformlar ; ancak ne yalan söyleyeyim benim en sevdiğim blogger platformuydu. Kullanımı çok basit ve bu yaştan sonra öğrenip anlayabilmek için dünya kadar zaman harcamıştım :) 

Alabileceğimiz Önlemler

Bu konuda alabileceğimiz en önemli önlem, düzenli içerik yedeklemek. Hatta konu açığa kavuşana kadar her yeni yazıda bile yedek alınabilir. Ben haftada bir yapıyordum artık daha sık yapacağım. Biliyorum hepimiz için çok sinir bozucu bir durum, sonuçta takipçiydi, okunma oranıydı derken büyük emek harcıyoruz ama inanın en önemlisi içeriklerimizi sağlama almak. Yıkılan bir evden ancak en önemli eşyalar kurtarılır. Bir blog yazarı için de en önemli varlığı yazdıklarıdır. Yazılarım olduktan sonra her yerde yazarım. Aslında facebook sayfaları bile artık blog gibi oldu ama aynı tadı verir mi bilmem. 

Blog Yedeği Nasıl Alınır?

Artık herkes blog yedeği almayı biliyordur ama bilmeyenler de olabilir diye birkaç resimle anlatayım dedim. 


Blog kullanıcı panelinde ayarları açıp diğer seçeneğini tıklıyoruz

İçeriği yedekle diyoruz

Açılan pencerede bilgisayara kaydedin seçiyoruz

Bu durumda beklemekten ve gelişmeleri takip etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok gibi görünüyor. Yazıyı alıntıladığım sayfadan sizler de Türkçe olarak takip edebilirsiniz. Çoğunlukla atlıyoruz veya önemsemiyoruz ama gerçekten blogger konusunda bilgileri ve yenilikleri izlemek önemli. Tüm blogspot kullanıcılarını ilgilendiren bilgiler ve milyonlarca kullanıcıyı mağdur edeceklerini de sanmıyorum. Sonuçta google bizim üzerimizden mutlaka bir şeyler kazanıyordur. Sizler de yeni bilgiler duyduysanız paylaşırsanız çok sevinirim. El ele vererek bu konuyu da aşarız :) Herkese sevgiler. 36 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kapanacağı yönünde değil, bazı ülke uzantılarının kaldırılarak blogspot.com adresine yönlendirileceğini biliyorum. Ama düzgün okuma gibi bir huyumuz olmadığından her şeyi maalesef ki yanlış algılayabiliyoruz. Blogger üzerinden bu kadar para kazanırken zaten kapanması düşünülemez. Yeni gelen özellikleri de dediğin gibi takip önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni özellikler belki de daha cok isimize yarayacak 😊

   Sil
 2. Bloğu epeydir kaydetmemiştim bak , iyi hatırlattın :)

  YanıtlaSil
 3. Bir çok şeyi html/javascript gadget i eklediğimiz için onun kaldırılacak olması garip geldi bana. Bu kadar çok kullanılan bir özelliği neden kaldırıyorlar ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde yerine alternatif bir özellik gelir. Gercekten cok ise yarayan bir özellik.

   Sil
 4. Bilgilendirme için çok teşekkürler Derya. Ancak ben yedekleme yapmak isterken şöyle bir uyarı geldi: " Eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değilsiniz. Lütfen programı yükleyin veya denetim masasında bu programları ilişkilendirin". Bu durumda ne yapmam gerekiyor acab bilemedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu hatayla hic karsilasmadim belki bilen bir arkadas görüp yanitlar.

   Sil
 5. En sağlamı yazıları kaydetmek.

  YanıtlaSil
 6. Yedekleme yapmiyordum teşekkür ederim yazınızı okuyunca en kısa zamanda yedekleme yapacağım 😊

  YanıtlaSil
 7. Blog yedeklemeyi belli aralıklarla yapmak gerek ama yapmıyorum ben pek :(Bu işler beni sıkıyor yaaaa..Bakalım zaman içinde neler olacak?Yaşayıp,göreceğiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iceriklerini korumak adina cok önemli canim 😍

   Sil
 8. Ben de okuduktan sonra hemen yedekledim bloğumu Deryacım, o kadar emeğim var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Icerigimiz garantide olsun gerisini hallederiz 😊

   Sil
 9. Haberim yoktu. Gidip kaydedeyim o zaman. Teşekkürler bilgilendirme için.:)

  YanıtlaSil
 10. Wordpress geçişi yaptığım için ilgimi çekmemişti, umarım doğru değildir

  YanıtlaSil
 11. Bu düşünceli yazın için çok teşekkürler! ^_^
  Umarım moralimizi bozacak durumlar gerçekleşmez. :)

  YanıtlaSil
 12. Sık sık yedekleme yapıyorum zaten 😄😄 Bloggerın kapanacağı zannetmiyorum ben de 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenlemeler sirasinda teknik sorunlar olabilir bunu da yardimlasarak hallederiz saniyorum 😊

   Sil
 13. İmdaaaat, Derya, bir iki şey hariç hiçbir şey anlamadım ben. Birinize danışmam lazım. Mustafa acaba beni kabul eder mi? Teşekkürler Derya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz her yazida blog yedegi alin. Su an ortada bir sey yok. Bir sorun olursa da hepimiz yardimlasarak cözecegiz. Zaten bloga da o yüzden yazdim 😍

   Sil
 14. İnşaAllah büyük sorunlar meydana gelmez.:) bilgilendirme için teşekkürler.;)))

  YanıtlaSil
 15. Yedekleme konusunu hiç önemsememiştim, ama blogda bir sıkıntı olduğunda bile ne kadar ciddi bir noktaya geliyor bu durum. Fark ettirdiğin için teşekkürler :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
 16. öfff hiç anlamıyorum o işlerden, google a kazandığı para yetmiyo herlde her şeye de karışsın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sorun olursa yardimlasarak hallederiz canim 😍

   Sil
 17. rahat olun arkadaşlar.. kapanmıyor.. geliştirmeler yapılacak sadece..

  konuyu blogumda okuyabilirsiniz..

  YanıtlaSil
 18. Birileri bir taş atmış kuyuya biz de çıkarmaya çalışıyoruz. Blogger kapanmaz ama ülkemizde engellenebilir. :)

  YanıtlaSil
 19. Ben de çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Umarım çok fazla problem çıkmaz bizler için. Çünkü teknik meselelerden hiç anlamam ben. Ama şu yedeklemeyi yapayım hemen😊

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski